Škola je v plnom prúde, vedomosti sa hádam sypú do mozgových závitov bez rozdielu veku školopovinných. A my stále premýšľame nad fenoménom domácich úloh. Máte ich? Alebo ste šťastne bez nich?
Domáce úlohy a časový harmonogram dňa
Lebo také domáce úlohy dokážu riadne zamávať inak bezproblémovým popoludním, alebo – ako u nás včera z dôvodu perného dňa – aj neskorým večerom.
Ono je to také celé zvláštne: všetci školáci nám začínali na tej istej škole, ktorá počnúc našim najstarším testovala ten istý nový školský systém. Nemám voči nemu žiadne výhrady, celkom sa mi celý pozdáva. Akurát neviem dať dohromady jednu jedinú vec: tie domáce úlohy.
Kým boli v škole prví dvaja, o úlohách sme vlastne ani nevedeli. Samuelova pani učiteľka skôr motivovala deti vyrobiť doma zaujímavý projekt alebo priniesť knižku k téme, čo bola voda na Samov mlyn. Informácie priam nasával a tak sme domáce úlohy vôbec neriešili. Neriešime ich ani teraz – škola pre mimoriadne nadané deti funguje v podstate takým istým „projektovo-referátovým“ systémom viac menej na báze dobrovoľnosti.
Druhá v poradí, dcéra, chodila síce k inej pani učiteľke, a tak v prvom ročníku nejaké to písanie bolo, ale potom už len tak „normálne“ a nie veľmi často. Teraz, na inom gympli ako jej starší brat, tvrdí, že domáce úlohy nemávajú – len občas zas tie referáty. Tretí prežil prvé dva ročníky pri tej istej skvelej pani učiteľke, ako náš najstarší – a tak sa zas žiadne úlohy nekonali. Pani učiteľka na moju otázku povedala, že ona všetko s deťmi sa usiluje stihnúť na hodine, aby mali už poobede od školy voľno. Páčilo sa mi to, o našich chalanoch ani nehovoriac.
Jedna škola – rôzne učiteľky
Lenže teraz máme doma ďalšiu druháčku – na tej istej škole, ale u úplne inej pani učiteľky. Nemám voči nej výhrady, len mi nejako nejde do hlavy, ako v jednom a tom istom školskom systéme, na tej istej škole, s tými istými pracovnými a učebnými osnovami, sa v jednej triede úlohy píšu a v druhej.. nie.
Najnovšie – hoci naša Dora si teda zriedka zabudne napísať úlohu – musíme tie domáce úlohy aj podpisovať ako rodičia, aby sme mali prehľad, čo deti berú v škole a ako im to ide. Neviem, do akej miery priviedla k tomuto kroku pani učiteľku zúfalosť z nespolupráce rodičov – lebo na rodičovskom združení nás nebýva ani 10…
Úloha nevďačná
No a domáca úloha, to je úloha veľmi nevďačná. Aspoň u nás, ktorí vlastníme druháčku značne poskakujúcu, s nohou pod kolenom a veľmi ťažko sa sústrediacu. Pritom nie je problém v hlave, že by učivo neovládala, lebo mi ho popri všetkom tom pohybe odrecituje spredu aj zozadu vrátane komentárov pani učiteľky. (Ako to stíha v škole registrovať, je mi záhadou, ale pamäť má skvelú – to už som si kontrolne overila.) Takže domáca úloha potom tak aj vyzerá – samá chyba v opise, samá zátvorka v matematike. A čas, ktorý beží a nemožno ho na nič normálnejšie použiť. Včera sa to dokonca dostalo do bodu, že už nebolo možné v priebehu 3 hodín našu žiačku natoľko upokojiť, aby nepísala do zošita hlúposti. A tak nasledoval príkaz „do postele, ráno to urobíš“. Pre takého poctivca – pri všetkom tom skákaní – to bol najhorší trest v živote a bolo to patrične pocítené decibelmi a závlahou na vankúši.
Ráno však o šiestej vstala a v priebehu pár minút si vcelku krasopisne v pokoji tie úlohy napísala… v kontrole sme síce našli dve chybičky, ale to je oproti bežnému stavu úplná malina.
Suma sumárum:
Ako to vlastne s tými domácimi úlohami je? Pomáhajú vašim deťom? Alebo máte pocit, že je to pasé? Dumám nad tým dlho pri tých svojich školopovinných a poviem vám jedno: čo do nich učiteľ natlačí, natlačí. Čo dieťa stihne, to absorbuje.
Možno tak v prvom ročníku mu pomôže písanie a čítanie doma sa naštartovať, ale prístup pani učiteľky mojich chalanov sa mi zdá skvelý – učiť zaujímavým spôsobom počas vyučovania, aby to deti žrali (i keď sa vždy nájde niekto, koho to nebude baviť alebo sa mu nebude chcieť) a potom nechať deťom len priestor na vlastné bádanie a voľný čas.
Vidíte to inak?