Detská roztržitosť do istej miery patrí k deťom. Postupne, ako deti rastú by však mali byť schopné mať svoju roztržitosť do určitej miery pod kontrolou.
Ak aj vy patríte k roztržitým ľuďom, viete, že táto vlastnosť je už tak trochu charakterovou a naozaj ťažko sa s ňou pracuje. Roztržitosť ľudí sprevádza v rôznej miere počas celého života.
Shutterstock
Ak teda máte doma roztržité dieťa, pomôcť vám môže niekoľko tipov:
Všetko nachystané.
Áno, platí to aj pre väčšie deti. Mať všetko od oblečenia, topánok, desiaty v chladničke, školských pomôcok nachystané už večer pred novým dňom .
Jedine tak zvýšite šancu, že sa na nič nezabudne a nič sa nebude hľadať.
Kontrolujte informácie zo školy a školské povinnosti.
Rozmýšľate, že vaše dieťa je už veľké na to, aby ste pozerali cez internet jeho úlohy a školské povinnosti?
Zároveň ho chcete viesť k zodpovednosti a k tomu, aby si nieslo následky samo? Zároveň viete, že už dostal toľko poznámok a aj tak si znova a znova zabudne učebnice, zabudne peračník… čo teda s ním?
Pokojne kontrolujte tieto informácie, pokyny a úlohy zo strany školy a len sem – tam sa opýtajte svojej ratolesti, či má zbalenú tú obľúbenú knihu, ktorú si majú zobrať na druhý deň.
Takto máte pod kontrolou čo treba a zároveň nechávate dieťaťu priestor na to, aby si samé splnilo svoje povinnosti. Informáciu, že má niečo urobiť, či doniesť totiž dostane v škole od pedagóga a nie od vás ako ochraňujúceho rodiča, ktorý kontroluje dieťa, či nezabudlo.
»»» Mohlo by vás zaujímať: Kríza nezodpovedných detí. Sťažujeme sa na seba .
Pripomienky
Voľakedy, ak ľudia nechceli na niečo zabudnúť, urobili si na vreckovke uzlík. Dnes si už nikto nerobí uzlíky, ale pekne si píšeme pripomienky do mobilu. Pri roztržitom dieťati môžete vyskúšať aj takúto formu pomoci.
Veďte ho, aby si na veľký papier písalo všetko čo má urobiť a po splnení si tejto povinnosti ju vyškrtlo zo zoznamu. U nás toto funguje asi najlepšie zo všetkého. Mať svoje povinnosti priamo pred očami na písacom stole.
Zmierte sa s tým
Aj keď roztržitosť niekedy naozaj dobre preskúša rodičovskú trpezlivosť, prijmite ju ako súčasť života. Vaše dieťa možno nikdy nebude na 100% pripravené do školy, možno si bude naozaj často niečo zabúdať. Ale nebojujte a nedávajte si ako hlavného nepriateľa, ktorého musíte poraziť, práve detskú roztržitosť.
Veďte svoje dieťa, aby sa s tým popasovalo, pomáhajte mu v tom, ale nenechajte sa nahnevať, ak si sem tam zabudne aj tú školskú tašku.
»»» Mohlo by vás zaujímať: Ideálne dieťa sa samé nachystá do školy .
Loading...