Vyberáte detský kočík – týchto rád by ste sa mali držať

pr 0

Pre každého správneho rodiča je prvoradá bezpečnosť a pohodlie svojho dieťaťa. Na výbere kočíka si preto treba dať záležať aj s ohľadom na vek dieťaťa a spôsob využívania kočíka.

Ako vybrať detský kočík, aby splnil vaše očakávania?

shutterstock

 

Najobľúbenejšie typy kočíkov

Najobľúbenejšie typy kočíkov sú určite kombinácie, teda dvojkombinácia alebo trojkombinácia, prostredníctvom ktorej je možné kočík, jeho charakter a účel určitým spôsobom a s pribúdajúcim vekom dieťaťa meniť. Okrem toho si môžete vybrať aj športové alebo golfové kočíky pre jednoduchšiu manipuláciu s väčšími deťmi v špecifickom teréne. Možností je naozaj veľa, poďme si ich preto na úvod podrobnejšie predstaviť.

Kočík dvojkombinácia

Kočík 2 v 1 znamená, že budete mať hlboký kočík pre novorodenca, ktorý môžete zmeniť na športový kočík pre väčšie dieťa. Hlboký kočík budete potrebovať najmä na začiatku, keď už váš potomok začne sedieť, hodí sa športový model.

Tento typ je teda praktický a nemusíte si kupovať každý kočík samostatne. Vystačíte si s jedným, a ten sa prispôsobí potrebám rastúceho bábätka. Väčšina kočíkov ponúka rôzne možnosti nastavenia, aby bol zabezpečený komfort pre dieťa. Pohodlie bábätka zvýšia aj podložky do kočíka.

Kočík dvojkombinácia je cenovo výhodnejší ako dva samostatné kočíky a môžete ich používať niekoľko rokov. S modernými kočíkmi sa ľahko manipuluje a jednoducho ich zmeníte z hlbokého na športový kočík a naopak. Dvojkombinácia je teda praktická voľba.

Kočík trojkombinácia

Kočík 3 v 1 viete použiť ako hlboký a športový kočík, alebo tzv. vajíčko. V porovnaní s dvojkombináciou má teda navyše práve detskú autosedačku. Vajíčko je nevyhnutné pre vozenie dieťaťa v aute, no určite ho oceníte aj na krátke prenášanie, napríklad z domu do auta, z auta k lekárovi a podobne. Dokonca je možné vymeniť ho za hlbokú korbu, a tak môžete na krátke trasy na podvozok upevniť aj vajíčko. Vďaka tomu nemusíte dieťa vždy prekladať zo sedačky do kočíka.

Kočík trojkombinácia je vhodný pre novorodencov a slúžiť vám môže až do 3 rokov veku dieťaťa. V porovnaní s dvojkombináciou je tento typ samozrejme drahší, ale okrem vajíčka máva často navyše aj príslušenstvo ako je napríklad taška na kočík. V konečnom dôsledku môže byť cena ale výhodnejšia, ako keď kúpite všetky tri časti samostatne. Kočík 3 v 1 predstavuje kompletnú výbavu s jednoduchou výmenou korby a maximálnym komfortom pre dieťa.

Športový kočík

Športový kočík je určený pre deti, ktoré už dokážu sedieť. Ak vám nevyhovujú dvojkombinácie alebo trojkombinácie, môžete si ho zaobstarať samostatne. V ideálnom prípade by mal byť kočík polohovateľný, aby sa v ňom dieťa mohlo aj vyspať ak na neho cestou príde únava. Okrem klasických športových kočíkov sú dostupné aj modely prispôsobené pre športovanie, napríklad pre behanie alebo inline korčuľovanie.

Športové kočíky sú ľahké, dobre sa nimi manipuluje a majú pohodlné polohovateľné opierky. Vhodné sú však až pre staršie deti, ktoré už dokážu sedieť.

Golfový kočík

Golfový kočík je podobne ako športový určený pre staršie deti, ale mal by sa používať iba na krátke presuny. Tento typ je vhodný do mestského prostredia, dá sa rýchlo a jednoducho zložiť a rozložiť a pohodlne ho vložíte do kufra auta. Práve ľahká manipulácia je ich najväčšia výhoda. Myslite však na to, že dieťa by v ňom nemalo tráviť priveľa času.

shutterstock

 

Podľa čoho vyberať detský kočík?

Prvým dôležitým parametrom je určite vek dieťaťa. Novorodenci a deti, ktoré nevedia samostatne sedieť potrebujú hlboký kočík, staršie deti môžete posadiť do športového a prípadne aj golfového kočíka. Keď sa začnete zaoberať výberom zistíte, že všetky typy kočíkov sú dostupné v najrôznejších farbách, dizajnoch aj cenových kategóriách.

Za tie najkvalitnejšie kočíky z kvalitného priedušného materiálu, dobrým odpružením a ľahkou manipuláciou si budete musieť priplatiť. Ceny luxusnejších modelov sa pohybujú okolo 1 000 €. Vzhľadom na veľkú ponuku kočíkov sa však určite nájdete kvalitný model, ktorý bude vám aj vášmu dieťaťu vyhovovať aj v nižšej cenovej hladine.

Do úvahy by ste mali brať aj svoj životný štýl. Ak milujete šport a výlety do prírody, budete potrebovať kočík, ktorý bude prispôsobený aj použitiu v teréne. Rodiny žijúce v byte by zasa mali brať do úvahy aj to, že ak bytový dom nemá výťah, bude potrebné kočík buď niekde odložiť, alebo s ním vyjsť po schodoch. Určite si overte aj to, či sa vám zložený kočík zmestí do kufra auta a aký má systém skladania, aby ste sa s ním zbytočne netrápili.

Príslušenstvo ku kočíkom

Luxusné kočíky, najmä trojkombinácie, často majú vo výbave aj príslušenstvo ako taška, pláštenka, fusak a podobne. Pokiaľ ale ku kočíku príslušenstvo nemáte alebo vám nevyhovuje, mali by ste dokúpiť aspoň niekoľko základných vecí. Absolútnou nevyhnutnosťou je určite organizér na kočík, ktorý sa pripevní na rukoväť kočíka. Všetko potrebné pre bábätko budete mať vždy poruke. Organizér by mal mať niekoľko priečinkov na prehľadné uloženie vecí pre bábätko, ale aj na vašu peňaženku či mobil.

Zaobstarať by ste si mali aj pláštenku na kočík, aby ste sa mohli vybrať na prechádzku aj keď nie je ideálne počasie. Nepremokavá pláštenka ochráni dieťa nielen pred dažďom, ale aj snehom a vetrom. Kúpiť si môžete originálnu pláštenku na váš typ kočíka, alebo univerzálny model.

Aby zima, sneh alebo dážď neznepríjemnili prechádzku ani vám, kúpte si rukávnik na kočík. Vo vnútri je hrejivý, vonkajšia vrstva je nepremokavá. V lete zasa môžete pridať na kočík aj slnečník, ktorý dieťa ochráni pred UV žiarením. Dáždniky sa dajú ľahko pripevniť aj odstrániť, sú polohovateľné a jednoducho ich prispôsobíte a ohnete do potrebnej pozície.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...