Tí, čo majú talent

Milan Buno 2

„Naozaj tu nikto nevie, kto je to ten Buless? Taký úspešný a nemôže si ani vychutnať pozornosť toľkých médií?!“ zvedavo sa pýtala publika Katarína Brychtová na včerajšom krste piatich kníh z literárneho projektu Mám talent.

Narážala na knihu Nový život bez chlapa od autorskej dvojice Buless, ktorá chce zostať v anonymite. Príbeh novinárky Niny a manipulátorského Alexa vedie rebríček najpredávanejších kníh na Martinuse a Knižnom webe celý mesiac. V top 10 sa drží aj v sieti kníhkupectiev Panta Rhei. K tejto prvej lastovičke sa včera pridali ďalšie štyri novinky z najúspešnejšieho online literárneho projektu.

Večer talentov odštartoval Šabľovým tancom mimoriadne talentovaný akordeonista Michal Červienka, ktorého hudba takmer roztancovala aj moderátorku Katku Brychtovú. Zo známych tvárí prišli nádejných spisovateľov podporiť Marián Geišberg, Eňa Vacvalová s Oliverom Andrásym, Soňa Müllerová, Ema Tekelyová, Beata Dubasová, Rasťo Piško, Jozef Heriban, Marián Leško či Dado Nagy.

„Mám talent je čosi, čo potrebujeme ako soľ,“ povedala pri zrode projektu herečka Emília Vášáryová a jej kolega Maroš Kramár dodal: „Spisovateľ je tak trošku ako Boh – dáva totiž život. Necháva svoje postavy zomrieť, manipuluje nimi, pripravuje im dobrodružstvá…závidím ľuďom, ktorí majú takýto talent a držím im palce.“

Do života vzápätí uviedli prvé štyri knihy z Edície Mám talent. Príbeh plný prekvapení Piatok dvanásteho Alice Činčárovej, novelu pre tých, čo sa nečinne nedokážu prizerať utrpeniu nevinných Bejby sníva o mori od Tiny Van der Holland, úsmevný príbeh o mladých Nevinní zmätkári Marka Zákopčana a spomínaný dnes už bestseller Nový život bez chlapa.

Vrcholom večera bolo vyhlásenie víťazky Literárnej ceny Mám talent, ktorou sa stala Katarína Tholtová. Jej Nočné motýle porotcov doslova očarili. „Ak v literatúre existuje niečo ako vynález, tak román Nočné motýle je vynálezom,“ zhoduje sa porota, v ktorej nechýbajú spisovatelia, literárni vedci a kritici.

Po prednese úryvku v podaní charizmatického Mariána Geišberga sa po knihe, ktorú si mohli prítomní priamo na krste kúpiť, iba zaprášilo. Príbeh rozpráva o štyroch ľuďoch, štyroch nočných motýľoch, žijúcich v jednom meste, ktorí vôbec nespia, no viac ako spánok im chýbajú sny. Stretnú sa vďaka čudáckemu psychológovi, ktorý je presvedčený, že práve v oblasti nespavosti je objaviteľom svetového významu a svoju teóriu si chce potvrdiť na tejto vzorke.

Iba 23-ročná Katarína Tholtová študuje psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a vzťah k literatúre má vypestovaný z rodiny. Jej starý otec Rudolf Skukálek písal básne a texty piesní, medzi nimi k známej Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. Na otázku, ako sa píše takýto majstrovský román v takom mladom veku, autorka s úsmevom odvetila: „Neviem ako sa píšu majstrovské romány, ale Nočné motýle som napísala behom trištvrte roka. Projekt Mám talent urýchlil vznik knihy.“ Okrem vydanej knihy získala aj šek na 5000 eur, diplom, autorskú zmluvu a podiel na ďalšom predaji.

Mám talent je už po roku najúspešnejším online projektom na vyhľadávanie nádejných spisovateľov. Zaregistrovalo sa doň vyše 1900 autorov, ktorí publikovali takmer 2800 diel a mesačne zavíta na portál www.mamtalent.sk približne 50-tisíc návštevníkov. „Prvý ročník projektu prekonal naše očakávania ako počtom prihlásených autorov, tak aj počtom prihlásených diel, aj ich kvalitou. Väčšinu kníh, ktoré sme vydali, som osobne prečítala, niektoré z nich sú až prekvapivo zrelé na autorov, ktorí vydávajú prvú knihu vo svojom živote,” tvrdí  riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková. Do konca roka vyjdú z Edície Mám talent ešte tri knihy vrátane zbierky poézie Ľahnem si do teba.

Pozrite si doteraz vydané knihy z Edície Mám talent.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár