Televízia a deti

Zarin Buckingham, M.A. 10

Televízia je jedným z najvplyvnejších médií v živote našich detí. Stala sa takmer nevyhnutnou súčasťou našej kultúry. Televízia ponúka zábavu, kultúru, vzdelanie, šport, hudba a mnoho ďalšieho. Nevhodné televízne programy však zároveň môžu byť veľmi škodlivé a mať na dieťa dlhotrvajúce negatívne účinky. 

Niet pochýb o tom, že televízia je pozitívnym výsledkom technologického vývoja a ak sa používa ako vzdelávacie médium, môže rovnako slúžiť pozitívnym účelom, ako je šírenie poznatkov o spoločnosti a svete, informácie o aktuálnom dianí a historických udalostiach, sprostredkovanie hudby a umenia iných kultúr a možnosť audio-vizuálneho spôsobu učenia.

Vek detí a čas strávený sledovaním televízie, ale aj to, aké programy dieťa sleduje a či ich sleduje v spoločnosti dospelých – to všetko môže ovplyvniť dopad sledovania televízie na deti. 
Niektoré štúdie ukazujú, že deti sú sledovaním televízie zaneprázdnené príliš veľa hodín. Podľa severoamerickej štúdie z roku 2001 takmer 80 percent detí  v USA sledovalo TV každý deň aspoň jednu hodinu. Pritom už jedna až dve hodiny sledovania TV denne, podľa štúdie uskutočnenej kanadskou pediatrickou spoločnosťou v roku 1999, už môže mať významne škodlivý vplyv na výkonnosť detí v škole.

Dôležitým aspektom života detí v školskom veku je rozvoj spoločenských návykov a vzťahov. Deti musia mať dostatok príležitostí, aby si tieto zručnosti budovali v čase, ktorý trávia so svojimi priateľmi a spolužiakmi,  pri hrách a v úlohách, ktore pri hre hrajú. Deti, ktoré  trávia čas sledovaním televízie, majú na hry a budovanie týchto zručností o to menej času.

Ďalšie zručnosti, ktoré počas týchto rokov deti nadobúdajú, sú čítanie a vzťah ku knihám, rozvoj umeleckých a hudobných zručností a športu. Aj tu  deti prichádzajú o radosť z poznávania, ak sedia príliš dlho pred televíznou obrazovkou.

Násilný obsah televíznych programov, ale aj to, že deti nemajú fyzickú aktivitu – to je ďalší škodlivý účinok nadmerného sledovania TV. Mnoho zdravotníckych výskumov obviňuje televízie z toho, že deti premieňajú na  “gaučových pojedačov zemiakových lupienkov”, poukazujúc na maškrtenie tohto vysoko kalorického snacku. Štúdie napríklad ukazujú, že dieťa, ktoré trávi viac ako päť hodín denne sledovaním televízie je päťkrát náchylnejšie na obezitu, ako dieťa, ktoré ju sleduje dve hodiny denne. 

Typ programov, ktoré deti pozerajú, hrá tiež dôležitú úlohu v tom, aký dosah na nich televízia má. Je dôležité, aby rodičia pochopili podstatu programu, ktoré ich deti pozerajú, aby bolo možné minimalizovať negatívne dopady a maximalizovať pozitívny vplyv na deti. 
Jedným z najnegatívnejších účinkov televízie na deti je vplyv násilných relácií. Aj keď je ťažké dokázať priamu  súvislosť príčiny a následku, existujú silné podozrenia, že násilné kriminálne činy majú pôvod v sledovaní takýchto programov. Často sú napríklad najmä dievčatá zobrazované ako obete zločinu. Jedným z priamych vplyvov takýchto programov je ten, že deti a najmä dievčatá sa stávajú zraniteľnejšie a svet zo svojho pohľadu začínajú vnímať ako nebezpečné a strašidelné miesto. 

Ukazuje sa, že sledovanie televíznych  programov s násilným obsahom  podnecuje deti a,by sa samé násilne správali tiež. Je rovnako nešťastné, že niektoré z najnásilnejších programov sú vytvorené ako detské kreslené filmy. Takéto programy často prezentujú násilie ako aný ako vtipné a veselé, bez toho, aby skutočne ukázali reálne dôsledky násilia. To môže viesť ku znecitliveniu detí vo vnímaní násilia v reálnom živote.

Rodičia musia byť opatrní aj vtedy, ak je program označený ako “detský program”. Ani tak nemusí byť pre ich dieťa vhodný. Aj kreslené filmy, označené ako detské, môžu obsahovať prvky najhoršieho násilia. Je preto dôležité, aby rodičia sprevádzajú svoje deti pri sledovaní programov, a to najmä v prípade, ak nie sú dostatočne oboznámení s tým, čo dieťa sleduje. Je rovnako dôležité, aby rodičia hovorili s deťmi o problémoch, ktoré v programe uvidia. Je dôležité vysvetliť deťom, že to, čo vidia v televízii, dokonca aj dokumentárne filmy, sú často len rekonštrukcie reality, spracované režisérom, producentom, hercami, redaktormi a inými, ktorí majú svoje názory a obchodné, či politické záujmy. 

Zdá sa, že najbezpečnejší spôsob pre rodičov, ako dostať to najlepšie z televízie je, aby sa zoznámili s programami a vybrali tie, ktoré sú najvhodnejšie pre ich deti. Ak sa obľúbené programy nahrávajú, rodičia ich môžu ponúknuť deťom vo vhodnom čase a bez toho, aby sa museli obávať nečakaných prekvapení, či už v deji, alebo v predkladaných správach. Sledovať zaznamenané programy umožňuje nielen bezpečnú kontrolu nad obsahom, ale tiež pomáha rodičom obmedziť sledovanie TV.

Podobne ako v ostatných aspektoch života je aj tu najlepšia umiernenosť, a to pomocou obmedzením množstvo času a filtrovanie obsahu programu. Televízia môže byť v tom prípade výborným zdrojom vzdelania a zábavy.

Ak potrebujete pomoc alebo ďalšie informácie o tejto téme, môžete kontaktovať autorku na forel@forel.sk. 
Autorka:  Zarin Buckingham, M.A., zakladateľka a  riaditeľka Forel International School s pobočkami v Bratislave a Trnave. www.forel.sk.

______________________________________________________________________

 

Television And Kids

Television is one of the most influential media elements in the lives of our children. It has become almost an inescapable part of our culture. Television provides us entertainment, culture, education, sports, music and more. At the same time, access to inappropriate television programs can be very harmful and leave long lasting negative effects.

There is no doubt that television is a positive outcome of our technological achievements and when used as an educational medium, it can serve positive purposes such as spreading knowledge about society and the world, providing information on current events and historical accounts, introducing music and arts of other cultures, and providing an audio-visual method of learning.

However, depending on the age of the children, the time spent watching, the kind of programs and if they watch in the company of adults, TV can have different impacts on the children.

Several studies show that children are watching too many hours of television.  According to a North American study in 2001, almost 80 percent of the North American children watched at least one hour of TV each day. One to two hours of TV watching per day, according to studies carried out by the Canadian Paediatric Society in 1999, has a significant harmful effect on the academic performance of school-aged children.

An important aspect of the life of school-aged children is the development of social habits and relationships. Children must have ample opportunity to practice these skills by spending time with their friends and peers, playing games and by exercise of role playing. Children that spend at least an hour per day on watching TV, have to reduce their socialization time in favor of TV.

Some of the other skills that need to be developed during these years are reading and a love of books, development of artistic and musical skills and sports. Here too, children often sacrifice their learning pleasure if they are sitting passively in front of the television tube for long periods of time. 

Accusations are maid against television not only because of its violent content, but also because it takes so much time away from children’s physical activities.  Many medical researchers blame television for turning the children into “couch potatoes” spending long hours in front of the screen munching on high calorie snacks. Studies show that a child who spends more than five hours daily watching TV is five times more likelz to become overweight than a child who watches two hours daily.

In addition to the amount of watching, the type of the programs that children are watching play an important role in the impact that it has on them. It is essential for parents to understand the nature of the programs that their children watch in order to be able to minimize the negative effects and maximize the positive effects on their children.

One of the most negative effects of TV on children is through the influence of violent programming on TV. While it has been difficult to prove a direct “cause and effect” link, there are strong indications of the negative influence of such programming on children.  Often times, children, especially girls are portrayed as victims of crime. One of the direct influences of such portrayal is for children and especially girls to become vulnerable and afraid of the world around them and develop a view of the world as a mean and scary place.

Viewing violent programs seems to encourage children, especially young children, to exhibit aggressive behavior. It is certainly unfortunate that some of the most violent programs are incorporated as children’s cartoons. Often such programs are presented as comical and humorous, without actually presenting the realistic consequences of violence. This can lead to desensitization of the children to real-life violence.

Parents must be careful not to assume that programs titled as “children’s program” are necessarily suitable for the view of their children. While labeled as children’s cartoons, some of these programs may contain the worst possible violent tones and a devastating negative influence. It is therefore important that parents accompany their children in watching programs, especially if they are not familiar with those programs. It is also essential that parents talk to their children about issues that are presented in the program. It is important to explain to the children that what they see on TV, even the documentaries are only a reconstruction of the reality presented by directors, producers, actors, editors and others who have their biases, and commercial and political interests.

It seems that the safest way to get the best of television is for parents to get to know the programs and choose the ones that are the most suitable for their children. Having recorded those favorites, the parents can offer them to their children at regulated watching times, without having to worry about unexpected surprises either during the program or the inappropriate portrayal of commercial messages. Watching recorded programs, not only provides a safe control of the content, but also helps parents limit the TV watching time of their children.

Like in other aspects of life, it would be best to observe moderation, by limiting the amount of time and by filtering the content of the programs, while not completely excluding television, which can be an excellent educational and entertainment source.

If you need further assistance or information on this topic, you may contact the author at forel(at)forel.sk.

This article was submitted by Mrs. Zarin Buckingham the director of Forel International School with branches in Bratislava and Trnava. www.forel.sk.

Ilustračné foto: www.sxc.hu 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. článok nesmierne zaujímavý a určite poučný. aly myslím tak trošku vytrhnutý z reality. možno bude so mnou niekto súhlasiť, ale z mojej vlastnej skúsenosti – som vďačná za tie dve hodinky v sobotu a nedelu ráno, ked sa moje dve ratolesti venujú telke a ja si môžem v klude poupratovať, požehliť a podobne. šport, čítanie kníh a prechádzky sú určite veľmi dôležité, ale kde na to nájsť čas????

  2. článok nesmierne zaujímavý a určite poučný. aly myslím tak trošku vytrhnutý z reality. možno bude so mnou niekto súhlasiť, ale z mojej vlastnej skúsenosti – som vďačná za tie dve hodinky v sobotu a nedelu ráno, ked sa moje dve ratolesti venujú telke a ja si môžem v klude poupratovať, požehliť a podobne. šport, čítanie kníh a prechádzky sú určite veľmi dôležité, ale kde na to nájsť čas????

  3. Je pochopiteľné, že rodičia a deti si chcú dať v sobotu popoludní malú pauzu pri televízii. V tom prípade by som odporúčala vopred nahraté programy, alebo kúpu DVD, či videokazety. Je to lepšie než nechať deti sedieť pri telke a byť prekvapení, čo sa vysiela. Je to oveľa bezpečnejší spôsob, ktorý Vám dovolí ovplyvniť obsah toho, čo deti v TV pozerajú.

     

    Váš komentár

  4. Je pochopiteľné, že rodičia a deti si chcú dať v sobotu popoludní malú pauzu pri televízii. V tom prípade by som odporúčala vopred nahraté programy, alebo kúpu DVD, či videokazety. Je to lepšie než nechať deti sedieť pri telke a byť prekvapení, čo sa vysiela. Je to oveľa bezpečnejší spôsob, ktorý Vám dovolí ovplyvniť obsah toho, čo deti v TV pozerajú.

     

    Váš komentár

  5. Mam dve male deti a bez telky sa krasne zaobideme. Ked potrebujem(e) upratat, uvarit a pod., robia to so mnou. Ked sa to neda, alebo ich to nebavi, prehraju sa. V com je problem? Preco potrebuju rodicia odkladat deti pred telku, ked maju nejaku pracu?

  6. Mam dve male deti a bez telky sa krasne zaobideme. Ked potrebujem(e) upratat, uvarit a pod., robia to so mnou. Ked sa to neda, alebo ich to nebavi, prehraju sa. V com je problem? Preco potrebuju rodicia odkladat deti pred telku, ked maju nejaku pracu?

  7. Ja osbne sice nemam deti a ani v najblizsej dobe mat nebudem, pretoze viem ze by som na ne ani nemal cas. A tak kazdy vie co od zivota che a ked sa chcem zabavat, sportovat alebo hocico ine a viem ze ten cas mat nebudem, tak preco si potom robit deti? A z druhej strany pisu sem len same mamicky, ale ved na dieta su potrebny predsa dvaja. Preco sa detom potom nevenuje detom otec?

  8. Ja osbne sice nemam deti a ani v najblizsej dobe mat nebudem, pretoze viem ze by som na ne ani nemal cas. A tak kazdy vie co od zivota che a ked sa chcem zabavat, sportovat alebo hocico ine a viem ze ten cas mat nebudem, tak preco si potom robit deti? A z druhej strany pisu sem len same mamicky, ale ved na dieta su potrebny predsa dvaja. Preco sa detom potom nevenuje detom otec?

Pridaj komentár