Arabský svet

tip na knihu 2
foto: ikar.sk

Arabský svet – neznámy a lákavý

Arabský spôsob života, zmýšľanie, zvyky a tradície sú pre nás, Európanov, mimoriadne zaujímavé, exotické a občas aj nepochopiteľné.

Novinka na knižnom trhu „Arabský svet – Iná planéta?“ pomáha zaplátať dieru po vedomostiach, základných informáciách. Autorka Emíre Khidayer pôsobila ako diplomatka v Kuvajte, Egypte i Iraku. Vyštudovala islamistiku a hoci sa narodila v Piešťanoch, má v sebe silno zakorenený arabský svet. Preto je vhodnou osobou na napísanie takejto knihy, ktorá približuje arabský svet, vzťahy medzi mužmi a ženami.

Rozoberá výsostne atraktívne témy – spôsob arabského života, sexualita, arabské tabu, ale aj to čo sa u Arabov nepatrí alebo či sa dá arabsky vôbec naučiť. Kniha prináša realistický pohľad na arabský svet v súčasnosti cez témy, ktoré Európanov zaujímajú najviac.

Emíre píše o obriezke, poverčivosti, kastovaní spoločnosti, o rozoznávaní hranice života a smrti, rituáloch, drogách a alkohole. Témy predkladá aj z pohľadu ženy, ktorá dlhodobo žila a pracovala v arabských krajinách, z čoho cítiť skúsenosti a prehľad.

Arabský svet – Iná planéta? je kniha, ktorá na slovenskom (ani českom) trhu de facto neexistuje. Konkrétne zážitky, príbehy, spomienky dodávajú knihe na autenticite. Emíre Khidayer pritom neidealizuje arabský svet, ktorý má hlboko v srdci. Nesúdi, nehodnotí, ale podáva pravdivý obraz o arabskej realite. V závere nechýba slovníček pojmov a kniha je popretkávaná jednoduchými ilustráciami samotnej autorky.

Prečítajte si ukážky z knihy „Arabský svet – Iná planéta?“ 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár