Spomínate si ešte na Vianoce?

Daniela Šimoniková 3

Vianočná pošta 2009 – vyhodnotenie 11. ročníka

Vianočnú poštu organizuje Slovenská pošta od roku 1999. Projekt je určený najmä deťom, ale aj ich rodičom a všetkým, ktorí chcú využiť možnosť napísať list, či vianočné prianie Ježiškovi.

Listové želania aj kresby je možné posielať na známu adresu 999 99 Ježiško. Listy zaslané na túto adresu sú doručené na poštu do Rajeckej Lesnej, kde sa nachádza Ježiškova poštová schránka. Poštový Ježiško odpíše na všetky listy, na ktorých je uvedená spiatočná adresa.

Počas jedenástich ročníkov prišlo na adresu slovenského poštového Ježiška celkom 1 099 123 listov. Listy mu prichádzajú nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Podobné projekty existujú aj v iných krajinách – deťom je touto formou umožnené „komunikovať“ s bytosťou, ktorá pre ne symbolizuje Vianoce, či už je to Ježiško, Santa Klaus alebo Dedo Mráz.

Miliónty list bol Ježiškovi doručený z Levíc

V jedenástom ročníku bolo Ježiškovi doručených 108 188 listov, pohľadníc a kresieb. Ide o štvrtý najúspešnejší ročník projektu. Prvé dva listy prišli tento rok do Rajeckej Lesnej už 16. septembra a ten miliónty bol doručený koncom novembra. Jeho pisateľovi – Jakubkovi z Levíc – sa tak jedno želanie splnilo ešte pred Vianocami. Od Ježiška dostal notebook. Stále obľúbenejšie sú pohľadnice pre Ježiška, ktoré boli aj tento rok bezplatne dostupné na poštách. Viac ako polovica želaní bola doručená práve na nich. Zo sveta píšu Ježiškovi najmä Slováci, ktorí tam žijú. Doteraz najviac – takmer 400 odpovedí posielal Ježiško tento rok do Čiech, Rakúska, Srbska, Nemecka, Anglicka, Írska, USA, Kanady, ale aj do Tadžikistanu, Bulharska, na Marchallove ostrovy, Japonska, či na Island.

Novinky jedenásteho ročníka

K Vianočnej pošte tento rok pribudla nová vianočná kniha pre deti Moja knižka o Vianociach. Kniha bola pokrstená počas otvorenia projektu na vianočnej pošte v Rajeckej Lesnej. Krstným otcom sa stal u detí obľúbený Ďuro Turis. Kniha je rozdelená na dve časti – v prvej sú vianočné príbehy a veľa zaujímavostí, ktoré sa viažu k najkrajším sviatkom roka. Druhá časť s vystrihovačkami je určená pre šikovné detské rúčky. Podľa návodov si môžu sami vyrobiť anjelika, vianočný stromček, darovacie kartičky na darčeky, ale aj zimné mestečko či Betlehem.

Najmä pre Bratislavčanov bola lákadlom špeciálna vianočná schránka na pohľadnice a listy pre Ježiška, ktorá bola umiestnená na bratislavských Vianočných trhoch.

 

Ku dňu otvorenia jedenásteho ročníka projektu bola vyhotovená poštová príležitostná pečiatka s motívom Vianočnej pošty, ktorá je pre záujemcov k dispozícii v predajni POFIS v Bratislave.

Aktuálne informácie o projekte sú pre všetkých k dispozícii na Ježiškovej web stránke www.jezisko.sk. Pre deti na stránke tento rok pribudla hra, v ktorej si môžu podľa predlohy poskladať rozprávkové postavičky a hračky.

Žrebovanie

Okrem malého prekvapenia, ktoré dostal každý v odpovedi od Ježiška, odmení Slovenská pošta v spolupráci s partnermi projektu vyžrebovaných jednotlivcov a detské kolektívy opäť hodnotnými cenami. Do žrebovania, ktoré sa uskutoční koncom januára 2010, budú zaradené všetky listy a kresby adresované poštovému Ježiškovi na adresu 999 99 Ježiško, na ktorých bola uvedená spiatočná adresa a ktoré boli doručené do 31. 12. 2009.

Želania detí a úryvky z listov Ježiškovi

V tomto roku prevládali u dievčat hračky s motívom Hannah Montana, chlapci si želali tradične lego a hračky na diaľkové ovládanie. V listoch nechýbali ani želania nemateriálnej povahy, deti si želali najmä zdravie pre celú rodinu, ale tiež dovolenku pre rodičov, aby sa s nimi mohli hrať. Tie, ktoré žijú v zahraničí chceli, aby sa na Vianoce celá rodina stretla a prežili ich spoločne. Okrem „oficiálnej“ adresy 999 99 Ježiško adresovali deti svoje priania aj do Nebíčka, Anjelova, na Oblačnú ulicu, či Svätú bránu. Uvádzame úryvky aspoň z niekoľkých listov.

Milý Ježiško!

Nemôžem sa dočkať tej chvíle, keď sa bude blížiť zvuk tvojich rolničiek. Už mi chýba to čaro, keď budem rozbaľovať darčeky od teba. Všetko, čo by som chcela sa na pohľadnicu nezmestí a tak to nechám na teba.

Nedočkavá Mária, Pezinok

Milý Ježiško,

chcela by som od teba jeden darček – malého psíka. Vyber akého chceš, ale aby bol malý a nemal moc chlpov, aby mama nebola „nervná“. Budeme sa oňho starať ja, Rebeka a občas aj mama a otec.. ale hlavne ja. Dobre?

Ema, Strečno

Milý Ježiško.

Písala som aj minulý rok, tak píšem aj dnes. Keď som šla do školy, uvidela som plagát a hneď som ti začala písať. Nejde mi o to, aby som vyhrala. Minule som ti poslala pesničky, dnes obrázky vianočné. Mám ťa rada Ježiško a chcela by som ti poblahoželať na Vianoce, aby si prišiel osobne.

Marcela, Vysoká nad Kysucou

Milý Ježiško,

veľmi by som ťa chcela poprosiť o to, aby všetky deti mali mamy a všetky mamy boli šťastné, že majú deti. Ďakujem.

smutná mama

Milí tvorcovia projektu,

dovoľte, aby som vám poďakovala, takto vo svojom mene, ako aj v mene svojich detí, za radosť, ktorú každý rok prinášate do našej rodiny vždy, keď dostaneme list od „Ježiška“. Sme veriaca rodina, takže u nás doma veríme, že darčeky nosí jedine Ježiško a nie žiaden Santa Klaus, či Dedo mráz. List od Ježiška nám vždy spraví radosť a deti tak majú vždy nádej, že im Ježiško tie ich sny snáď splní, keď na nich myslí a píše im list. Všetky listy od Ježiška im starostlivo odkladám, aby mali raz milú spomienku na detstvo a na Vianoce, až vyrastú…

Anna, Udavské

Milý Ježiško,

moja mamina mi pomohla napísať ti tento skromný odkaz odo mňa a od mojej sestry. Vieš, že naša mama je zo Slovenska, že sme bývali dlho v Latinskej Amerike a teraz sme vo Švajčiarsku a určite aj vieš, že naši chudobní kamaráti z Panamy nám veľmi chýbajú. Prosíme ťa len, aby sa aj oni mohli tešiť na Vianoce, aby sa dobre najedli a vôbec netrpeli hladom. Aspoň na Vianoce. Ďakujeme.

Antonio a Anabella, Aroche, Švajčiarsko

Drahý Ježiško,

pre mňa je najväčším darom od teba, keď sa môžem stretnúť s rodinou, priateľmi, prežiť pekné chvíle s nimi, tešiť sa z úspechov, ktoré sme dosiahli, vidieť usmievavé a spokojné detské tváre. Ďakujem ti za zdravie, radosť a silu, ktorú mi dávaš pri prekonávaní prekážok a hlavne za istotu, že si a že máš stále na mňa čas a si so mnou vždy a všade.

Evička, Hamburg, Nemecko

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Napiste mi prosim niekto, aky ma cela tato akcia vlastne priebeh a „zmysel“. Nemyslim zmysel v symbolickom vyzname… ale ako to vlastne konci. Kto si to cita? Ako sa detom dorucia darceky? To sa vracia spat rodicom, aby vedeli, co si deti praju, ci ako?

    Ci je to len okazalejsia a organizovanejsia forma domacich pisaniciek Jeziskovi?

  2. Jezisko kazdemu pisatelovi posle maly darcek…tentoraz to bola omalovanka s vystrihovackou, minule pexeso a tak podobne a k tomu mily list,…myslim ze kazdeho to potesi.

  3. Milý Ježiško,

    K vianociam by som si prial gitaru a aby sme boli všetci šťastný. Mám jedenasť rokov a nemusis mi dať ziadnu omelovanku ,pexeso…..

    ĎAKUJEM TI zwinker

Pridaj komentár