Obľúbení autori knižiek pre deti od 5 rokov

Kristína Kováčiková 0

Pred časom sa ma kamarátka pýtala, čo som zvykla chlapcom čítať, keď boli vo veku jej detí. V sekunde som jej odpísala: všetko od Márie Lazárovej.

Samozrejme, v tom čase sme čítali veľa klasických rozprávkových knižiek, od Dobšinského po Rázusovú-Martákovú, ale práve Lazárová mi ostala na pamäti pre jej mäkký, láskavý tón, s akým sú jej príbehy pre deti napísané.

shutterstock

Prechádzala som pohľadom po knižnici, ktorá je každý rok o čosi širšia a pribúdajú do nej hlavne ďalšie nové mená. Lebo keď už si niekoho obľúbime, vieme prečo nás baví hltať od neho ďalšie tituly. Vybrala som našich obľúbených autorov, s ktorými rastieme.

Mária Lazárová

Napísala 6 rozprávkových kníh, ktoré nezostali bez povšimnutia. Ema a ružová veľryba bola ocenená ako Najkrajšia kniha roka 2014 a medzi Najkrajšie knihy jesene 2015 sa zaradila aj knižka Adam a čarovná šmykľavka.

Rovnako krásne sú aj ostatné príbehy: O medvedíkovi bez mena (2012, Tri mačiatka tety Mily (2016, Škriatok Bertil a záhada strateného potoka (2020 a Láska za plotom (2020

Julian Gough

Jeho knihu Králik a medvedica sme mali prečítanú hltavým štýlom za jeden večer a strašne sme sa nasmiali. Ešte že sú to dokopy 4 dieliky na pokračovanie.

Roald Dahl

Získal titul autora, ktorého čítajú aj tie deti, ktoré inak vôbec nečítajú. Jeho knihy sú odporúčané od vekovej kategórie 6/7 plus. Môžete začať napríklad knižkou Obrovský krokodíl, Zázračný prst, Žirafa, Pelly a ja, Minpinkovia, Hastrošovci, starším deťom sa bude páčiť Matilda, Kamoš obor, Jurov zázračný liek, slávny Charlie a továreň na čokoládu alebo prvý detský horor, Čarodejnice.

Monika Kompaníková

Je autorkou oceňovaných kníh pre deti, či sú to Hlbokomorské rozprávky, Koniec sveta a čo je za ním alebo Príbeh o tom, čo všetko sa dá stratiť a nájsť počas jednej noci v Slovenskej národnej galérii – Kde je Ester N.

Gabriela Futová

Aj to, čo napíšem, je len zlomkom z jej bohatej tvorby pre deti. Nejdem a basta, Čo učky nevidia, Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej, Moja mama je bosorka, Brata musíš poslúchať, ale aj príbeh o netradičnej princeznej, ktorá nemá vlasy: O Bezvláske. Aby sa všetky deti usmievali.

David Walliams

Okrem trilógie Najhoršie deti na svete, na ktorú musíte mať silný žalúdok, je tiež autorom superských kníh ako Babka Gaunerka, Malý milionár, Dedkov veľký útek, Tatko za mrežami, Diabolská zubárka, Hnusná teta Berta. Ako už napovedajú názvy, bude to veľká sranda.

Babča B. Kardošová

Je autorkou krásnych knižiek pre o niečo staršie deti – Traja kamoši. Môžete sa tešiť minimálne na 3 diely na pokračovanie.

Kým sa prelúskate k autorom ako J. K. Rowlingová, C. S. Lewis, či J. R. R. Tolien, nezabudnite ešte na klasiku od Astrid Lindgrenovej (Pippi, Emil, ale aj Kristu Bendovú a minimálne jej Opice z našej police a Máriu Ďuríčkovú s Dankou a Jankou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár