Delta variant koronavírusu už posiela do nemocnice pacientov. Väčšina je nezaočkovaná

redakcia 0

Odborníci sa zhodujú, že tretia vlna koronavírusu je na Slovensku od leta. Podľa ministra zdravotníctva Lengvarského sa reprodukčné číslo niekoľko týždňov drží nad úrovňou 1, čo napovedá o zrýchľujúcom sa šírení vírusu.

Výrazné zhoršenie epidemickej situácie sa očakáva už o mesiac, ale ako to bude vyzerať, zatiaľ nevieme.

Máme síce údaje o počte zaočkovaných, nevieme však, koľko ľudí po prekonaní covidu-19 v najhoršej minuloročnej vlne, si vytvorilo dostatočnú imunitu, ktorá ich pred deltou bude chrániť.

»»»» Prečítajte si aj: Je soplík príznakom koronavírusu?

Situácia na Slovensku sa zhoršuje.
Shutterstock

Pacienti s deltou putujú do nemocníc

Kým v mesiacoch jún a júl boli v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice hospitalizovaní dvaja až štyria kovidoví pacienti, v septembri je ich už 27 a smutnú štatistiku dopĺňa aj prvé úmrtie.

Podľa vedenia nemocnice je zrejmé, že sa situácia začína meniť a pripomína minulú jeseň. Až na to, že prichádza s mesačným predstihom. Rovnaký počet pacientov, ako teraz v septembri, mali v košickej nemocnici v októbri 2020.

Vážne stavy s covid-19

Kvôli kovidovým pacientom museli znova reprofilizovať oddelenie.

Po dlhšom čase máme aj kovidových pacientov vo vážnom stave, štyria sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), ďalší štyria pacienti zase potrebujú podporu vysokoprietokového kyslíka,“ hovorí Ján Slávik, generálny riaditeľ UNLP Košice.

Jeden z kriticky chorých kovidových pacientov je vo veku od 50 – 60 rokov, ostatní sú nad 60 rokov.

Sledujeme, ako situácia začína kopírovať minuloročný vývoj. Všetci pacienti, ktorých sme prijali na naše oddelenie, boli nezaočkovaní. Som presvedčený, že keby sa nechali očkovať, nemuseli mať taký vážny priebeh ochorenia COVID-19,“ dodáva primár OAIM MUDr. Ján Michlík. 

V nemocnici aj očkovaný pacient

Medzi terajšími 27 kovidovými pacientami sú dvaja, ktorí boli zaočkovaní len prvou dávkou a jedna osoba s plnou vakcináciou. Všetci ostatní pacienti neboli očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Podľa hovorkyne nemocnice Moniky Kriškovej, plne zaočkovaný pacient bol cez víkend prijatý s teplotami, bolesťami hlavy a suchým kašľom. Jeho stav je momentálne stabilizovaný, dobrý a bez respiračnej insuficiencie. 

»»»» Prečítajte si aj: Do školy len bezpríznakové deti (príznaky ochorení, kedy musí byť dieťa doma).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár