Píšete? Píšte! Dostávate šancu

Zuzana Pitoňáková 0

Hľadajú sa nádejní spisovatelia

„Ukážte svoj talent a staňte sa spisovateľom!“ týmito slovami víta svojich návštevníkov nový internetový portál vydavateľstva Ikar. Ide o pozoruhodný projekt. Zatiaľ jediný svojho druhu na Slovensku.

Máte talent? Neviete? Neviete kým neskúsite… A skúsiť teraz na MAMTALENT.SK je výzvou. Ako hovorí duša a hlavný tvorca tohto projektu Milan Buno: „ľudia chcú písať a vedia písať, ale…“ stále tu bolo nejaké „ale“: chýba im dostatok odvahy, nemajú financie, nevedia ako svoje rukopisy vydať… A tak sa hromadia v mnohých našich šuflíkoch dielka rôznych rozmerov a kvalít. Sú skryté, takže nikto nevie, či je to skvost alebo nie (dokonca často ani my sami).

Najväčšie slovenské vydavateľstvo IKAR, prichádza s úplne novým a nápaditým internetovým  projektom pre všetkých nádejných spisovateľov, začiatočníkov, amatérov.  

 

Ako to funguje?

Podobne ako v iných hviezdnych súťažiach… tých svojich „najlepších“ si čitateľské publikum vyberie samo a pomôžu pri tom aj odborníci – gestori jednotlivých literárnych žánrov.

1. Zaregistrujete sa na mamtalent.sk

2. Píšete a zasielate svoje príspevky. Môžte si vybrať žáner podľa vlastného výberu: poviedku, román, báseň, cestopis, kuchárku, či niečo celkom iné, vám vlastné. Každý z týchto žánrov má svojho gestora.

3. Internetové publikum príspevky priebežne sleduje, hodnotí, komentuje (funguje na princípe blogov).

4. Obľúbené príspevky bude odborná porota vydavateľstva Ikar sledovať a vyberať.

5. To najlepšie sa dostane až ku gestorovi daného žánru, ktorý bude predstavovať posledné “sito”.

6. Vybraných autorov následne Ikar osloví a ponúkne vydanie knihy (pričom ich počet nieje obmedzený).

Takže podčiarknuté a zrátané – vy len píšete, čitatelia, vydavateľstvo a gestori rozhodnú, či to za to stojí a Ikar zabezpečí všetko ostatné – vydanie knihy, distribúciu do všetkých kníhkupectiev a vás čaká odmena 2000 eur, autorská zmluva a podiel na predaji.

Projekt Mám talent nie je len pre tých, ktorí píšu, ale aj pre milovníkov literatúry, ktorý sa vedia vyjadriť iným spôsobom. Práve pre nich vznikli sekcie Video, Grafika a Fotografia. Títo tvorcovia knižných trailerov (video upútavok) a obálok na knihy majú tiež šancu, že ich vydavateľstvo osloví ohľadom spolupráce.

Gestori projektu

Naša najvychytenejšia súčasná moderátorka Adela Banášová je rada, že dostala na starosť romány, lebo nevie ako inak by trávila to množstvo voľného času najbližšie mesiace. Teší sa, že môže byť v kontakte s talentom aj mimo televízie.

O poviedky sa postará moderátorka Elena Vacvalová, ktorá fandí tým menej odvážnym, ktorý nechcú písať pod svojim menom.

Divadelný režisér Jozef Bednárik – dozerajúci na sekciu kuchárskej literatúry dúfa, že pri čítaní tohto druhu krásnej literatúry nebudú tiecť slinky len jemu, ale aj všetkým čitateľom.  Želá si, aby sa objavila nejaká pekná kuchárska kniha Západoslovenských špecialít, lebo taká mu chýba…

Gestorom poézie je básnik a textár Kamil Peteraj. „Je to akcia, ktorá môže zviditeľniť nové talenty.“  Projekt mu pripomenul časy, keď vďaka literárnemu časopisu Mladá tvorba nastúpila silná básnická generácia.

Ochrannú ruku nad dielami pre deti a mládež drží známy spisovateľ, prekladateľ a aforista Tomáš Janovic, ktorý sa zatiaľ vo svete internetu cíti ako „Alic“ v krajine zázrakov. Na tému internetu ešte dodal: „Viem, že sa tam neobjaví rozprávka Deti v bukovom lese, skôr v tom notebookovom. Ale aj notebookový svet má svoje čaro.“ 

Cestopisy bude pozorne sledovať režisér Pavol Barabáš

Literárna cena 

Spolu s uvedením projektu Mám talent vyhlásilo vydavateľstvo Ikar aj súťaž o Literárnu cenu. Zaradené budú do nej automaticky všetky príspevky zverejnené na portáli, ktoré spĺňajú konkrétne kritériá uvedené na https://www.mamtalent.sk Do prvého ročníka literárnej súťaže budú zaradené rukopisy zverejnené na internetovej stránke do 31. marca 2010. Rukopisy zverejnené po 1. apríli 2010, budú zaradené do ďalšieho ročníka. Výsledky budú vyhlásené 21. septembra 2010.

Víťazné dielo bude ohodnotené honorárom 5000 eur. Autor zároveň získava autorskú zmluvu a ďalší podiel na predaji.

Rozhodcovia Literárnej ceny

Porotu tvorí  šéfredaktorka Revue svetovej literatúry Jarmila Samcová, publicista, moderátor a popularizátor kníh Jozef „Dado“ Nagy, prozaik, publicista a reklamný textár Dušan Taragel, spisovateľ, literárny kritik a recenzent Igor Hochel, prozaik, literárny kritik a prekladateľ Alexander Halvoník a novinár, komentátor a publicista Marián Leško.  

Píšte! Píšte! Píšte!

„V televízii prezentujú ľudia svoj spevácky či tanečný talent a je dobré, že vznikol priestor aj pre tých, ktorí vedia písať“, dodal člen poroty Marián Leško.

Na rozdiel od blogov, ktoré sú úžasné najmä pre svoju spätnú väzbu od čitateľov, je tento projekt vyšším levelom práve v tom, že sa vaše dielko budú vidieť aj tí povolanejší, a keď všetko pôjde pobre, môže sa dostať až do cieľovej stanice – na pulty kníhkupectiev.

Držíme Vám palce! 

Ilustračné foto: www.mamtalent.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár