To, že by sme mali všetci dodržiavať nejaký pitný režim, to v princípe vieme. My dospelí si ho v podstate odsledujeme sami, občas na seba zabudneme, keď na to prídeme – tekutiny doplníme.
Keď sme doma, či niekde vonku s našimi deťmi, odsledujeme aj tie a väčšina z nás chodí na výlety zásobená vodou, aby s pitným režimom nebol problém a vyhli sme sa možným komplikáciám.
Čo si ale počať s tým, aby naše deti nezabúdali piť, keď sú v škôlke či škole? Kto sa má postarať o pitný režim?
Čo hovorí o pitnom režime v školách legislatíva
Keď moje deti chodili do škôlky, viem, že okrem tekutín podávaných k jedlám, mali vždy v triede krčahy s vodou – do tej im občas dávali panie učiteľky sirup. Vždy to bolo o dohode s rodičmi na začiatku šk. roka – ako sme sa dohodli, či čistá voda, či sirup.
Tak isto to máme zavedené v škole – teda v prvých dvoch ročníkoch, kedy sa o pitný režim stará pani vychovávateľka a deti pravidelne vyzýva, aby sa napili. Niekoľkokrát som bola svedkom, ako aj iné vychovávateľky od týchto menších detí na školskom dvore zvolávali deti, aby sa išli napiť. Čo sa mi zdá super.
Každé dieťa je iné, každé má inú potrebu prijímanie tekutín a ako hovoria maminy aj v našom fóre, s deťmi to máme zažité rôzne. Niektoré pijú bez vyzvania, sami si idú naplniť fľašku vodou, ak už tú predtým vypili, a iné zase ledva na vyzvanie vypijú dva glgy a už majú dosť.
Keďže sa bavíme o pitnom režime v inštitúciách, zaujímalo ma, či zabezpečovanie pitného režime upravuje nejaký predpis.
Vyhláška 527/2007 v §8 v ods. 2 hovorí o tom, aké sú povinnosti zriaďovateľa smerom k stravovaniu a pitnému režimu detí. Uvádza sa tam, že: „Režim stravovania žiakov a detí predškolského veku v zariadení pre deti a mládež musí prevádzkovateľ organizovať tak, aby zabezpečil pitný režim žiakov a detí počas celého pobytu v zariadení podávaním pitnej vody alebo výživovo hodnotných nápojov.“
V diskusii pracovníkov šk. jedální som sa ale dočítala, že výklad tejto vyhlášky nemajú jednotný. Niektorí si myslia, že školská jedáleň zabezpečuje podávanie nápojov len za každým jedlom. Celodenný pitný režim by mal riešiť zriaďovateľ v spolupráci s riaditeľkou MŠ. Nuž, zaujímať sa o to musíme my rodičia – niekto to funguje lepšie, inde horšie. Jednou z ciest je aj pribaliť dieťaťu do škôlky termosku s čajom a požiadať pani učiteľku, aby dieťa mohlo piť svoj nápoj priebežne počas dňa.
Spomenutá vyhláška hovorí o deťom v materských školách, nie o školákoch. Väčšie deti sú teda v tomto smere prevažne ponechané sami na seba, my ako rodičia môžeme z časti pomôcť.
Ako zabezpečujeme pitný režim my rodičia
Spýtala som sa na to niekoľkých (asi 20 mamín). Veľmi milo ma prekvapilo, že takmer 100% z nás balí deťom do školy k desiatej najmä čistú vodu alebo čaj. V susednom Česku sa prednedávnom uskutočnil prieskum na vzorke asi 260 rodín, z jeho výstupov je zaujímavé:
- Cca 79% rodičov balí deťom do školy aj pitie,
- Najčastejšie je to minerálka (26,4 %), voda (24,2 %), tretie miesto patrí sladeným nápojom (23,4 %),
- Deti dostávajú na pitie objem v priemere 0,5 – 0,7 litra,
- Len 3% detí dostáva peniaze na pitie z automatu,
- Asi 18% rodičov pitný režim detí nerieši vôbec,
- Asi 77% učiteľov dovolí deťom piť na hodinách, 8% učiteľov pitie zakazuje,
- 74% detí v škôlkach má pitie neustále k dispozícii.
Odborníci vyjadrujú názor, že deti musíme naučiť piť my dospelí. Mali by sme voliť vhodné tekutiny (vodu, nesladený čaj, riedené ovocné šťavy …), čím menej sladkého aj v tekutinách.
Otázkou ostávajú automaty s rôznymi nápojmi na školách. Popravde – dosť ma potešilo, keď ho na našej škole pred pár rokmi zrušili. Je to nekonečné lákadlo pre deti a nápoje tam ponúkané sú obvykle z kategórie tých nevhodných.
To aby dieťa dostatočne pilo, že preň dôležité s ohľadom na to, aký veľký výdaj energie počas vyučovacieho procesu má. Nedostatok tekutín môže spôsobiť bolesti hlavy a celkovú únavu. Deti potom môžu byť nesústredené, ľahko strácajú koncentráciu.
Aby ste mali predstavu, koľko tekutín váš školák približne potrebuje dostať za 24 hodín, tak je to:
- Vo veku 10 rokov – 70 – 95 ml/kg
- Vo veku 14 rokov – 50 – 60 ml/kg
Do tohto objemu sa rátajú aj tekutiny prijaté napr. v polievke, ovocí či zelenine.
Tipy pre podporu pitného režimu detí
To, že by sme deťom spolu s desiatou mali pribaliť aj nejaké pitie, sme si už povedali. Okrem vody, či čaju môžete skúsiť napr. (odporúčajú maminy školákov):
Ľubka: „v zime to riešim tak, že im do nesladeného čaju, do fľaše pridám mrazené ovocie – jahody, čučoriedky a kým sa k nim dopracujú, tak to vypijú …“
Monika: „Aby som nebola taký nápojový odľud a dostala do detí efektívne ovocie (bez toho, že by ho sušili na miske do večera), tak im pripravujem smoothie (zmixujem 2 jablká, pomarančovú šťavu čerstvú chladenú Fresh a banán). Ale samozrejme je to variabilné (dajú sa použiť hrušky, čučoriedky, v podstate akékoľvek ovocie a namiesto pomarančovej šťavy aj jogurtový nápoj).“
Zaujímavý je aj projekt Bratislavskej vodárenskej spoločnosti „Pitné fontány pre školy“. Je to jedna z aktivít dlhodobého vzdelávacieho programu „Modrá škola – voda pre budúcnosť“. Jeden z hlavných cieľov vzdelávacieho programu je budovať vzťah detí a mládeže k vode z vodovodu ako optimálnemu nápoju pre každodenný správny pitný režim.
Projekt zavádzania pitných fontán do škôl ponúka praktický a zároveň komfortný prístup k vode z vodovodu. Zámerom projektu je obnoviť kultúru pitia vody v školách a budovať imidž vody z vodovodu ako štýlového, zdravého nápoja pre deti a mládež.
Pitny rezim je urcite dolezity a je fajn, ze je to v MS upravene aj takymto sposobom. Mam ale iny problem s touto temou suvisiaci. Vedel by mi niekto dat informacie aj k tomuto. Ked uz je v MS pitny rezim zavedeny, je niekde urcene, ako ma vyzerat: t.j. co sa ma detom podavat na pitie, ako casto a hlavne hygienicke zasady podavania napojov?
Dakujem.
Barborka, aj mna by to zaujimalo. Novy zakon hovori, ze do skolky si dieta nesmie nosit uz ani pitie vo flasi!!!
Aj nam pani ucitelky povedali, ze nemame nosit do skolky pitie, ale v lete s tym problem nebol. Maju pitie “kedykolvek k dispozicii” a ked som sa nahodou syna v piatok opytala, co pili, tak mi povedal, ze nic, ze len malinovku k obedu….