Púštny kvet

Milan Buno, tip na knihu 2

Svet bol jej príbehom šokovaný. Do svojich 13 rokov vyrastala v Somálsku, žila chudobným životom a po úteku do Londýna sa stala jednou z najznámejších svetových topmodeliek. Svoj príbeh vyrozprávala svetu. Pútavo a strhujúco. Príbeh o neuveriteľnej ceste od kočovného života v somálskej púšti na najznámejšie svetové prehliadkové móla.

Waris Dirie napísala knihu Púštny kvet, ktorý v týchto dňoch vychádza knižne a dostáva sa aj na filmové plátna. Waris sa pretĺkala životom. Keď mala päť rokov, urobili jej drastickú obriezku, ktorá je tradíciou vo viacerých afrických krajinách. Táto tradícia je však iba rafinovaným zmrzačovaním dievčat pred pubertou, pretože rozkoš má mať iba muž a ženská sexualita je neprístupná.

Žene bolo treba odstrániť klitoris, niekedy i malé pysky ohanbia a navyše zašiť veľké pysky, aby mal muž istotu, že si za manželku kúpil pannu. Pohlavný styk sa tak stával pre ňu utrpením a manžel mal istotu, že ho nebude vyhľadávať… Toto všetko zažila aj Waris Dirie. Ako 13-ročná sa vyhla sobášu so starým mužom útekom do Londýna, no odniesla si tam poznačené telo i dušu. Šťastnou náhodou tam mohla pracovať na ambasáde a keď jej legálny pobyt vypršal, rozhodla sa ostať a zarobiť si peniaze na seba i svoju matku.

Jej román Púštny kvet vyvolal obrovský záujem, šok i pobúrenie nad krutou obriezkou. Waris hovorila o tejto drastickej tradícii po prvý raz otvorene v rozhovore v New Yorku. Krátko po rozhovore sa rozhodla ukončiť kariéru topmodelky a zasvätiť život boju proti tomuto starobylému rituálu. Hrôzy, ktoré zažila totiž nevyvážil ani rozprávkový úspech na mólach a tak sa radšej stala mimoriadnou vyslankyňou OSN pre odstránenie problému ženskej obriezky vo svete.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Knižku som čítala asi pred šiestimi rokmi a veľmi ma zaujala. Je to nádherný, ale smutný príbeh. Už sa veľmi teším na sfilmovanú verziu. smile

  2. Knižku som čítala asi pred šiestimi rokmi a veľmi ma zaujala. Je to nádherný, ale smutný príbeh. Už sa veľmi teším na sfilmovanú verziu. smile

Pridaj komentár