Už ani tie poznámky nie sú, to čo bývali. V pandemickej dobe nevyruší, že vaša dcéra hrala napriek upozorneniu na klavíri alebo váš syn hádzal pod kolesá áut gaštany, lebo chcel vidieť, ako sa rozpučia.
Teraz namiesto apelu, aby deti nosili zastrúhané ceruzky, sú to oznamy o rúškach – prosím, dohliadnite, aby malo vaše dieťa náhradné rúško. Prosím, zabezpečte, aby vaše dieťa nenosilo do školy špinavé rúško alebo aby jednorazové rúško nepoužívalo celý mesiac.
A pribúdajú aj poznámky typu: Vaše dieťa nosí napriek upozorneniu rúško pod nosom.
Shutterstock
Upozorňujeme
„Na našej škole poznámky za rúška nedávame,“ hovorí učiteľka Veronika, „ale aspoň ja deti upozorňujem, keď ho nemajú a slušne poprosím, aby si ich dali, poprípade nasadili na nos. Väčšinou ho majú decká pod nosom. Nemali by napríklad jesť na chodbách, aj na to ich upozorňujeme.“
Katka, ktorá učí na súkromnej škole v Bratislave, vraví: „Ani na našej škole nedávame za rúška deťom „sad face.“ Smutného smajlíka si necháva na situácie, keď dieťa nespolupracuje a ruší hodinu.
Poznámkujeme
Niektoré školy však písomne oznámili rodičom, že nebudú akceptovať nosenie rúška „pro forma,“ napríklad pod nosom. Vyžadujú od detí, aby ich nosili správne, aby rúška priliehali k tvári, inak to nemá význam.
Ak to žiaci napriek upozorneniam nerešpektujú, môžu dostať poznámku. Viacero poznámok môže prerásť do pokarhania, prípadne zníženej známky zo správania.
„U nás to tak je, dali sme si to do interného školského poriadku,“ hovorí učiteľka, ktorá chcela zostať v anonymite. Vraví, že už prvé dva septembrové týždne, keď mali byť rúška dočasným opatrením, sa stretli s veľkou nevôľou u niektorých rodičov, ktorí odmietali posielať deti do školy s rúškami.
Poznámky boli podľa nej nevyhnutným zlom, ak chcú ochrániť ostatné deti aj učiteľov. „Niektorí učitelia nosia štít, lebo to ministerstvo dovolilo. Ale sú tak menej chránení, môžu sa nakaziť od detí, ktoré rúška nenosia.“
Prečítajte si aj : Môžu deti nosiť do školy ochranný štít namiesto rúška ?
Problém vidí v tom, že rodičia čítajú rôzne konšpiračné médiá:
„Doslova ich huckali, aby deťom nedávali „náhubky“ na tváre. Ak dieťa doma počúva od rodičov, aké sú rúška nezmyselné, protiústavné a ešte neviem aké, to sa potom v škole naozaj ťažko s takými deťmi spolupracuje. Upozorňovať ich stokrát neskutočne vyčerpáva. Vidíte, že to niektoré deti robia naschvál, nie preto, že by sa pozabudli.“
Rodičia sa potom sťažujú na šikanu
Na FB stránke Zavretá škola sa ozvala matka, ktorá sa sťažovala na podľa nej diskriminačný prístup školy, lebo odmietla, aby jej dieťa nosilo rúško na cestu z triedy do jedálne a na toalety.
Sedemročná dcéra bola tak „nútená v jedálni čakať na výdaj jedla ako posledná v zástupe na konci, lebo bola bez rúška.“ Podľa matky sa deti od dcéry odsúvali s pocitom, že má koronavírus.
V príspevku tvrdí, že pedagógovia deti školia, že nenosením rúška sú možno nakazené a sú hrozbou pre okolie, poukazujúc na to, že na jedlo nemôže čakať pri kamarátke, ale osamotená a pri stole v jedálni už môže sedieť aj svojou triedou bez rúška.
Dieťa si nechala doma, kým sa vraj diskriminačná situácia nevyrieši.
Vyriešila ju však namiesto školy Pandemická komisia a Ústredný krízový štáb SR, ktorý prijal nové, prísnejšie opatrenia.
Od pondelka 12. októbra sa režim rúšok sprísňuje a bude platiť povinne aj pre prvý stupeň základných škôl. Výnimiek na nenosenie rúšok bude ešte menej.
Prečítajte si aj: Stredné školy sa zatvárajú. Nové opatrenia od 12. októbra
Chceme zavrieť školy, lebo sa nám nepáčia rúška?
Keďže stredné školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie, sprísnený režim, vrátane rúšok, sa bude musieť dodržiavať, pokiaľ chceme, aby naše deti na základných školách chodili do škôl čo najdlhšie.
Diskusia rozvášnených rodičov, ktorí nechcú posielať deti do škôl v rúškach, utne. Ak s deťmi budú musieť byť doma.
Pri každodenných rekordoch nakazených sa aj základné školy môžu zavrieť, niektorí rodičia už teraz tŕpnu, kedy to príde. Vzdelanie tisícok detí, ktoré ovplyvní natrvalo ich budúcnosť, bude zase ohrozené.
Loading...