Poľské školy – povinne nultý ročník

Zuzana Špačková 0

Povinná školská dochádzka v Poľsku sa týka detí a mládeže vo veku 6 až 16 rokov – rok predškolskej dochádzky, 6 rokov školskej dochádzky na základnej škole a 3 roky školskej dochádzky na nižšej strednej škole.

Po veľkej reforme bolo poľské školstvo vyhodnotené ako štvrté najlepšie v Európe a desiate na svete (v roku 2014).

ingimage

Financovanie poľského školstva

Systém vzdelávania v Poľsku je centrálne riadený zo strany dvoch poľských ministerstiev – Ministerstwo Edukacji Narodowej a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Takmer 99 % žiakov v systéme navštevuje štátne školy, ktoré sú väčšinou financované zo štátneho rozpočtu.

Materské, základné a nižšie stredné školy sú riadené príslušnými miestnymi (obecnými) orgánmi. Vyššie stredné školy, ktorých sa netýka povinná školská dochádzka, navštevuje väčšina mládeže vo veku 16 – 19/20 rokov. Tieto školy sú zriaďované okresnými úradmi. Školská inšpekcia je zrušená.

Uvažuje sa o zavedení  tzv. poukážok na vzdelávanie, ktoré by zmiernilo finančné zaťaženie rodín v súvislosti so vzdelávaním. Dôvodom sú najmä rastúce ceny učebníc, štúdia jazyka a školné na neštátnych školách.

ingimage

Nultý ročník

Predtým ako žiak nastúpi do prvého ročníka základnej školy, musí v šiestich rokoch absolvovať povinnú ročnú prípravu, tzv. nultý ročník (obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne – „zerówka“). Prípravka je v systéme predškolského vzdelávania, buď ju organizačne zastrešuje materská škola alebo sa nachádza už v priestoroch základnej školy.

Základná škola

Szkoła podstawow – základná škola trvá 6 rokov a deti ju začínajú navštevovať, keď majú 7 rokov. Zodpovedá prvému stupňu slovenských ZŠ. Školy sú rozdelené do spádových oblastí, takže deti majú zaručené miesto v škole blízko svojho bydliska.

Šesťročná škola je podelená na 2 trojročné etapy. V prvej etape sú triedy I. – III., tzv. integrované a sú určené pre deti vo veku 7 – 10 rokov. Učivo zahrňuje poľštinu, učivo o spoločenskom a prírodnom prostredí, matematiku, ručné práce a technológie, umenie a hudbu, telesnú výchovu, etiku, resp. náboženskú výchovu, cudzí jazyk.

Učitelia majú možnosť výberu metód, štýlu učenia, učebníc… Napríklad si vyberajú až z 20 šlabikárov pre I. – III. ročník. 

Prečítajte si aj: Viete, kto a ako vyberá šlabikár pre našich prvákov.

V triedach IV. – VI. je vyučovanie (22 – 26 hodín týždenne) vedené učiteľom „špecialistom“, ide o tzv. predmetovú výučbu. V triede je priemerne 24 žiakov a organizácia je veľmi podobná ako v našich školách. Žiaci sa neprezúvajú.

Po ukončení základnej školy sú povinné štátne skúšky – Meranie, ktoré robia v jeden deň všetci šiestaci v Poľsku. Testovanie je zamerané na riešenie úloh, logické uvažovania a kritické myslenie.

Nižšia stredná škola

ingimage

Po poľsky gimnazjum, trvá 3 roky, je neselektívna a zodpovedá nášmu 2. stupňu ZŠ. Žiaci študujú základy vedných disciplín. Po reformách sa dôraz kladie aj na medzipredmetové témy ako je napríklad vlastenecká výchova (historické dedičstvo v rámci daného regiónu). Ide teda o všeobecný charakter vzdelávania. Na konci posledného ročníka žiaci píšu povinnú skúšku (Gymnaziálna skúška), ktorá hrá určujúcu rolu pri prijatí na vyššiu strednú školu alebo odbornú školu.

