Diktáty pre tretiakov – slová s „l, ĺ, r, ŕ“

Klára Grafová 0

Slová s l, ĺ, r, ŕ

Nečakane spŕchol letný dážď. Lístie na stro­moch zdĺhavo šumí. Krčím sa pod bukom vedľa cesty plnej kamenia. Opieram sa chrb­tom o peň. Prihopká ku mne zajac. Srsť má mokrú, zhrčkavenú. Naťahuje tenký krk, vrtí hlavou.

Niesol pod pazuchou hŕbu kníh a poberal sa do triedy. V zásterke držala niekoľko jabĺčok. My sme sa zhŕkli okolo nášho suseda Dana. Jurko sa žaluje, že je hladný ako vlk. Svah bol strmý ako strecha. Starý kôň fŕkaním pripomínal svojim gazdom, že ho treba nakŕmiť.

Sŕňa sa narodilo mŕtve. Do medu vleteli dve muchy. Drevený stĺp museli v dedine nahradiť. Skĺzol po strmom kopci.

Sŕňatko sa upokojilo a začalo piť mlieko. Otváral ústa, div sa mu čeľuste nevykĺbili. Potom začalo častejšie popŕchať. Rýchlo sa napĺňa košík ľahučkým teplým perím.

Priestorom medzi stĺporadím mohutných kmeňov sa niesla mocná vôňa. Prúdy vlasov mu skĺzli z čela. Loď sa pohla na výskumnú plavbu pozdĺž ostrova. Popŕchalo už tri dni. 

K plotu sa zatúlalo malé vĺča. Odhŕňa ňufákom trávu pri stĺpe. Asi je hladné a opustené. Na vŕšku ho sleduje vlčica. O chvíľu spŕchne. Obaja utiekli do lesíka. V hustom tŕní ich už ani nevidieť. Vyplašili kŕdeľ vrán. Spolu s havranmi hlasno krákali.  Sŕňa sa im nesmie ukázať.  

   Viac diktátov pre tretiakov? Tu sú: »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár