Asociácia zdravotných poisťovní navrhuje vyradiť z kategorizačného zoznamu napríklad bezlepkové strukoviny a potraviny, enterálnu výživu a dojčenskú výživu, ktorá sa podáva pri prevencii a liečbe alergie na bielkoviny kravského mlieka či pri špecifických metabolických poruchách.
Vyradenie týchto potravín z kategorizačného zoznamu by pre pacienta automaticky znamenalo, že tieto už nebudú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale si ich bude musieť pacient financovať sám.
shutterstock
Ide o krok, ktorý sťaží pacientom prístup k liečbe
Takéto potraviny totiž neslúžia len na dietetickú podporu pre pacientov s poruchami trávenia, ale aj liečia niektoré ochorenia tráviaceho traku, napríklad celiakiu . Liečebná výživa je analógiou lieku a liečebného procesu a nie náhradou bežnej stravy dostupnej v obchodných reťazcoch.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť a pacientske organizácie preto nesúhlasia s takýmto návrhom Asociácie zdravotných poisťovní a upozorňujú, že takýto neželaný krok bude mať negatívny vplyv na širokú skupinu pacientov do ktorej patria aj onkologickí pacienti či pacienti s poruchami príjmu.
„Slovenská gastroenterologická spoločnosť nesúhlasí s takýmto zámerom, nakoľko máme za to, že pacienti budú mať sťažený prístup k liečbe. Treba si uvedomiť, že dietetické potraviny sú kľúčové napríklad pri liečbe celiakie, ale aj ďalších ochoreniach,“ vysvetľuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
„Mnohé enterálne prípravky sú vyrobené pre rôzne špecifické ochorenia, ako sú črevné zápaly, diabetes mellitus, respiračné choroby, obličkové choroby, onkologické či neurodegeneratívne ochorenia, prípravky špecificky pre starých, septických a imuno-deficitných pacientov a nemôžu byť nahradené bežnou stravou,“ hovorí gastroenterologička MUDr. Laura Gombošová, PhD.
Proti tomuto zámeru sa postavila aj organizácia NIE RAKOVINE ktorá upozorňuje, že pre onkologických pacientov, ktorí prechádzajú náročnou liečbou sú vysoko-kalorické potraviny dôležitou súčasťou ich výživy. „Onkologickí pacienti, ktorí podstupujú liečbu sú častokrát v nepriaznivej sociálnej situácii. Mnohí z nich sú odkázaní na pomoc rodiny a blízkych. Zaťažiť ich v tejto situácii ďalším bremenom súvisiacom s úhradou vysoko-kalorických potravín považujeme za neetické a nesprávne,“ hovorí Jana Pifflová Špánková, prezidentka Aliancie NIE RAKOVINE
Výzva pre Ministerstvo zdravotníctva SR
Slovenská gastroenterologická spoločnosť a pacientske organizácie Asociácia na ochranu práv pacientov, Slovak Crohn Club, NIE RAKOVNIE vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva SR, aby sa nestotožnilo s návrhom Asociácie zdravotných poisťovní a aj naďalej ponechalo vybrané dietetické potraviny určené pre špecifickú skupinu pacientov s tráviacimi ochoreniami v zozname kategorizovaných dietetických potravín. „Asociácia na ochranu práv pacientov, ako strešná pacientska organizácia sa obáva, že takéto nesystémové kroky, neprinášajú pre pacienta žiadne zlepšenie jeho zdravia. S takýmto návrhom, ktorý nemá ani oporu v zákonoch, nemôžeme súhlasiť,“ uzatvára Mária Lévyová, prezidentka AOPP.
Loading...