Mládež obľubuje rôzne mimoškolské aktivity, ktoré podporujú aj rodičia. Ide najmä o rekonštrukcie historických bitiek, tradícií poľského rytierstva, antifašistického hnutia odporu… 

Vyššie stredné školy

Na tomto stupni existujú v Poľsku nasledujúce typy škôl: 

  • všeobecné vyššie stredné školy (liceum) – trvá 3 roky,
  • špecializované vyššie stredné školy (liceum profilowane) – zameranie napríklad ekonomické, obchodné, výtvarné,
  • technické stredné školy (technikum),
  • základné odborné školy (zasadnicza szkola zawodowa).

Povinnosť ďalšieho (odborného) vzdelávania môže byť realizovaná v školských alebo mimoškolských zariadeniach a týka sa mládeže vo veku 16 – 18 rokov.

ingimage

Absolventi všetkých týchto škôl (okrem základnej odbornej školy) majú záverečnú skúšku (matura). Maturitné úlohy v spoločnej časti sa pripravujú centrálne, vyhodnocované sú v jednotlivých regiónoch (vojvodstvách), ale podľa zhodných kritérií. Maturitné vysvedčenie je nevyhnutné pre štúdium na vysokej škole.

Na odborných školách vykonávajú študenti štátnu kvalifikačnú skúšku a záverečné osvedčenie umožňuje žiakom vstúpiť na trh práce.

Vyučovanie

Školský rok zahŕňa približne 185 dní (od 1. septembra do posledného piatka v júni). Výučba je rozdelená na 5 dní v týždni, vyučovacia hodina má 45 minút. Na všetkých úrovniach vzdelávania je povinným vyučovacím jazykom poľština. Uniformy sa nosia len v niektorých (elitných) súkromných školách.

Na školách sa zbytočne nememoruje. Vyššia autonómia škôl umožňuje prispôsobovať výučbu individuálnym potrebám a talentu žiakov.

Hodnotenie

V školskom systéme sú dôležité indikátory hodnotenia efektívnosti vyučovania žiakov: úplne nová je tzv. pridaná vzdelávacia hodnota. Ide o sústavu štatistických techník, ktoré dovoľujú merať príspevok školy k výsledku vzdelávania každého žiaka individuálne. Zadávajú sa minimálne 2 výsledky – na začiatku každého typu školy a na jej konci.

ingimage

S pomocou elektronickej kalkulačky (program, pomocou ktorého sa vyhodnocuje pridaná vzdelávacia hodnota) pre každý stupeň si môže každý učiteľ vypočítať, aký je tento indikátor. Výsledky sú dostupné len pre samotnú školu.

Poľskí žiaci majú 6-stupňové hodnotenie: Celujacy – 6, Bardzo dobry – 5, Dobry – 4, Dostateczny – 3, Dopuszczajacy – 2, Niedostateczny -1. Správanie sa hodnotí iba slovne: Wzorowe, Bardzo dobre, Dobre, Poprawne, Nieodpoviednie, Naganne.

Učiteľ

Učiteľské povolanie je v Poľsku stabilné, podporované štátom a má vysokú prestíž. Systematicky sa zvyšujú platy, ktoré sú závislé od profesijného stupňa rozvoja každého učiteľa. Ohodnotenie učiteľov nie je iba na základe odpracovaných hodín, rokov, praxe, ale aj na základe výsledkov, inovatívnych metód učenia, kvality výučby a kvalifikácie. 

Inšpirujte sa: 9 spôsobov, ako pomôcť dieťaťu uspieť v škole.

Existuje povinný štvorstupňový systém sebavzdelávania učiteľov: učiteľ-stážista, učiteľ s kontraktom, učiteľ s dekrétom o vymenovaní a diplomovaný učiteľ. V rámci každého stupňa si musí učiteľ na 3 roky naplánovať vlastný vývoj sebazdokonaľovania a potom ho zdôvodniť a obhájiť pred štátnou komisiou. Keď získa vyšší stupeň, automaticky sa mu zvýši plat.

Učitelia majú nezávislosť, viac slobody a možnosť mať inovatívne vyučovanie, vybrať si, akým spôsobom a s akými pomôckami budú realizovať všeobecné a povinné kurikulum. Ich prácu hodnotia v rámci volených školských rád aj rodičia a žiaci.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár