Reparát a komisionálna skúška

Mária Kopčíková 36

Na konci školské roka niektoré deti a rodičia nehíkajú nadšením, že sa už tešia na prázdniny a na to, čo všetko si spoločne užijú.

Niektoré deti a rodičia majú hlavu v smútku, pretože dieťaťu sa na vysvedčení objavia aj také slovká, že „nedostatočný“. A bude musieť absolvovať reparát.

reparat a komisionalna skuska
Shutterstock

Čo je to reparát 

Reparát je opravná skúška. Aké sú usmernenia k reparátu a čo by ste ako rodičia mali vedieť, keby sa niekedy do takejto situácie dostali?

Všimnime si tiež rozdiel medzi reparátom a komisionálnou skúškou. Oboje legislatívne upravuje § 56 a § 57 Školského zákona.

Reparát alebo opakovanie ročníka

Žiak, ktorý z nejakých dôvodov neštudoval úspešne a na vysvedčení má známky nedostatočné, teda pätorky (max. z dvoch predmetov), absolvuje túto opravnú skúšku počas letných prázdnin.

Ak mal žiak pätorky z 3 a viacej predmetov, musí opakovať ročník, na reparát nemá nárok.

Kedy sa robí reparát

Reparáty sa obvykle konajú ku koncu augusta, najneskôr do 31. 8. v danom roku.

Ak žiaka nie je možné preskúšať v tomto termín, z objektívnych dôvodov (choroba, vážne rodinné udalosti), je možné termín posunúť, a to najviac do 15. 9. v danom roku – do toho času žiak spravidla navštevuje podmienečne najbližší vyšší ročník.

Výsledkom opravnej skúšky by malo byť zlepšenie známky o 1 stupeň, nanajvýš však o 2 stupne (teda buď opraviť päťku na štvorku alebo päťku na trojku – zlepšenie o viac ako 2 stupne nie je možné).

Príprava na reparát

Príprava na túto opravnú skúšku je v rukách dieťaťa a rodičov. Je na nich, či využijú nejakú formu doučovania alebo sa budú pripravovať sami.

Dieťa vie, čo je obsahom daného predmetu a rodič vždy môže požiadať o konzultácie vyučujúceho. Nie je však ich povinnosťou vám ich poskytnúť. Je to na dobrej vôli pedagóga – pretože on zrejme počas školského roka urobil všetko pre to, aby deti preberané učivo pochopili.

Samozrejme – je možné využiť aj iného doučovateľa, nielen pedagóga, ktorý dieťa učil. Čo je asi najdôležitejšie, je motivácia dieťaťa. Pri tom sa rodičia môžu celkom zapotiť.

Prečo sme dospeli k reparátu

Vždy je na zváženie, čo viedlo k tomu, že dieťa dostalo hodnotenie „nedostatočný“

 • Či to bola náročnosť daného predmetu,
 • málo času, ktorý dieťa venovalo učeniu a domácej príprave,
 • prípadné „nediagnostikované“ poruchy učenia – kvôli ktorým dieťa predmet nezvláda.

Od toho sa odvíja príprava a teda aj motivácia dieťaťa, a tiež prípadná odborná pomoc špeciálneho pedagóga.

Ako dieťaťu pomôcť pred reparátom

Je dôležité, aby dieťa bolo v pohode. Ak už sa stalo, že hodnotenie bolo „nedostatočné“, netreba celé dni riešiť a hrešiť dieťa, či už za jeho neschopnosť alebo lajdáctvo.

Ak chceme dieťaťu pomôcť, bolo by na mieste konštruktívne spoločne s ním prebrať ciele a možnosti.  A tomu prispôsobiť prípravu.

Pokiaľ dieťa chceme motivovať, nemuseli by sme to robiť „externe“ – „Keď urobíš ten reparát, dostaneš nový počítač …“, ale skôr „interne“ – dieťa by malo pochopiť, že ide o vedomosti, ktoré bude potrebovať v ďalšom štúdiu. A že tie na reparáte musí preukázať.

Komisionálna skúška

Je to skúška, ktorá nemusí byť stanovená z dôvodu zlého prospechu žiaka. Na jej vykonanie môže byť viacero dôvodov.

Prečítajte si aj článok: Aké sú dôvody na komisionálnu skúšku?

reparat a komisionalna skuska
Shutterstock

Spracované s použitím: uips.sk, skolskyportal.sk, zstulipantt.edupage.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Vážne doma uvazujeme o kominsionálnej skúške. Matikárka uzavrela synovi 4 z matiky, z ostatnych predmetov ma uz iba dve dvojky. Ma tam sice kadejake pestre znamky, ale zo zaverecnej koncorocnej dostal 98%, a sam sa vobec neciti byt na 4.

  Mate niekto skusenosti? Dali ste uz dieta preskusavat?

 2. Vážne doma uvazujeme o kominsionálnej skúške. Matikárka uzavrela synovi 4 z matiky, z ostatnych predmetov ma uz iba dve dvojky. Ma tam sice kadejake pestre znamky, ale zo zaverecnej koncorocnej dostal 98%, a sam sa vobec neciti byt na 4.

  Mate niekto skusenosti? Dali ste uz dieta preskusavat?

 3. Vážne doma uvazujeme o kominsionálnej skúške. Matikárka uzavrela synovi 4 z matiky, z ostatnych predmetov ma uz iba dve dvojky. Ma tam sice kadejake pestre znamky, ale zo zaverecnej koncorocnej dostal 98%, a sam sa vobec neciti byt na 4.

  Mate niekto skusenosti? Dali ste uz dieta preskusavat?

 4. Chcem sa spytat ako to je so ziakom ked robi komiaionalky na polrok s An jazyka z dovodu vymeskania nedostatocneho poctu hodin ale znamky ma na 4 .. ked ich nespravy dostane na polroka 5 a tym padom ani nematuruje ?

 5. Chcem sa spytat ako to je so ziakom ked robi komiaionalky na polrok s An jazyka z dovodu vymeskania nedostatocneho poctu hodin ale znamky ma na 4 .. ked ich nespravy dostane na polroka 5 a tym padom ani nematuruje ?

 6. Chcem sa spytat ako to je so ziakom ked robi komiaionalky na polrok s An jazyka z dovodu vymeskania nedostatocneho poctu hodin ale znamky ma na 4 .. ked ich nespravy dostane na polroka 5 a tym padom ani nematuruje ?

 7. Dobry den ja mozno budem robit reparat z inf je mi smutno neviem to je to na mna tazke neviete co mam robit? ci mam sa ucit alebo pokracovat v csku? alebo lolko? nie zacnem dotu smile alebo ist na ZVS? pomozte najneskor do roku 2018. Dakujem za pomoc… Evil

 8. Dobry den ja mozno budem robit reparat z inf je mi smutno neviem to je to na mna tazke neviete co mam robit? ci mam sa ucit alebo pokracovat v csku? alebo lolko? nie zacnem dotu smile alebo ist na ZVS? pomozte najneskor do roku 2018. Dakujem za pomoc… Evil

 9. Dobry den ja mozno budem robit reparat z inf je mi smutno neviem to je to na mna tazke neviete co mam robit? ci mam sa ucit alebo pokracovat v csku? alebo lolko? nie zacnem dotu smile alebo ist na ZVS? pomozte najneskor do roku 2018. Dakujem za pomoc… Evil

 10. Dobry den ja mozno budem robit reparat z inf je mi smutno neviem to je to na mna tazke neviete co mam robit? ci mam sa ucit alebo pokracovat v csku? alebo lolko? nie zacnem dotu smile alebo ist na ZVS? pomozte najneskor do roku 2018. Dakujem za pomoc… Evil

 11. Dobry den ja mozno budem robit reparat z inf je mi smutno neviem to je to na mna tazke neviete co mam robit? ci mam sa ucit alebo pokracovat v csku? alebo lolko? nie zacnem dotu smile alebo ist na ZVS? pomozte najneskor do roku 2018. Dakujem za pomoc… Evil

 12. Dobry den ja mozno budem robit reparat z inf je mi smutno neviem to je to na mna tazke neviete co mam robit? ci mam sa ucit alebo pokracovat v csku? alebo lolko? nie zacnem dotu smile alebo ist na ZVS? pomozte najneskor do roku 2018. Dakujem za pomoc… Evil

 13. dobry,chcem sa spytat,ci je v sulade oprava komisionalnej skusky cize reparat komisionalnej skusky a podla ktoreho paragrafu.

 14. dobry,chcem sa spytat,ci je v sulade oprava komisionalnej skusky cize reparat komisionalnej skusky a podla ktoreho paragrafu.

 15. dobry,chcem sa spytat,ci je v sulade oprava komisionalnej skusky cize reparat komisionalnej skusky a podla ktoreho paragrafu.

 16. dobry,chcem sa spytat,ci je v sulade oprava komisionalnej skusky cize reparat komisionalnej skusky a podla ktoreho paragrafu.

 17. dobry,chcem sa spytat,ci je v sulade oprava komisionalnej skusky cize reparat komisionalnej skusky a podla ktoreho paragrafu.

 18. dobry,chcem sa spytat,ci je v sulade oprava komisionalnej skusky cize reparat komisionalnej skusky a podla ktoreho paragrafu.

Pridaj komentár