Kniha, ktorá rozhnevala Indiu

Milan Buno, tip na knihu 0

V anglickom meste Cambridge sa stretáva talianska študentka Sonia s mladým Indom Rádžívom, ktorý nosí meno najslávnejšieho indického rodového klanu. Zaľúbia sa do seba a nekonečnú lásku spečatia svadbou. Tou na seba mladá žena berie aj osud rodiny, ktorá už dlhé desaťročia dominuje politickému životu v Indii.

Volá sa Sonia Gándhiová a stane sa jednou z najvplyvnejších žien sveta.

Beletrizovaný životopis Sonie Gándhiovej od renomovaného spisovateľa Javiera Mora vyvolal vo svete obrovskú pozornosť. Iba v Španielsku sa predalo 250.000 kusov, prekladá sa do desiatok jazykov vrátane francúzštiny, nemčiny či taliančiny a Slovensko je jednou z prvých krajín, kde tento kontroverzný román vychádza.

„Žiadame, aby kniha v Indii nevyšla,“ vyzývajú niektorí predstavitelia Indického národného kongresu. Podľa nich vykresľuje život Sonie Gándhiovej pokrútene, nepresne a urážlivo.

Román Červené sárí je príbehom lásky, ale aj fascinujúcim pohľadom do kultúry, náboženstva a politiky Indie 20.storočia. Sonia pochádzala z jednoduchej rodiny v malom mestečku neďaleko Turína. Vydala sa však za syna Indíry Gándhiovej, do rodiny zbožňovanej i nenávidenej. Opustila svoju vlasť, aby mohla žiť po boku milovaného muža v cudzom svete. V krajine, kde sa hovorí 800 jazykmi a existuje tam asi 500 politických strán.

Rodina Gándhiových tragicky poznačila celý jej život. Zavraždili jej svokru a o pár rokov aj jej manžela. Každé ráno čakali Soniu úlohy, ktorých riešenie ovplyvnilo šestinu obyvateľov tejto planéty. Napokon si však Indiu obľúbila natoľko, že dokázala prejaviť nefalšovaný súcit a vďaka svojej obetavosti, odvahe a čestnosti sa stala pre milióny ľudí bohyňou. V roku 2004 ju magazín Forbes vyhlásil za tretiu najvplyvnejšiu ženu sveta.

Červené sárí je nádherný príbeh lásky, ktorú nezlomí ani smrť. Je to farbistý a pútavý príbeh o výnimočnej žene, ale aj podrobná správa o zložitej ceste Indie k modernej demokracii a zjednoteniu krajiny.

Prečítajte si úryvok z knihy Červené sárí.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár