UNICEF vyhlásil zbierku na pomoc deťom v Indonézii

Anna Beňová, Unicef 0

V súvislosti so zemetrasením v provincii Západná Sumatra v Indonézii vyhlásila organizácia UNICEF Slovensko zbierku na pomoc deťom postihnutých katastrofou.

Prispieť je možné na účet vedený v Tatrabanke, a.s., číslo účtu: 26 29 72 62 97/1100, variabilný symbol 0909.

UNICEF hneď vo štvrtok 1.10. vyslal do oblasti humanitárnych pracovníkov. Do pobrežnej časti Padang a okolitých hôr je však mimoriadne ťažký prístup, nakoľko je k dispozícii iba jeden vrtuľník. Indonézska vláda včera potrvdila, že katastrofa si vyžiadala 603 mŕtvych a zničila 179 629 domov. Tisícky ľudí sú stále uväznené pod troskami budov a desaťtisíce ďalších bolo nútených opustiť svoje domovy.

Asi tretina postihnutých sú deti. Stratili domovy, boli vytrhnuté zo školskej dochádzky a zostali traumatizované nielen zo zážitku prírodnej katastrofy, ale tiež zo straty svojich najbližších. Tisícky detí nevyhnutne potrebujú pitnú vodu, prístrešie a ďalšiu pomoc. Každé jedno dieťa, ktoré prežilo, je vystavené vysokému riziku chorôb – v dôsledku zranení hrozí tetanus, nedostatočná hygiena spôsobuje hnačkové ochorenia a akútne ochorenia dýchacích ciest, v oblasti môžu prepuknúť osýpky a detská obrna.

“Katastrofy sa vždy najviac dotknú detí,” povedala reprezentantka UNICEF pre Indonéziu Angela Kearney. „Musíme im zabezpečiť pitnú vodu, postarať sa o hygienu a prevenciu v oblasti zdravia a čo najskôr im umožniť návrat do škôl, aby získali asoň aké-také zdanie normálnosti po katastrofe, ktorú prežili.“

UNICEF v zasiahnutých oblastiach zriaďuje pre deti bezpečné miesta, kam sa môžu uchýliť a kde im je poskytovaná nevyhnutná pomoc. Zabezpečujeme pitnú vodu, sanitačné zariadenia a hygienické sady. V spolupráci s vládou v rámci prevencie pred hnačkovými ochoreniami odporúčame dojčiacim matkám len dojčiť a nepoužívať prípravky detskej stravy, ktoré je nutné riediť vodou.

Včera sme do oblasti Padang doručili 60 zásobníkov vody, 1500 vedier na vodu a 868 hygienických sád, ktoré sú teraz distribuované k postihnutým rodinám. Ide o prvú dodávku pomoci UNICEF pre desaťtisíce domácností, ďalšie by mali doraziť v najbližších hodinách – celkovo pôjde o obnovu a opravu vodných púmp, zásobníky vody, 40 000 vedier a 40 000 hygienických sád.

Zároveň boli včera boli postavené prvé tri školské stany v meste Padang – školská dochádzka by sa mohla obnoviť začiatkom tohto týždňa. Ďalších 250 stanov čaká momentálne v Jakarte a do oblasti by mali doraziť najneskôr do 48 hodín.

Do oblasti je tiež potrebné dostať sady Raný-rozvoj-v-krabici pre najmešie deti a sady Škola-v-krabici a Šport-v-krabici. Hry a škola pomôžu deťom získať zdanie normálnosti, aby ľahšie prekonali následky zemetrasenia.

Bližšie informácie k situácii detí v postihnutých oblastiach a k pôsobeniu UNICEF v Indonézii:

UNICEF East Asia Pacific:    Geoff Keele  ▪  + 66 2 356 9407  ▪  gkeele(at)unicef.org                                       

UNICEF Indonesia:             Edward Carwardine ▪ + 62 812 123 7252 ▪ ecarwardine(at)unicef.org 

Angela Kearney – reprezentantka UNICEF pre Indonéziu je pre koordinované rozhovory k dispozícii na čísle: +881621415637.

Prosím, rešpektujte časový posun – Bratislava +5 hodín.

UNICEF pôsobí v Indonézii od roku 1948. V spolupráci s vládou a miestnymi mimovládnymi organizáciami pomáhal deťom, keď ich životy radikálne zmenili ťažké krízové situácie, vrátane najväčšej humanitárnej pomoci v roku 2004, kedy krajinu postihla po zemetrasení vlna tsunami, ktorá si vyžiadala 130 000 ľudských životov. 

————————————————————————————————–

Slovenský výbor pre UNICEF je autonómnou mimovládnou organizáciou, ktorá je s centrálou UNICEF spojená akreditačnou dohodou. UNICEF Slovensko zbiera financie na pomoc deťom v rozvojových krajinách a usiluje o implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa. www.unicef.sk / www.priateliadeti.sk

Anna Beňová, UNICEF Slovensko, 02-5292 5919, anka@unicef.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár