Výstava Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade

SNM 0

Vrámci podujatia Noc múzeí a galérií 19. mája 2012 sa pre návštevníkov o 10.00 h. slávnostne otvorí aj výstava Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade, ktorá sa nachádza na III. poschodí paláca. Výstavu pripravilo Slovenské národné múzeum – Historické múzeum a Múzeum Betliar.

Požiar na Krásnej Hôrke

Dňa 10. marca 2012 vypukol na hrade Krásna Hôrka ničivý požiar. Dôsledky požiaru sú pre hrad katastrofálne – požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj  časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. Na hrade bolo v tom čase umiestnených  4 725 ks zbierkových predmetov. Najviac poškodených a zničených predmetov bolo v gotickom hrade, renesančnej prístavbe a mučiarni, 8 zbierkových predmetov sa zničilo v  kongregačnej sieni, kde sa zrútil strop.

Výstava Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade emotívne dokumentuje túto udalosť a predstavuje zničené predmety z hradu, ako aj zbierkové predmety, ktoré boli zachránené vďaka profesionálnemu zásahu hasičov a obetavej práci pracovníkov múzea. Návštevníci výstavy uvidia scénu z Červeného salónika z Františkinho múzea či sedaciu súpravu Márie Festetichovej, manželky Štefana Andrášiho III. z roku 1825. Unikátny je tiež pôvodný riad z hradnej kuchyne a hudobné nástroje, predovšetkým jedinečné a stále funkčné basetové rohy z čerešňového dreva.

Hrad Krásna Hôrka sa prvýkrát spomína v 14. storočí a dodnes patril k najzachovalejším šľachtickým sídlam. Posledný dedič Dionýz Andráši sústredil na hrade rodové zbierky, ktoré už v roku 1875 príležitostne sprístupnil verejnosti. Vzniknutá škoda na národnej kultúrnej pamiatke – hrade Krásna Hôrka –  je nenahraditeľná.

Návštevníci môžu priamo na výstave Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade prejaviť spolupatričnosť a prispieť na obnovu požiarom zničeného hradu.

Slovenské národné múzeum vyhlasuje verejnú zbierku na obnovu hradu

Slovenské národné múzeum vyhlasuje verejnú zbierku na verejnoprospešný účel obnovy a ochrany kultúrnej pamiatky hradu Krásna Hôrka na základe povolenia Ministerstva vnútra SR č. SVS-OVVS3-2012/008970, zo dňa 13. marca 2012.

Verejná zbierka sa uskutoční na celom území Slovenskej republiky od 13. marca 2012 do 13. marca 2013.

Verejná zbierka bude vykonávaná poukazovaním dobrovoľných finančných prostriedkov na osobitný účet verejnej zbierky 7000443743/8180, vedený v Štátnej pokladnici, poštovými poukazmi alebo prevodom z účtu prispievateľa;

Obnova hradu je zachovaním hodnôt minulosti pre budúcnosť.

Okrem výstavy Krásna Hôrka na Bratislavskom hrade sa 19.5.2012 v rámci podujatia Noc múzeí a galérií sprístupní aj výstava Bratislavský hrad na grafikách a Hudobná sieň Bratislavského hradu s veľkorozmerným oltárnym obrazom barokového maliara Antona Schmidta.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár