Niekoľko tipov, ako vybrať správnu veľkosť detských topánok

pr 0

Pri výbere detských topánok nie je prioritou štýl, ale pohodlie. Preto ak je reč o zdravom vývoji celkového pohybového aparátu dieťaťa, výber správnej veľkosti topánok je jedným z najdôležitejších aspektov. Poradíme vám, ako na to.

 

Keď dieťa potrebuje nové topánky

Detská noha rastie rýchlym tempom, preto ak ste pred pár mesiacmi vyberali detské topánky, dnes už môže byť všetko inak. Pri nakupovaní treba dbať na detaily, iba tak predídete možným komplikáciám v podobe nepohodlia, pľuzgierov, otlakov či pádov. Platí to o detských topánkach pre dievčatá aj chlapcov. Pokiaľ sa spoliehate na to, že vám dieťa povie, či mu je v topánkach pohodlne, môžete poriadne prestreliť. Prečo? Len si predstavte unudené dieťa, ktorého prioritou je ísť sa hrať. Ak si bude skúšať už 10. pár topánok, ľahko sa môže stať, že vám povie o dobre padnúcich teniskách len preto, aby ste už s nákupom skončili.

Zistiť presnú veľkosť nohy vášho dieťaťa môže byť celkom náročné, najmä pri neposedných typoch. Nemajte však obavy, určite to napokon zvládnete. Jednou z možností sú špeciálne pravítka na meranie veľkosti topánok, ktoré sa nachádzajú v predajniach s obuvou. Pokiaľ ste na také nenatrafili, poprípade nakupujete topánky online, najjednoduchšie je zmerať nohu pomocou pravítka či krajčírskeho metra. Pamätajte však na to, že toto meranie nemusí byť úplne presné. Skúste radšej zmerať nohu dieťaťa takto:

  • postavte dieťa chrbtom k stene
  • pod nohu mu vložte čistý A4 papier
  • pätu dieťaťa zľahka pritlačte k stene
  • na papieri si poznačte vzdialenosť palca

Teraz vám už iba stačí zmerať dĺžku od okraja papiera po palec a máte výsledok. Nezabudnite však pripočítať rezervu, ktorá by mala byť približne 1 cm. Rezerva je veľmi dôležitá, pri chôdzi či behu sa totiž chodidlo mierne naťahuje. Následne si vo veľkostných tabuľkách pozrite dĺžku vnútornej stielky topánky, mala by byť čo najbližšia k vášmu nameranému číslu (dĺžka chodidla + rezerva). Pokiaľ je číslo medzi dvoma veľkosťami topánky, pri deťoch s neistou chôdzou sa prikloňte k menšej veľkosti, pri deťoch s istou chôdzou zas k väčšej.

Pri detských topánkach dĺžka stielky nestačí

Aj keď ide o najdôležitejší údaj, detské topánky si vyžadujú dôkladnejší výber veľkosti. Veľmi záleží aj na šírke detského chodidla, respektíve šírke topánky. Pokiaľ ste v kamennej predajni, prirovnajte spodok topánky k bosému chodidlu dieťaťa. Celé chodidlo sa musí aj s rezervou zmestiť akoby do vnútra topánky, za žiadnych okolností nesmie chodidlo pretŕčať. Čo však robiť v prípade, ak detské topánky nakupujete online? Majte oči na pozore a sledujte obrázky topánok. Všímajte si najmä fotky zvrchu a zospodu. Porovnajte si ich tvar s chodidlom dieťaťa. Niektoré detské nohy sú totiž prirodzene širšie, naopak, iné zas veľmi úzke. Každému dieťaťu teda lepšie sadne iný typ a tvar obuvi.

No a v neposlednom rade zvážte aj šírku členku, čo je dôležité najmä pri detských čižmách či detskej členkovej obuvi. Úzka noha by bola v širokej topánke príliš nestabilná, naopak, širší členok a úzke čižmičky môžu viesť k množstvu bolesti. Teraz už viete, ako postupovať pri výbere správnej veľkosti detských topánok. V internetovej či kamennej predajni značky CCC nájdete stovky modelov dievčenských aj chlapčenských topánok. Spoľahnite sa na rôzne modely, štýly aj tvary, z ktorých pre vaše dieťa rozhodne vyberiete ten správny pár.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár