Aj vášmu dieťaťu počas jesenných podvečerov zostáva veľa energie a prijalo by nejakú aktivitu? Máme pre vás tip, ako vášho školáka zabaviť a niečo ho naučiť!
Vítaní sú všetci druháci, tretiaci a štvrtáci Práve títo žiaci sa môžu za pomoci rodičov a učiteľov až do 15. novembra 2016 prihlásiť do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže s názvom Čitateľský oriešok 3 , ktorú opäť po roku prináša odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko. Okrem pekných cien sa budú môcť víťazi súťaže tešiť aj na stretnutie s Adelou Banášovou , ktorá je tvárou tretieho ročníka súťaže.
V čom spočíva súťaž? Pre všetkých účastníkov súťaže budú na internetovej stránke zverejnené dva pútavé príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta , ktoré by mali vaši školáci doma prečítať a následne odpovedať na kontrolné otázky, či prečítanému textu aj porozumeli. Tým sa však zábava pre deti nekončí.
Do januára musí váš malý školák zapojiť všetku svoju fantáziu a dva prečítané príbehy premeniť do podoby jedného jedinečného výkresu. Vypracované otázky a vytvorenú kresbu potom pošlete na adresu nakladateľstva RAABE Slovensko.
Vo februári a marci 2017 bude prebiehať hlasovanie na Facebooku RAABE, kde žiaci, rodičia, učitelia aj iná široká verejnosť svojimi hlasmi rozhodnú o tých najkrajších kresbách. Hlasovať sa bude za 999 kresieb (333 v každom ročníku), ktoré v prvom kole spomedzi všetkých doručených kresieb vyberie odborná porota.
V apríli 2017 nakladateľstvo RAABE vyhlási víťazov súťaže. Slávnostného vyhodnotenia sa zúčastní aj známa moderátorka Adela Banášová. Na víťazov čakajú zaujímavé ceny od partnerov súťaže.
Čím je súťaž prospešná pre vášho školáka? „Cieľom súťaže je rozvíjať u detí nižších ročníkov čítanie s porozumením, prácu s textom, ale takisto aj ich kreatívne zručnosti. Predstavivosť. Sme presvedčení, že správne zvládnutie čítania s porozumením v nižších ročníkoch základnej školy je tým najlepším odrazovým mostíkom pre ďalšie úspešné štúdium.“ povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka nakladateľstva RAABE Slovensko. Cieľ súťaže korešponduje so zámermi MŠVVaV SR, ktoré šk. rok 2016/2017 nazvalo Rokom čitateľskej gramotnosti.
Čo je to čitateľská gramotnosť? Čitateľská gramotnosť je schopnosť prečítané pochopiť a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať. Pre vášho školáka je dôležité, aby nečítal len texty v učebniciach, ale aj rôznorodé texty spojené s jeho bežným životom. Spoznáva tým kultúru slova, rozličné hodnoty, preniká do postojov knižných postáv.
So synom či dcérou by ste mali čítať každý deň, či už doma alebo na prechádzke – písané slovo je všade okolo nás.
ingimage Tipy pre vás, ako rozvíjať čítanie u detí Poskytnite dieťaťu tému, o ktorej môže rozprávať – či už to bude výlet vláčikom alebo návšteva zoologickej záhrady, otvárate mu tým svet. Nabádajte dieťa k rozprávaniu – dobrá úroveň čítania súvisí aj s dobrým hlasovým prejavom. Nálepkami s názvom predmetu polepte detskú izbu – pomôžete tak dieťaťu vytvoriť asociácie medzi písaným slovom a predmetmi. Zoberte ho do knižnice a kníhkupectva, kde si bude môcť vybrať svoje prvé knižky. Využívajte tlačoviny – dieťa si môže v novinách prečítať napríklad predpoveď počasia alebo program televízie. Využite reálne situácie – čítajte s dieťaťom napríklad mapy počas výletu, nechávajte mu písané odkazy na chladničke. Zaujmite dieťa dostupnými pracovnými zošitmi, ktoré sú určené na rozvoj čitateľskej gramotnosti.
Loading...