Dnes si už po šiestykrát pripomíname Európsky deň 112. Slovensko za zaraďuje medzi krajiny s najväčším povedomím verejnosti o čísle 112 ako jednotnom čísle tiesňového volania. O prežití zraneného alebo obete nehody však často rozhoduje prvá pomoc podaná laikmi ešte pred príchodom záchranky.
Ako poskytovať prvú pomoc sa môžete dozvedieť aj v projekte Krajina záchrancov, ktorý pred rokom s partnermi spustila spoločnosť Pfizer.
Hoci na Slovensku to s vedomosťami o čísle tiesňového volania nie je také tragické, odhady hovoria, že poskytnúť prvú pomoc pred príchodom záchranky vie len 5 % Slovákov. Skutočnosť, že až 75 % úrazov a nehôd sa stáva v prítomnosti blízkych ľudí, je hlavným motivátorom absolvovania kurzu prvej pomoci.
„Propagácia tiesňovej linky 112 je mimoriadne dôležitá, no nemôžeme sa spoliehať len na núdzové čísla a príchod záchranky. Záchrannej službe trvá v priemere 11 minút, kým príde na miesto určenia. Čas tesne po nehode či úraze je kľúčový pre záchranu života. Znalosť poskytovania prvej pomoci výrazne zvyšuje šance na prežite a život bez trvalých následkov,“ uviedol Doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., prezident Slovenského Červeného kríža a odborný garant projektu Krajina záchrancov.
Prvá pomoc v mobile
Súčasťou projektu je okrem e-learningu na webe aj mobilná aplikácia Prvá pomoc s priamym volaním záchranky. Aplikácia používateľa prevedie postupmi záchrany života, otestuje základné vedomosti o prvej pomoci a prostredníctvom GPS nájde najbližšieho poskytovateľa praktických kurzu prvej pomoci.
Záchrannej zdravotnej službe trvá v priemere 11 minút, kým príde na miesto nehody. Dovtedy je prvá pomoc vo vašich rukách. Nespoliehajte sa preto len na núdzové čísla a príchod záchranky.
Aplikácia vás prevedie pätnástimi najčastejšími zraneniami a scenármi prvej pomoci. Krok za krokom vám ukáže postup, ako účinne pomôcť zranenému.
Naučíte sa, ako zastaviť krvácanie, zvládnuť epileptický záchvat, pomôcť pri popáleninách, šoku a ďalších život a zdravie ohrozujúcich stavoch.
Aplikácia prináša aj možnosť otestovať sa. V sérii vždy iných piatich otázok si test môžete urobiť viackrát.
Súdiac podľa komentárov používateľov aplikácie je to veľmi použiteľný pomocník a oplatí sa ho do svojho smartfónu stiahnuť.