Nepočujúcu učiteľku zrazila električka, učí sa znovu žiť

Lucia Mardcinátová 0

Krátko pred Vianocami sa im v sekunde zmenil život. Mladej žene, športovkyni turistke, učiteľke, no aj jej priateľovi a celej rodine. Nepočujúcu Dianu v decembri minulého roku zrazila električka. Po vážnom úraze so zlomeninou lebky, opuchom a krvácaním do mozgu, jej nedávali šance na pohyb. Dnes sa už postaví na nohy a s pomocou prejde do druhej izby. Jej rodina, ktorá s ňou cvičí, sníva o tom, že do konca roka bude chodiť. Na to však potrebuje pomoc špecializovaného rehabilitačného centra. Rodina preto vytvorila výzvu na darcovskom portáli ludialudom.sk

foto: Diana (v pravo) so svojou sestrou pred nehodou

Je to príbeh veľkej lásky a nádeje zároveň. Navštívili sme Juraja, ktorý sa o priateľku Dianu, po tom, ako ju zrazila električka, stará. Striedajú sa pri nej s Dianinou mamou a sestrou 24-hodín denne už niekoľko mesiacov. Juraj odišiel z práce, aby sa venoval, mama so sestrou prichádzajú pomáhať. Ich spoločný sen je jasný, vyjsť s Dianou na spoločnú túru, vrátiť ju k študentom do školy.

Diana je nepočujúca žena a celý svoj profesijný život sa venuje mladým sluchovo znevýhodneným ľuďom. Bola aktívnou turistkou, športovkyňou a až do nehody učila na strednej škole pre nepočujúcich v Bratislave. Škola, učenie je jej vášňou a poslaním. Ako vraví jej priateľ, je jedinou nepočujúcou učiteľkou slovenčiny.

Foto: Diana s priateľom pred nehodou

Iný človek

Dnes je ale Diana iným človekom. Podstúpila kraniektomický zákrok na odstránenie časti lebky, ktorú by jej neskôr mali vrátiť. Po týždňoch na ARE a v nemocnici ju vo februári vo vážnom stave pustili z nemocnici. Jej blízki – mama, sestra a Juraj odvtedy dávajú Diane nový život. Učia ju spoznávať svet, svoje okolie aj seba, cvičiť, žiť.

Rodina to nevzdáva, chce Dianu postaviť s pomocou rehabilitácií na nohy.

Nácvik sedenia, rozvoj pamäti

Každodenná starostlivosť je však veľmi náročná, prináša so sebou výdavky, sú to najmärôzne rehabilitačné pomôcky, zdravotnícke potreby, špeciálnu stravu a externých rehabilitačných pracovníkov.

Diana súrne potrebuje viaceré rehabilitácie v špecializovaných rehabilitačných centrách, kde by mohla spraviť oveľa väčšie pokroky. Napríklad neuromotorickú rehabilitáciu na nácvik sedenia, chôdze a iných motorických činností či terapiu na rozvoj pamäti a reči. Rehabilitácie, ktoré poisťovne nepreplácajú, nedokáže rodina v domácej starostlivosti zabezpečiť.

Pomohli by jej dlhé mesiace liečby, pričom každý jeden stojí približne 8 000 eur. Rodina preto vytvorila výzvu na darcovskom portáli ludialudom.sk.

Verí, že Diana sa vďaka ním vráti do života a možno aj medzi svojich žiakov do školy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Lucia Marcinátová (Tkáčiková)

Roky v médiách, redaktorka v Denníku SME, šéfredaktorka regionálnych novín, no aj dobrovoľníctvo, založenie neziskovky, organizácia festivalu. Vášeň pre projekty, ktoré majú „niečo" navyše. Práve to má aj portál a online systém darcovstva ludialudom.sk. Písanie a žurnalistika však nešli nikdy bokom. Stále píšem, pre ľudí, o ľuďoch, ľuďom.

články autora...