Prvorodení musia rýchlo dospieť

Kevin Leman 8
Portal - Sourozenecke konstelace

Niet sa čo diviť, že prvorodení vyrastú na osoby vážne, svedomité a spoľahlivé. Rodičia ich naučili, ako sa vyhýbať životným plytčinám, útesom a úskaliam. Prinajmenšom ich naučili usilovne veslovať. Ako často museli počúvať: „Ja viem, že tvoji bratia a sestry sa správajú hlúpo, ale oni sú mladší. Od teba očakávame viac. Ty musíš byť dospelý.“

 

Zdá sa, že byť dospelým je hlavným zamestnaním prvorodeného- väčšinu jeho života. Keď prvorodení nemôžu uniesť všetky tie očakávania, stresy a požiadavky, končia v ordinácii psychológa. Ľudia, ktorí vyhľadávajú odbornú pomoc, sú väčšinou prvorodení alebo jedináčikovia. Robili, čo mohli, aby boli svedomití, úspešní, spoľahliví, dospelí – jedným slovom dokonalí. Výsledkom však často býva frustrácia a pocit viny.

Hovoril som s mnohými prvorodenými, ktorí mali pocit, že práve oni musia ísť priamo k cieľu, i keď všetci naokolo sa potácajú z jednej vedľajšej cesty na druhú, a nezdá sa, že by to niekomu prekážalo. Samozrejme, že to tak nieje, ale keď vyrastáte s bremenom zodpovednosti, morálky a vysokých hodnôt, môže vám ten náklad pekne oťažieť.

Prvorodení sú tí, čo „prví prídu“ a sú „prví obslúžení“ dychtivými rodičmi, ktorí chcú vychovávať svoje deti lepšie než všetci pred nimi. Ale v dlhodobej perspektíve sú rovnako prvými, ktorí sú vhodení do tlakového hrnca života, v ktorom sa buď niečo dobrého uvarí, alebo aj nie.

Čo môžu prvorodení robiť, aby sa vyrovnali s touto „kliatbou“, ktorú im osud vložil na bedrá? V skutočnosti môžu urobiť veľmi veľa.

Tipy pre prvorodených, ako môžu využiť svoje súrodenecké konštelácie vo svoj prospech…

Ako prvorodení ste pravdepodobne svedomití, spoľahliví a perfekcionisti. To je veľké plus, pretože ľudia si vás vážia, dôverujú vám a cítia, že sa na vás môžu spoľahnúť. Ale zároveň by ste si mali uvedomiť, že vaša sila sa môže stať vašou slabosťou. Toto sú niektoré tipy pre vás:

 • Užívajte život po menších sústach. Prvorodení sú známi tým, že sa nechajú vtiahnuť do príliš veľa vecí naraz – do mnohých činností, organizácií, projektov a pod. Potom im nezostáva čas na seba.

 • Učte sa hovoriť „nie“. Mnohí prvorodení chcú druhým za každú cenu vyjsť v ústrety. Túžia po uznaní, a preto takmer vždy prijmú pozvanie, splnia želanie atď. Najlepší spôsob, ako sa naučiť hovoriť „nie“, je poznať svoje medze. Nemôžete robiť všetko naraz.

 • Ako od prvorodeného od vás rodičia zrejme očakávali viac ako od ktoréhokoľvek iného člena rodiny, a preto aj vy od seba veľa očakávate. Predpokladáte, že budete prvý, najlepší a dokonalý. Perfekcionizmus je však najlepšia cesta k pomalej samovražde. Nepozerajte sa tak vysoko. Robte trochu menej a viac si užívajte života.

 • Prvorodení sú známi tým, že kladú príliš veľa otázok a chcú poznať príliš veľa podrobností. Za túto črtu sa neospravedlňujte. Jen to znak vodcu, ktorý hodnotí situáciu, aby mohol navrhnúť, čo sa má urobiť, a potom pomocou jednotlivých logických krokov postupne vyriešiť problém.

 • Ako prvorodený pravdepodobne budete obozretný a opatrný. Nedopusťte, aby vás druhí donútili bezhlavo sa do niečoho vrhnúť, keď si chcete ponechať ešte nejaký čas na rozmyslenie.

 • Ak ste vážnejší typ, snažte sa vyvinúť si zmysel pre humor. Naučte sa zasmiať svojim chybám. Skúste pripustiť, že sa vám tiež sem tam niečo nemusí podariť. Chyby sú výborný spôsob, ako sa poučiť a niečo zlepšiť.

 • Neospravedlňujte sa za to, že ste svedomitý a prehnane systematický. Ako prvorodení potrebujete systém, potrebujete si „urobiť “svoje zoznamy. Inak by ste sa v tom všetkom utopili. Radujte sa z toho, že máte systém a plán, a potom sa podeľte o svoje schopnosti s druhými. Toľko ľudí okolo vás potrebuje pomoc!

   

  Viac sa dočítate vo veľmi úspešnej knihe K. Lemana – Sourozenecké konstelace od vydavateľstva Portál.

   

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. Obidvaja s manzelom sme prvorodeni a obaja sme sa v clanku nasli. Aspon sme zistili, ze sme normalni a su aj ini ludia podobne „postihnuti“ tym, ze su prvorodeni.

  2. Obidvaja s manzelom sme prvorodeni a obaja sme sa v clanku nasli. Aspon sme zistili, ze sme normalni a su aj ini ludia podobne „postihnuti“ tym, ze su prvorodeni.

  3. ako keby to bolo šité na mňa. Teraz to teda čaká aj moju dcéru. Ale myslím, že sme zase oveľa zodpovednejší a to na škodu nie je.

  4. ako keby to bolo šité na mňa. Teraz to teda čaká aj moju dcéru. Ale myslím, že sme zase oveľa zodpovednejší a to na škodu nie je.

  5. Fakt to sedi. Ja som sa vzdy dala vtiahnut na vela veci naraz, otazok viem polozit do bezvedomia :o) a stale si myslim, ze musim kazdemu pomoct s problemom a ako sa len da vychadzat v ustrety. Myra, aj ja si co mozem pisem do kalendara :o))…

  6. Fakt to sedi. Ja som sa vzdy dala vtiahnut na vela veci naraz, otazok viem polozit do bezvedomia :o) a stale si myslim, ze musim kazdemu pomoct s problemom a ako sa len da vychadzat v ustrety. Myra, aj ja si co mozem pisem do kalendara :o))…

  Pridaj komentár