Školský výlet – nočná mora pre mnohé deti

Anna Strelcová 0

Hoci je pre väčšinu detí školský výlet krásnym zážitkom na celý život, je mnoho takých, ktoré sa boja, že kamoši odhalia ich nočné tajomstvo – pocikávanie.

Ako dieťaťu v takejto situácii pomôcť, prezradí MUDr. Terézia Rosenbergerová, detská psychiatrička z Psychiatrického oddelenia UNLP Košice.

Môže nočné pomočovanie ublížiť detskej psychike?

Detská dušička je veľmi zraniteľná a citlivá. Ak sa dieťa niečím odlišuje od svojich rovesníkov, prežíva to  ťažko. Môže to byť školský prospech, sociálna situácia, vonkajší vzhľad, či ochorenie. Obzvlášť, ak ho trápi problém, z ktorého už mal dávno vyrásť – nočné pomočovanie . Vtedy pociťuje obrovskú krivdu a stres.

Väčšina takýchto detí pomočovanie dokonca označila za tretí najstresujúcejší moment vo svojom živote, hneď po rozvode a hádkach rodičov. Ak by sme si predstavili najzávažnejšie  zdravotné problémy, deti prirovnávajú dôsledky nočného pomočovanie  k situácií, kedy dochádza k jednému z najhorších postihnutí – strate zraku, alebo k jednej z najkrutejších bolestí akými sú popáleniny. Nočné pomočovanie preto neberte na ľahkú váhu a nečakajte, kým z neho dieťa vyrastie. Pod dohľadom odborníkov sa dá tento problém odstrániť rýchlejšie, a tým pádom vystavovať psychiku dieťaťa záťaži oveľa kratší čas.

Čo pociťuje dieťa, ktoré sa pocikáva?

Dôsledky pomočovanie  sú závažné nielen pre dieťa, ale aj pre celú rodinu. Pre všetkých v rodine to znamená obmedzenie spoločných aktivít, akými sú výlety spojené s prespávaním, návšteva starých rodičov, príbuzných. Rodina sa izoluje, je ochudobnená o množstvo spoločných zážitkov. V rodine často vládne atmosféra hnevu, výsmechu, trestania, ponižovania dieťaťa. Najmä súrodenci pomočujúceho sa dieťaťa sú veľmi náchylní vykričať to celému okoliu, kamarátom, spolužiakom.

Stačí najmenší konflikt a krutá pravda je na svete. Dieťa sa za svoje  pomočovanie nesmierne hanbí. Cíti sa neschopné, je nahnevané na celý svet. Strach z prezradenia sa môže preniesť do vzťahov s kamarátmi, dieťa ostáva radšej doma. Pomočovanie  sa odráža aj v školskom výkone. Dieťa si neplní svoje školské povinnosti, zhoršuje sa jeho prospech, často aj správanie. Poruchami správania sa snaží kompenzovať  narušené sebavedomie.

Nikto často netuší, že za smelým bitkárom, vychvaľujúcim sa veľkým frajerom, či vyobliekanou modelkou sa skrýva nešťastné pomočujúce sa dieťa. Najčastejšie sa vyhýba akýmkoľvek aktivitám, kde by na to kamaráti mohli prísť, napr. školské výlety, školy v prírode. Nezúčastňuje sa aktivít, kde sa kolektív detí formuje a stmeľuje, je osamelý, čím veľmi trpí aj jeho sebavedomie. Toto je cesta, keď aj taký naoko „smiešny“ problém  môže  ovplyvniť neskorší partnerský, ale aj v pracovný život.

Ak nechceme, aby sa dieťa vyhýbalo školským aktivitám, máme ho na školský výlet prehovoriť, či ísť s ním?

Ak sa dieťa necíti na to, aby išlo na výlet s kamošmi, nenúťte ho. Začať riešiť tento problém s lekárom by ste mali ešte pred jeho nástupom do školy. Včasný začiatok liečby je veľmi dôležitý, aby sa potom dieťa v kolektíve necítilo obmedzované a zahanbené pred ostatnými deťmi.

Je pravdou, že nočným  pomočovaním  trpia len deti s iným psychickým problémom?

Nie je to pravda. Aj inteligentné a šikovné deti, ktoré žijú v harmonických rodinách a prežívajú šťastné detstvo, sa môžu pomočovať. Nekontrolovateľný únik moču počas spánku v detskom veku patrí k najčastejším dlhodobým problémom. Predstavte si, že v triede s 30 žiakmi sa v noci pomočujú 2 až 3 z nich, to je ozaj stále vysoké číslo.

Názor, že  sa deti pomočujú  v rodinách, kde je zlá sociálna situácia, vážne rodinné problémy, nie je celkom správny. Sú samozrejme aj prípady, kedy je práve pomočovanie prvým signálom, že sa v rodine niečo deje. Ale stačí vyšetrenie a nasmerovanie rodičov s dieťaťom k správnemu odborníkovi a problém sa dá riešiť.

Čo máme robiť, aby sme dieťaťu pomohli?

V prvom rade je potrebné s dieťaťom starším ako 5 rokov navštíviť detského lekára. Je totiž nutné urobiť vyšetrenia a vylúčiť tak závažnú zdravotnú komplikáciu, ktorá by mohla nočné pomočovanie spôsobovať.

Ak je dieťa po tejto stránke zdravé, lekár navrhne režimové opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať. Veľmi dôležitou časťou liečby je psychická podpora rodičov, prípadne starých rodičov. Dieťa by ste nikdy za pomočovanie nemali karhať či trestať. Nerobí to naschvál, trápi ho to rozhodne viac ako vás. Mali by ste ho podporovať a za každý, hoci aj malý úspech pochváliť a odmeniť. Najväčšou odmenou je objatie, povzbudenie a ocenenie aj malých úspechov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár