Aj keď je Slovinsko malá krajina, má mnohé bohatstvá – hory i more, jazerá aj krásne mestá. V zahraničí si ho často mýlia so Slovenskom. No, isté podobnosti tu sú. Napríklad aj v školstve.
Vzdelávanie v Slovinsku ingimage Základný program vzdelávania v štátnych základných školách je bezplatný. Rodičia financujú aktivity detí v rámci rozšíreného vzdelávania. Povinná školská dochádzka trvá 10 rokov a rozdelená je na 3 cykly, obdobia. Základná škola (osnovna šola) začína pre deti, ktoré v kalendárnom roku dosiahnu vek 6 rokov. Rodičia majú zo zákona povinnosť a právo zvoliť si verejnú alebo súkromnú školu, či domáce vzdelávanie. Škola v školskom obvode trvalého bydliska dieťaťa je povinná ho prijať. Rodičia si však môžu vybrať aj inú základnú školu, ale musia získať najprv súhlas školy.
Prvý cyklus Skupina detí narodených v rovnakom roku tvoria jednu triedu (v priemere 20 žiakov), ktorá spolu „bojuje“ až do konca základnej školy.
V prvom cykle (1. – 3. ročník) sa na výučbe okrem triednej učiteľky podieľa v polovici predmetov taktiež vychovávateľka, ktorá má okrem iného aj vplyv na záverečné hodnotenie žiakov. V niektorých školách šport, umenie a hudbu vyučujú odborní učitelia alebo sú „len“ pod dohľadom odborníka. Deti sa povinne učia slovinsky, a podľa oblasti, v ktorej bývajú aj taliansky alebo maďarsky.
ingimage Druhý cyklus Ďalšie obdobie je od 4. – 6. triedy (9 – 12 rokov). Od 4. triedy sú deti priradené k novému učiteľovi, ktorý ich učí 1 alebo 2 predmety. Ostatné vyučovacie hodiny sú so špecializovanými pedagógmi. Hlavnými predmetmi sú matematika, slovinský jazyk, cudzí jazyk, hudba, zemepis, história, umenie. Neskôr pribúda fyzika, chémia, biológia, remeslá.
Tretí cyklus V treťom cykle (7. – 10. ročník) si žiaci môžu vybrať aj z voliteľných predmetov. V 7. triede si žiaci môžu vybrať 2 hodiny voliteľných predmetov a tretiu nepovinnú. Majú na výber asi zo 40 predmetov, napríklad cudzí jazyk, astronómia, informatika, výtvarné umenie atď.
V 8. a 9. triede si žiaci volia jednu z troch úrovní štúdia materského jazyka, cudzieho jazyka a matematiky. Desiata trieda je určená pre žiakov, ktorí neprospievajú v 9. ročníku alebo ktorí si chcú zlepšiť svoje výsledky v externom hodnotení vedomostí. Toto hodnotenie nie je zatiaľ povinné, slúži ako dodatočné kritérium na prijatie na strednú školu.
ingimage Známkovanie V nižších ročníkoch používajú učitelia na záver roka slovné hodnotenia. Inak je hodnotenie na stupnici od 1 do 5. Známka 5 je však v prípade slovinských škôl ocenenie najlepšie.
1 – nedostatočný
2 – dostatočný
3 – dobrý
4 – veľmi dobrý
5 – vynikajúci
Školský rok je rozdelený na dva polroky a letné prázdniny trvajú 2 mesiace (júl, august).
Štátne skúšky Na konci 3., 6. a 9. triedy žiaci musia absolvovať špeciálne štátne skúšky z matematiky a materského jazyka. V 9. ročníku sa pridáva aj tretí predmet, o ktorom však v danom roku rozhoduje minister. Výsledky z nižších ročníkov sú len orientačné, resp. slúžia ako prieskum priemernej vedomosti žiakov pre školu a rodičov. Ale skúšky v 9. triede sa používajú na hodnotenie výkonu žiaka počas celého štúdia. Body získané v týchto testoch sú kľúčovým faktorom pre prijatie na ďalšie školy.
Po ukončení dochádzky dostanú žiaci potvrdenie o absolvovaní základnej školy, ktoré je dôležité pre prijatie na ďalší stupeň škôl, resp. pre schválenie štipendia.
Stredná škola Stredoškolské vzdelávanie je bezplatné a je zvyčajne určené žiakom vo veku 15 – 19 rokov.
ingimage Druhy stredných škôl:
stredné všeobecné vzdelanie – gymnázium – 4 roky stredné odborné vzdelávanie – 4 roky stredné profesné vzdelávanie – 3 roky profesné technické stredné vzdelávanie – 2 – 3 roky krátky cyklus profesného stredného vzdelávanie – 2,5 roka Gymnaziálne programy sú rozdelené do dvoch skupín – všeobecné a profesionálne orientované (technické, umelecké gymnáziá). Štúdium je zakončené maturitou. Štúdium na strednej odbornej a technickej škole je ukončené záverečnou skúškou alebo odbornou maturitou.
Maturita Za priebeh maturity zodpovedá Republiková maturitná komisia. Maturita (matura) sa skladá z 5 predmetov – povinné (slovinský jazyk s literatúrou, matematika a cudzí jazyk) a povinne voliteľné. Povinné predmety majú písomnú aj ústnu časť, voliteľné iba písomnú.
Maturita v Slovinsku prebieha v celej krajine v rovnakom čase. Stanovuje ho maturitná komisia, tak isto ako obsah písomnej časti. Hodnotenie výsledkov je bodové. Práve body získané pri maturite a výsledky štúdia v 3. a 4. ročníku rozhodujú o prijatí na vysokú školu (v Slovinsku sú len 3).
ingimage Kto tomu velí V Slovinsku spadá vzdelávanie ako celok do kompetencie Ministerstva školstva a športu a Ministerstva vysokého školstva, vedy a techniky. Miestne úrady zodpovedajú za správu základných škôl. Rady škôl pracujú na miestnej úrovni samostatne.
V Slovinsku sa dajú taktiež zriaďovať aj súkromné školy, a to buď licencované, ktoré sa riadia rovnakými pravidlami ako školy štátne (v tom prípade získavajú od štátu 100 % príspevku na študenta štátnej školy) alebo ostatné súkromné školy a predškolské zariadenia.
Povolený je aj homeschooling, riadi sa zákonom o základnej škole.
Školy v prírode Mimoškolskú vzdelávaciu, záujmovú a rekreačnú činnosť v rezorte školstva zabezpečuje Centrum školských a mimoškolských činností. Po celej krajine je 20 domov a 11 denných centier, v ktorých sa uskutočňujú rôzne prírodné, kultúrne, športovo-rekreačné a ozdravovacie aktivity. Jednotlivé školy môžu do moderne vybavených domov (obdoba našich škôl v prírode) vysielať žiakov s ich učiteľmi. V týždenných turnusoch sa tam triedam plne venuje kvalifikovaný pedagogický zbor (zamestnanci domu), pričom triedni učitelia vykonávajú len dohľad nad svojimi žiakmi.
Pracovníci domov vykonávajú komplexné náučné exkurzie do okolia. Za nepriaznivého počasia vedú netradičnú výučbu v učebniach. Denné centrá zaisťujú exkurzie s odborným vedením do arboréta, ZOO, do múzea a pod. O tieto služby je medzi školami veľký záujem. Počas prázdnin domy slúžia na rekreáciu učiteľov a zamestnancov škôl. Veľa učiteľov pracuje súčasne pre viac škôl, to znamená, že nemajú plný úväzok iba v jednej škole.
Zdroj: www.wikipedia.org , www.nuv.cz , www.eures.sk
Loading...