Na nedostatok voľného času sa v dnešnej dobe sťažujú najmä dospelí. Sú natoľko zaneprázdnení, že majú občas problém so zabezpečením riadneho chodu domácnosti a najmä výchovou detí. Pokiaľ nie je naporúdzi stará mama mnohé školopovinné deti sa po ukončení vyučovania „flákajú“ po meste či sídlisku, alebo trávia čas doma pri počítači. Čomu sú vystavení pobytom na ulici, to radšej ani nejdeme rozoberať. Či je hranie sa na počítači alebo „snorenie“ po zakázaných stránkach internetu tým najsprávnejším trávení voľného času, o tom sa tiež nebudeme sporiť. Je tu však viacero možností, ako vyplniť čas detí pred príchodom rodičov zo zamestnania.
Mnohí sa už od rannej mladosti venujú nejakému druhu športu a absolvujú pravidelné tréningy, iní chodia do hudobnej a zdokonaľujú sa v ovládaní vybraného hudobného nástroja. To sú snáď najčastejšie záľuby školopovinnej mládeže. Pokiaľ váš školák zatiaľ nemá vyhradenú oblasť svojho záujmu, treba s ním najskôr podiskutovať, čo by ho zaujímalo. Nejde len o „odloženie“ dieťaťa, resp. zabezpečenie trávenia voľného času pod dozorom. Nezabudnite! Ide o voľný čas vášho dieťaťa, nie váš. Váš školák si musí vybrať to, čo ho baví. Vy, rodičia, by ste mali byť prvými poradcami, resp. navrhovateľmi, pretože by ste mali svoje dieťa poznať. Treba striedmo a objektívne zhodnotiť danosti i povahové vlastnosti dieťaťa. Dnes naozaj nie je problém vybrať si z ponuky. Najjednoduchší spôsob je informovať sa priamo na škole, ktorú váš školák navštevuje. Zároveň funguje množstvo súkromných zariadení, centier voľného času mládeže, stredísk, kde je k dispozícii široká ponuka záujmových činností. Toho času sú veľmi obľúbené počítačové a jazykové kurzy, množstvo športových krúžkov, turistika, ochrana prírody. Športové kluby robia pravidelne nábory do žiackych a mládežníckych kategórií. Práve šport je jedným z najobľúbenejších doplnkov žiakov a študentov. Poskytuje okrem vyváženia duševnej práce telesnou i dôležité formovanie osobnosti, morálno-vôľových vlastností, učí správaniu sa v kolektíve a pod.
Poraďte, podebatujte, ale nechajte, nech si váš školák sám vyberie. Trvajte však na tom, aby vybraný krúžok aj skutočne navštevoval. Náhodná kontrola dochádzky občas nezaškodí. Ideálne je, ak sa osobne zoznámite s vedúcim krúžku či trénerom a občas sa informujete o svojom dieťati. Ak časom váš žiačik zistí, že to nie je to pravé orechové, nenúťte ho zbytočne zotrvať a vyskúšajte zmenu. Každý má právo na omyl a ak sa tam nebude necítiť dobre, bude tajne chodiť niekde inde.
Ani s vyplnením voľného času vašich školákov to netreba preháňať. Neexistuje predpis, koľko záujmových krúžkov má alebo môže žiak navštevovať. Je to opäť individuálne. Sú deti, ktoré toho zvládnu ľavou zadnou viac /šport, hudobnú, jazyk/, sú deti, ktoré potrebujú viac času na učenie doma a úplne im stačí jeden záujmový krúžok 2-krát do týždňa. Pozor! Nepreťažujte ani šikovné deti. Snažte sa im upraviť program tak, aby mali aspoň jedno popoludnie v pracovnom týždni voľno pre seba, resp. svojich kamarátov, aby mohli skočiť do kina, do cukrárne, alebo s vami na nákupy.
A čo by ste nemali absolútne podceniť? Skúste si zaviesť systém „večerného spravodajstva“. Večer si nájsť chvíľku, keď sa v kľude a pohode porozprávate s deťmi, podozvedáte sa, čo bolo v škole, či na tréningu, ako sa darí kamarátom a pod. Opatrne! Nie formou výsluchu, ale debaty. Keď sa vám to podarí zaviesť v rannom školskom veku, budete mať aj neskôr prehľad o tom, čomu sa vaše deti venujú, z čoho majú radosť a čo ich trápi, proste, čo robia kým vy pracujete.