Legenda o Lietajúcom Cypriánovi

Milan Buno, tip na knihu 0

Jedna stará legenda vraví, že kedysi dávno žil v kláštore, stratenom v horách, znalec tisícich vied a majster tisícich remesiel, lekár a bylinkár, tajomný mních Cyprián. Ľudia vravia, že si zostrojil lietajúci stroj a jedného dňa na ňom odletel k Bohu. Tá legenda je možno pravdivá.

„Keď prídete do Červeného Kláštora, nadchne vás atmosféra ticha a tajomstva vznášajúceho sa všade okolo,“ hovorí režisérka a autorka rovnomennej knihy Mariana Čengel Solčanská. „Legenda o mníchovi, ktorý sa na tom odľahlom mieste podujal prekonať hranice možného, sa mi vryl hlboko do duše.“

Legenda o Lietajúcom Cypriánovi rozpráva príbeh o magickom mieste zvanom Červený Kláštor. Už dávno tam prestal plynúť čas a už dávno tam nikto nezablúdil. Začiatkom osemnásteho storočia v ňom žijú pustovníci kamaldulského rádu svoj tichý, stereotypný život a vôbec si neuvedomujú, že sa okolitý svet mení. Jedného dňa nájdu pred bránou kláštora polomŕtveho muža, vyliečia ho a on sa rozhodne zostať s nimi. Dajú mu meno Cyprián.

Kto je mladý muž s rukami od krvi, ktorý stále mlčí, a ktorého tajomná minulosť, plná lásky a smrti priviedla na miesto, kde sa zločiny vykupujú skrze zázraky?

„Prešiel svetlom i tmou, aby našiel stratený sen,“ píše sa v podtitule knihy. Filmové spracovanie prišlo do slovenských kín 29.júla, no kniha je už na pultoch kníhkupectiev a sama autorka preferuje napísané, pretože kniha je bez kompromisov a obmedzení.

„Príbeh v knihe je hlbší, charaktery postáv prepracovanejšie, dialógy dlhšie, čas plynie pomalšie, milovanie i nenávisť sú bolestnejšie.“ S Cypriánom žila Mariana Čengel Solčanská štyri roky, deň čo deň. Za ten čas sa stal živým a prítomným v jej vnútornom svete. Dopísaním posledného riadka ju opustil. „A teraz bude žiť s vami,“ dodáva autorka.

Prečítajte si úryvok z knihy „Legenda o Lietajúcom Cypriánovi“.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár