UNICEF vyhlásil zbierku na pomoc deťom na východe Afriky

TS, Unicef 0

Deti na východe Afriky prežívajú trojnásobný šok spôsobený dlhotrvajúcim suchom, rastúcimi cenami potravín a ozbrojeným konfliktom v Somálsku. V ohrození sú až dva milióny detí vo veku do päť rokov, ktoré trpia chronickou podvýživou, štvrtina z nich dokonca jej akútnou mierou. Nevyhnutne potrebujú pitnú vodu a terapeutickú stravu.

Oboje už niekoľko dní zabezpečuje Detský fond UNICEF, ktorý aj na Slovensku vyhlásil zbierku na pomoc deťom.

Každý, kto chce pomôcť,

aby deti nehladovali a ani od hladu neumierali, môže prispieť na číslo účtu 2629726297/1100 (Tatra banka), variabilný symbol 0611. Ďakujeme!

Cena za klimatické zmeny a pretrvávajúce nepokoje na východe Afriky je privysoká. Dlhodobé suchá, neúroda a nedostatok potravín vyhnali ceny za základné potraviny v niektorých častiach až o 270 percent. Navyše, deti a celé rodiny, neustále ohrozuje ozbrojený konflikt v Somálsku, a to aj za jeho hranicami. Najviac sú krízou postihnuté Etiópia, Somálsko, Keňa a Džibutsko.

Deti sú nielen hladné, ale majú oslabenú imunitu, sú podvyživené, ohrozujú ich hnačky, ktoré ich ešte viac oslabujú, sú náchylnejšie na infekčné choroby, hrozia im osýpky a zápal pľúc. Chronickou podvýživou trpia až dva milióny detí mladších ako päť rokov; najhoršie je na tom asi pol milióna z nich, ktoré trpia na akútnu podvýživu a nevyhnutne potrebujú lekársku pomoc, bezpečnú pitnú vodu a terapeutickú stravu, aby sa ich zdravotný stav stabilizoval a neskôr zlepšil.

UNICEF na východe Afriky

aktívne pomáha zmierňovať utrpenie detí. Už niekoľko dní zaisťuje pitnú vodu, dodávky terapeutickej výživy (orálna rehydratačná soľ, špeciálne terapeutické mlieko a o vitamíny doplnené arašidové maslo Plumpy´Nut) a rozbieha plošnú očkovaciu kampaň proti osýpkam.

Situácia je vážna a intenzívna pomoc deťom bude nevyhnutná aspoň najbližšie tri mesiace.

Detský fond UNICEF je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov a jeho poslaním je konkrétna a efektívna pomoc najviac ohrozeným a najzraniteľnejším deťom kdekoľvek vo svete.

Zaisťujeme zdravie a výživu detí, preventívne programy, núdzové dodávky liekov, vakcíny do rozvojových krajín, pitnú vodu, sanitáciu, základné vzdelanie, ochranu detí pred násilím, vykorisťovaním a AIDS. Propagujeme a ochraňujeme práva detí na celom svete, dohliadame na ich dodržiavanie v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a pomáhame deťom v núdzi prežiť a rozvíjať sa, od raného detstva cez obdobie dospievania.

Detský fond UNICEF bol založený v roku 1946 a dnes pomáha deťom v núdzi vo viac ako 150 krajinách a teritóriách sveta. Formálne patrí medzi agentúry OSN, ale nie je financovaný z fondov OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. UNICEF je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov jednotlivcov a firiem a globálne až 93% používa priamo na programy pomoci deťom, 4% tvoria administratívne a 3% programové náklady.

Slovenský výbor pre UNICEF je autonómnou slovenskou mimovládnou organizáciou, ktorá je s Detským fondom UNICEF spojená akreditačnou dohodou. Našim poslaním je zbierať financie pre Detský fond UNICEF na pomoc deťom v núdzi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár