Si nula alebo béčko?

Saša Húsková 1

Nepoznáte svoju krvnú skupinu? Aj tak môžete darovať krv – a v ten istý deň sa aj dozviete, ktorá skupina je vaša.

Projekt Moja krvná skupina 

vznikol vo februári 2011 s cieľom podporiť darcovstvo krvi a záchranu ľudského života. Na sociálnej sieti Facebook získal už takmer 17-tisíc fanúšikov.  Spoluorganizátori projektu Slovenský červený kríž a zdravotná poisťovňa Dôvera v priebehu septembra organizujú podujatia v 13 slovenských mestách, kde si budú ľudia môcť dať bezplatne určiť svoju krvnú skupinu.

Novinkou bude aj predaj tričiek s logom svojej vlastnej krvnej skupiny. Výťažok z predaja pôjde na podporu darcovstva krvi prostredníctvom aktivít Slovenského červeného kríža..

Na webe www.mojakrvnaskupina.sk nájdete okrem akútnych výziev a darcovských kampaní aj informácie o vašej krvnej skupine – čím je výnimočná, aké črty a vlastnosti môžu mať jej nositelia. Rovnako sa dozviete aká strava je pre tú-ktorú skupinu najvhodnejšia. Na otázky členov skupín odpovedá hematologička a odborníci zo Slovenského červeného kríža.

Na stránkach Facebooku môžu fanúšikovia v každej skupine pridať aj výzvu konkrétnemu pacientovi, ktorý práve potrebuje krv. Informácie sú vždy najprv preverené a potvrdené administrátorom. Týmto spôsobom sa už podarilo darovanie krvi pre dvojročné dievčatko, ako aj pre osemročného chlapca, ktorému bol pre nedostatok krvi dva krát prekladaný operačný zákrok. 

Dozvedieť sa viac o darcovstve a  nechať  si zistiť svoju  krvnú skupinu môžete od 10. – 25. septembra 2011 v trinástich mestách SR.

 

Termíny              Mesto                                      Mesto

10.9.2011           Nové zámky OC Aquario            Žilina Max

11.9.2011           Prievidza Korzo                         Žilina Aupark

15.9.2011           Trnava Galeria                          Michalovce OC Zemplín

16.9.2011           Nitra Mlyny                               Košice Optima

17.9.2011           Bratislava Zlaté piesky Tesco      Prešov Max

18.9.2011           Bratislava Avion                        Martin OC Tulip

23.9.2011           Bratislava Polus                         Piešťany Aupark

24.9.2011           Bratislava Aupark                       Trenčín Laugaricio

25.9.2011           Bratislava Tesco Lamač               B.Bystrica Europa

 

Svetový deň prvej pomoci

Druhú septembrovú sobotu si viac ako sto národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca pripomína Svetový deň prvej pomoci. Jeho v poradí už dvanásty ročník má motto PRVÁ POMOC SA TÝKA NÁS VŠETKÝCH.

Každý z nás je schopný naučiť sa poskytnúť prvú pomoc a neraz práve jednoduchý, ale správne prevedený úkon či hmat, alebo ošetrenie môžu zachrániť to najcennejšie, čo máme – život. Čas strávený pri získavaní vedomostí ako poskytnúť prvú pomoc nie je nikdy časom strateným. To, čo sa naučíte, môže pomôcť vám, vašim najbližším, priateľom, ale aj náhodnému človeku v núdzi.

V týchto dňoch sa môžte zúčstniť týchto aktivít: Svetový deň prvej pomoci  .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Manžel je pravidelný darca krvi, no po tom, čo sme zažili minulý týždeň sme veľmi sklamaní.. V rodine máme ťažko postihnutého človeka, už je na tom veľmi zle, má vyše 70 rokov a z toho 10 na lôžku ako úplne bezvládny.. Minulý týždeň sa zistilo,. že má veľmi zlé krvné výsledky a preto ho poslali do nemocnice, kde doňho napumpovali 5 sáčkov krvi… Nuž, nech si každý posúdi sám, či predlžovanie života človaka, ktorý je na 100% odkázaný na pomoc iných a nemá ani šancu na to, aby mu bolo lepšie, je alebo nie je plytvaním… Ako sme sa dozvedeli, je to bežný postup, vraj nikoho nemôžu nechať zomrieť.. Pokiaľ ide o lieky, nič nepoviem.. Ale plytvať krvou, ktorá môže zachrániť život pri operácii, ťažkej nehode, chorobe, ľuďom, ktorí majú šancu na plnohodnotný život…

     

    Takže odteraz asi budeme darovať len priamo na meno, keď niekto bude potrebovať…

Pridaj komentár