Víťazi Anasoft litera sú známi

TS 0

Šiestou laureátkou literárnej ceny Anasoft litera sa stala Monika Kompaníková za knihu Piata loď, ktorá vyšla vo vydavateľstve KK Bagala.

Viac ako 120 kníh hodnotila tento rok porota v zložení René Bílik, Mila Haugová, Ján Gavura, Juraj Kušnierik Ján Štrasser. K svojmu výberu pripojila nasledovné vyhlásenie:

Je to silný príbeh, ktorý ťaží z napätia a očakávania čitateľov. Monika Kompaníková mu dáva tvar svojimi vynikajúcimi pozorovacími schopnosťami s dôrazom na detail, čo je znakom skutočného prozaického talentu a nevyhnutnou podmienkou k tomu, aby vznikol skvelý román. Popri príbehu sa rozohráva psychologická štúdia človeka, nie vzdialená takým dielam ako Goldingov Boh múch. Neprehliadnuteľná je línia vývoja, či premeny ženy od detského veku až po starobu. Kľúčovým a do očí bijúcim znakom tejto knihy je napätie medzi tínedžerským jazykom a príbehom, ktorý je v tomto jazyku vyrozprávaný. Práve z tohto uhla pohľadu ide o výnimočnú knihu.“

V internetovom hlasovaní denníka SME vyhrala tento rok cenu čitateľov kniha Pavla Vilikovského Pes na ceste, ktorú vydalo vydavateľstvo Kalligram.

Anasoft litera je prestížna slovenská literárna cena, ktorá sa udeľuje každoročne za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku. Honorár víťaza je 10 000 eur. V predchádzajúcich ročníkoch ju získali autori Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová a Stanislav Rakús. Generálnym partnerom literárnej ceny je spoločnosť Anasoft.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár