Antonio Mazzi: Ako pokaziť dieťa desiatimi ťahmi
Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. Ale čo to je?
V tejto knihe sa autor obracia na rodičov skutočne originálnym, ľahkým a nenúteným štýlom. Navzdory súčasnému trendu – budovať si iba svoju kariéru a žiť konzumným spôsobom – vracia výchove jej nenahraditeľné miesto. V prvej časti knihy vás zaujmú naruby obrátené zásady, teda ako postupovať, keď chcete svoje dieťa vychovať „zle“. Autor tu veľmi trefne a pravdivo odhaľuje časté chyby rodičov. Sú uvedení do konfrontácie so svojimi zaužívanými výchovnými postupmi a praktikami. Druhá časť publikácie sa zasa zaoberá konkrétnymi radami pre dobrú výchovu.
Ukážka:
My dospelí sme naše deti naučili mnohým veciam, ošatili sme ich nádhernými róbami. Naučili sme ich, kde sa nachádzajú topánky, mobily, motorky, tituly, pizzerie, miesta na záhaľku, sezónne lásky, počítače, bankomaty.
Bohužiaľ, nenaučili sme ich to najťažšie, najdôležitejšie a najnutnejšie: kde je bolesť, trpezlivosť, radosť, viera, šťastie. Naučili sme ich čerpať vodu z umelých studní, a nie z hlbokých studničiek, vytesaných do skaly, v ktorých pramení voda osviežujúca dušu.
„Milovať telom a dušou“ hovorí o láske otvorene
Na slovenský trh prichádza prevratná kniha o intímnom vzťahu medzi manželskými partnermi – Milovať telom i dušou.
Autor, erudovaný gynekológ a skúsený manžel Ferdinando Bombelli, ju napísal špeciálne pre snúbencov a manželov-začiatočníkov, no cenné rady v nej nájdu aj tí „pokročilejší“.
V niekoľkých kapitolách je jednoducho a názorne predstavený ideálny model spojenia tiel i duší zosobášených partnerov. Aj keď naša doba ospevuje erotizmus a kult užívania si, práve ten je potenciálnym ničiteľom pravej lásky, pretože ju zotročuje.
Rovnako zhubným postojom je aj „hra na anjelov“, ktorá oberá manželský vzťah o jeho podstatnú časť – telesnú lásku. Sexualita bez lásky je zničujúca, no ak je v jej službách, prijíma ju naplno a otvorene.
Ukážka:
Prejavovať si lásku – takto to robí muž, takto žena
Samozrejme, že je zbytočné odporúčať snúbencovi, aby dvoril vlastnému dievčaťu. Pri téme „milujem ťa“ predsa fantázia nemá hraníc. Snúbenec sa snaží vyvolenej tisícorakými spôsobmi dokázať opravdivosť svojej lásky: malými darčekmi, komplimentmi, láskavosťami, službami. Je vo fáze dobýjania a plným priehrštím načiera do vlastného arzenálu prostriedkov zvádzania.
Keď sa však ožení, po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch považuje fázu dobýjania už za uzavretú (vari na seba nevzal a nepodpísal záväzky?!) a myslí si, že už nepotrebuje prejavovať nežnosti. Vo chvíľach manželskej intimity už takmer vôbec nevyslovuje tie slová, ktoré jeho snúbenici zneli tak rozkošne. Stal sa „zrelým mužom“, prijal profesionálne a spoločenské zodpovednosti a nazdáva sa, že podobné sentimentálne prejavy sa už nehodia k jeho veku ani k dĺžke jeho manželstva. Vo vzťahu ku kapitole vyznaní a prejavov lásky sa stal „racionálnym“.
Azda to, že si svoju partnerku vzal, nie je jasným dôkazom jeho lásky k nej? Prečo jej to má opakovať každú chvíľu? Zaťažujú ho predsa iné a oveľa dôležitejšie starosti: zabezpečiť rodine blahobyt, dozerať na výchovu detí, zlepšiť sociálnu situáciu. Vari ju miluje menej ako kedysi? Určite nie. Ale zároveň si myslí, že jej netreba neustále dokazovať, čo jej už dostatočne dokázal.
Srdce otca
Matka a dieťa, materinská láska, materinské srdce… Tieto pojmy znejú tak prirodzene, že sa nad nimi už pomaly ani nepozastavíme. Mama je ako soľ a o tom skutočne nik nepochybuje. Ale čo otec?
Uznávame síce, že aj on má svoje miesto v rodine, a kdesi v kútiku tušíme jeho úlohu pri výchove detí, no predsa ho však podvedome (možno aj vedome) odsúvame na druhú koľaj a nevieme poriadne definovať jeho prínos do výchovy.
Otec a dieťa, otcova láska, srdce otca… Táto publikácia nahliada práve do zákutia otcovej duše, vracia stratený zmysel jeho výchovnému štýlu a poukazuje na jedinečnosť otca vo vzťahu k dieťaťu. Ak ho znovu objavíme, možno naše mamy budú menej zničené a deti pripravenejšie čeliť ťažkostiam života.
Ukážka:
Ako môže otec uchrániť mamu pred nárokmi dieťaťa
Odlišná mužská senzitívnosť môže byť pre manželského partnera veľkou pomocou pri osvojovaní si vyváženého a reálneho štýlu výchovy. Otec však môže dať mame veľa len do takej miery, v akej je možný konštruktívny dialóg medzi nimi. Je to najvhodnejší nástroj na „zúrodnenie“ vlastnej výchovnej senzitívnosti odlišným prístupom manželského partnera.
Poznáme psychologickú a duchovnú plodnosť, ktorá je rovnako dôležitá ako tá telesná. Každé dieťa je vždy a skutočne aj dieťaťom vzťahu páru, a to aj v situáciách, v ktorých sa tento vzťah javí ako nedostatočný alebo neprítomný, ak nie pre iné, tak pre dôsledky tejto neprítomnosti.
Šimonove sandále
Vedeli to Šimonove sandále oveľa skôr ako on? Kto vlastne pripravil chleby a ryby? A čo by sa stalo, keby si archanjel Gabriel pomýlil adresu? Čo zažilo tridsať Judášových mincí? Prečo sa opička dostala na Noemovu archu až na poslednú chvíľu? Ako to bolo s oslíkom pre Ježiša? A čo všetko videla kocka, s ktorou sa rímski vojaci hrali pod krížom?
Tieto a iné príbehy Bruna Ferrera rozprávajú deťom o biblických udalostiach tak, ako ich zažili ľudia, zvieratká či malé veci.
Ukážka:
Sloník Lele a opička Pepe boli nerozluční priatelia. Lele bol trpezlivý a pokojný a Pepe duchaplná a huncútska. Prefíkaná Pepe neraz využila Leleho prostoduchosť a pripravila mu horúce chvíľky. Raz spolu priviazali starého hada k bambusovej trstine, inokedy hrochovi do otvorenej papule strčili obrovský kokosový orech. Strieľali si z veľkých i malých obyvateľov džungle.
Jedného dňa však Pepe márne hľadala Leleho. Našla ho až po dlhom pátraní. Vliekol veľký kmeň stromu.
„Konečne ťa mám! Dohodli sme sa, že pôjdeme k rieke a niečo vyparatíme krokodílom,“ zvolala netrpezlivá opička.
„Nemôžem. Sľúbil som Noemovi, že mu pomôžem,“odvetil sloník.
„Noe? Čo je to za zviera?“ začudovala sa opička.
„Je to jeden dobrý človek. Staviame spolu obrovskú loď, lebo čoskoro príde veľký dážď a zachráni sa len ten, kto bude v nej.“
Opička sa rozosmiala: „Dážď? Ale veď v tomto období u nás nikdy neprší! No tak, zahoď to drevo a poď so mnou!“
Zachráňte dieťa!
Toto boli rozhodné slová matky troch detí, pred pôrodom štvrtého, keď sa dozvedela, že kvôli komplikáciám prežije buď ona, alebo jej dieťa. Gianna Berettová-Mollová sa bez váhania rozhodla obetovať svoj život za život jej ešte nenarodeného dieťatka, a preto je dnes veľkým vzorom lásky pre nás všetkých. Iba štyridsaťdva rokov po smrti ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za svätú.
Giannu Berettovú-Mollovú predstavuje aj nový film z vydavateľstva Don Bosco Láska je voľba. Túto lekárku a obetavú mamu približuje prostredníctvom archívnych záberov a svedectiev jej najbližších. Päťdesiattriminútový film pripomína i veľkolepú slávnosť svätorečenia, na ktorej sa zúčastnil aj Giannin manžel Pietro a zachránená dcéra Gianna Emanuela. Svätý Otec o tejto odvážnej žene v ten deň povedal: „Podľa príkladu Krista, ktorý miloval svojich až do konca, zostala táto svätá matka rodiny hrdinsky verná povinnosti, ktorú vzala na seba v deň uzavretia manželstva. Vrcholná obeta, ktorá spečatila jej život, je svedectvom o tom, ako veľmi sa dokáže realizovať ten, kto má odvahu celkom sa odovzdať Bohu a ľuďom.“
Vystrihovačka A urobíme si Betlehem
Vystrihovačka ponúka na celý advent zábavu a zároveň prípravu na Vianoce. Deti spolu s rodičmi si každý deň zhotovia jednu postavičku, strom či zvieratko a 24. decembra budú mať kompletný Betlehem.
Uvedené knižky nájdete vo vydavateľste Don Bosco.

Vystrihovacku Urobme si Betlehem sme si kupili uz pred dvomi rokmi, bolo super kazdy den pocas adventu vyrobit s detmi jednu figurku, uz tretie vianoce nam bude tentoBetlehem zdobit stolik.
Vystrihovacku Urobme si Betlehem sme si kupili uz pred dvomi rokmi, bolo super kazdy den pocas adventu vyrobit s detmi jednu figurku, uz tretie vianoce nam bude tentoBetlehem zdobit stolik.