Zajtra je svetový deň vody

ts UNICEF 0

Viete, o tom, že choroby spôsobené pitím znečistenej vody či zlou hygienou sú druhou najčastejšou príčinou predčasného zomierania malých detí?

Vedeli ste, že tieto ochorenia si vyžiadajú v chudobných krajinách za rok viac detských životov ako osýpky, malária a AIDS dokopy?

Proti tomuto negatívnemu javu sa dá našťastie bojovať, čoho dôkazom sú milióny detských životov zachránených každý rok. Aj to hovoria štatistiky, ktoré vydal UNICEF k Svetovému dňu vody. Ten si pripomína celý svet už tradične 22. marca.

Vodu do každej dediny

Afoua Clarisse a jej kamarátky z dedinky Kiendi-Walogo z afrického Pobrežia slonoviny doteraz nechodili do školy. Namiesto toho bolo ich každodennou úlohou zabezpečiť vodu pre svoje rodiny. Každý deň museli prejsť až 5 km, aby mohli nabrať vodu zo vzdialenej studne a potom museli absolvovať tých istých 5 km a s misami plnými vody sa opatrne vrátiť naspäť domov. Táto situácia sa už čoskoro zmení, pretože UNICEF aj v ich komunite hĺbi novú studňu. UNICEF sa snaží zabezpečiť vodu do každej komunity, dedinky, či mesta. Okrem samotnej vody tak dáva možnosť mnohým deťom vďaka ušetrenému času možnosť vrátiť sa do školy. Ide hlavne o dievčatá, keďže zabezpečovanie vody majú v afrických komunitách na starosti práve príslušníčky ženského pohlavia.

Zdroj foto: © UNICEF/NYHQ2011-2476/Olivier Asseli 

Voda je zdrojom života… ale má aj svoju tienistú stránku 

 • Každý deň zomrie približne 4 500 detí na nedostatok pitnej vody a choroby súvisiace s jej nevyhovujúcou kvalitou, nedostatočnou hygienou či nedostatkom sanitačných zariadení (toaliet/latrín/WC)
 • Celosvetovo sa odhaduje, že približne 2000 detí vo veku do 5 rokov zomrie každý deň na hnačkové ochorenia. Z tohto počtu spôsobuje až v 90% prípadov smrť pitie znečistenej vody, nedostatočná sanitácia a neprimeraná hygiena. 
 • Až 37 %, t.j. 2,5 miliardy svetovej populácie nemá stále prístup k zdraviu nezávadným sanitačným zariadeniam
 • o Choroby spôsobené nedostatočnou hygienou pri chodení na toaletu/latrínu resp. ochorenia spôsobené priamo tzv. „otvorenou defekáciou“ ohrozujú najviac obyvateľov Indie, Číny, Nigérie, Pakistanu a Konžskej demokratickej republiky 
 • 783 miliónov ľudí na svete pije stále vodu z rizikových, kontaminovaných zdrojov.
 • V roku 2013 musia ešte stále milióny žien a dievčat v niektorých častiach rozvojových krajín prejsť každý deň pešo v priemere až 6 km k najbližšiemu zdroju pitnej vody a odniesť približne 20 litrov vody.
 • o Kvôli tejto každodennej a časovo náročnej povinnosti mnoho dievčat a žien na svete nenavštevuje školu, prestáva pracovať, či sa starať o deti.
 • Od roku 1990 dokázal UNICEF a jeho globálni partneri zabezpečiť prístup k nezávadnej pitnej vode pre viac ako 2 miliardy ľudí po celej zemeguli. Prístup k bezpečným sanitačným zariadeniam získalo 1,8 miliardy ľudí.

Tieto čísla v praxi znamenajú milióny detí zachránených pred zbytočnou smrťou v dôsledku zlej vody a hygieny.  Štatistiky UNICEF hovoria, že približne 89 percent svetovej populácie má už dnes možnosť piť bezpečnú vodu priamo alebo v blízkosti svojho bydliska.

  Čo sa UNICEF podarilo doteraz dosiahnuť?  

  • Zabezpečenie zdraviu nezávadnej vody predstavuje najefektívnejší spôsob ako znižovať detskú úmrtnosť vo svete
  • UNICEF pomáha vo viac ako 100 krajinách sveta tým, že zlepšuje prístup detí k bezpečnej pitnej vode, bezpečným sanitačným zariadeniam a šíri osvetu o dodržiavaní potrebnej hygieny. 

  UNICEF hĺbi studne a inštaluje ručné čerpadlá, stavia veľkokapacitné zásobníky dažďovej vody, stavia latríny na školách či v dedinách, dodáva prostriedky na dezinfekciu a čistenie kontaminovanej vody, pomáha zvyšovať úroveň hygieny a sanitácie osvetovou prácou v komunitách

  Toalety ako novinka

  Dve študentky základnej školy v meste Lodwar v Keni, boli počas prestávky medzi vyučovaním na toalete. Nové dievčenské toalety pre túto školu postavil UNICEF, ktorý sa nielen v tejto ale aj v ostatných školách snaží zabezpečiť chýbajúce toalety a tým potrebnú sanitáciu. Dievčatá veľmi oceňujú nové sociálne zariadenia, pretože predtým ich  v škole nemali, čo spôsobovalo medzi dievčatami vysokú absenciu na vyučovaní a tiež vyššie riziko nákaz kvôli zlej hygiene. UNICEF na steny nových toaliet umiestnil aj nápisy týkajúce sa dodržiavania hygieny a dôležitosti udržiavania čistoty v týchto priestoroch. Tento projekt je ukážkou toho, čo UNICEF robí po celom svete s cieľom zabezpečiť pre deti z chudobných krajín pitnú vodu, sanitačné zariadenia a hygienické podmienky v miestach, kde žijú. 

  Zdroj foto: © UNICEF/NYHQ2012-0784/Shehzad Noorani

  1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...

  Pridaj komentár