Podporme deti v čítaní

Andrea Horka, Raabe 0

Čítajú vaše deti radi? Čítajú pravidelne, každý večer pred spaním? Skvelé! Treba ich v tom podporovať. No sú aj deti, ktoré treba k čítaniu priviesť. Pýtate sa prečo?

Pretože čítanie je základ, ako sa vraví. Čítanie je predpokladom školskej úspešnosti. Pokiaľ dieťa nerozumie prečítanému textu, ovplyvní to úspešnosť iných predmetov. A môže sa začať nežiaduci kolobeh súvisiacich problémov od zažitého neúspechu cez strach, obavy, nesústredenie, zhoršenie známok, zníženie sebavedomia, ktoré môže vyústiť až do napätia v rodine. A toto nik z nás nechce, ani deti, ani rodičia.

foto: shutterstock

V knihách sa ukrýva múdrosť

Preto treba viesť deti k čítaniu už odmalička. Aby si osvojili písmená, texty, aby rozumeli tomu, čo čítajú. Vo všeobecnosti čítanie rozvíja celkovú inteligenciu a analytické myslenie, podporuje koncentráciu, odbúrava stres, posilňuje pamäť a v neposlednom rade vzdeláva.

Majte večerný rituál

Spomínate si na večery z detstva, kedy vám čítali rodičia? Krásne spomienky, však? Doprajte si s deťmi rovnaký rituál, je to výborná investícia. Podporíte ich v rozvoji slovnej zásoby. Americkí vedci zistili, že deti, ktorým rodičia pravidelne čítajú, majú napočúvanú väčšinu slovnej zásoby a pri nástupe do škôlky a neskôr do školy sú lepšie pripravené. A to práve z dôvodu, že slová už videli na papieri. To im pomáha ľahšie a rýchlejšie sa naučiť čítať a písať.

Čítanky na dobrú noc

Tak ste už konečne v posteli a váš potomok nie a nie zaspať?. Piť, cikať, zažať svetlo, otvoriť okno, zhasnúť … kopec odbočiek od zaspávania pozná každý rodič. Takto nejako to mala aj malá Paulínka, hlavná hrdinka kreatívnej čítanky Slečna Milerová a splnené sny.

Tomuto dievčatku plní sny zázračný plameniak slečna Milerová, príbeh sa odohráva v snoch, počas spánku.  Že tmy sa netreba báť a že sny sa môžu začať plniť a dobrodružstvo môže začať hoci aj na dvore za plotom, o tom všetkom sa dočítajú deti a ich rodičia v kreatívnej čítanke. Je určená deťom prvého stupňa základnej školy, od prvákov po štvrtákov. Že nejde o obyčajný príbeh, vás presvedčí množstvo kreatívnych úloh spojených s rozprávkovým príbehom.

Deti si môžu príbeh o Paulínke prečítať po jednotlivých kapitolách, po prečítaní vypracujú úlohy, ktoré preveria ich pozornosť, porozumenie prečítaného textu, ale aj prácu s číslami.

»»» Veľký náhľad pracovného listu NA VYTLAČENIE

Rozprávkový príbeh je plný kreatívnych úloh zameraných na prácu s textom, hľadanie správnych odpovedí podľa prečítaného textu, pozornosť, písmená, slabiky a slová. Deti si v ňom precvičia aj písané písmo, prácu s číslami a tabuľkami, stretnú sa s maľovaným čítaním, čakajú ich úlohy na kreslenie, vyfarbovanie, maľovanie a vlastnú kreativitu.

Niečo pre chlapcov

Podobný fantazijný príbeh, s viac chlapčenským príbehom o prvákovi Adamkovi prichádza v kreatívnej čítanke Pán Velikán a splnené sny.

Adamko sa stretáva so záhadným návštevníkom pelikánom, ktorý Adama sprevádza vo fantazijnom svete snov a splnených prianí. Verili by ste, že z obyčajného sídliska spomedzi panelákov sa dá odletieť do krajiny snov, kde sa plnia všetky sny a neobyčajné priania? Po prečítaní každého príbehu, ktorý je zároveň jedným zo siedmych snov, dostávajú deti tvorivé úlohy na prečítané texty, lúštia osemsmerovky, tajničky, hádanky či príklady, pracujú s číslami, trénujú pozornosť, prácu s textom alebo hľadajú správne odpovede.

»»» Veľký náhľad pracovného listu NA VYTLAČENIE

Obe kreatívne čítanky môžu potešiť každého prvostupniara aj ako darček, pretože ako bonus v nich nájdu ešte aj pexeso.
Už ste sa rozhodli pre zmysluplné knihy pre vaše deti?

Tajný TIP: 

V decembri  beží aj súťaž o 6 kreatívnych čítaniek , skúste šťastie aj vy »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...