Víťaz Anasoft litera 2010

Anasoft litera, redakcia 0

Najlepšie ohodnotená a najprestížnejšia slovenská literárna cena za pôvodnú  prózu Anasoft litera si získala za päť rokov svojej existencie obľubu ako u autorov, tak u čitateľskej verejnosti. Predstavujeme vám víťazov posledného ročníka tejto ceny a radi by sme sprostredkovali ich diela a pohľad na svet a literatúru.

Výsadou tejto ceny predovšetkým automatická nominácia všetkých slovenských prozaických titulov a každoročná zmena poroty.

Ocenenie vzniklo v roku 2006 a doteraz ho získal Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús.

Stanislav Rakús – tohtoročný víťaz

(1940) Šúrovce

Od roku 1969 pôsobí na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Debutoval novelou Žobráci (1976).

Neskôr vydal zbierku poviedok Pieseň o studničnej vode (1979), novelu Temporálne poznámky (1993), Nenapísaný román (2004), Excentrická univerzita (2008) a poviedky Telegram (2009). 

Stanislav Rakús napísal aj knihu humorne ladených rozprávok pre deti Mačacia krajina (1986).

Získal Cenu Dominika Tatarku.

Telegram (KK Bagala)

(2009)

Súbor próz Stanislava Rakúsa Telegram, časovo zacielený na druhú polovicu 20. storočia, má humoristický, groteskný i tragikomický charakter. Dôležitú úlohu v nich zohrávajú parodizujúce literárne motívy a dobové totalitné mechanizmy, ktoré v prozaickom stvárnení nenadobúdajú transparentnú podobu, pritom však zasahujú – raz otvorenejšie, inokedy len skryto a nenápadne – rozličné sféry zdeformovaného, no napriek tomu ľudsky nasýteného a zaujímavého životného štýlu.

Básnici

Výťah zastal na siedmom poschodí vežiaka, Ján Dobrovodský vystúpi, a kým nenatrafí na vypínač, ocitne sa v hustom šere, takmer v tme neskorého piatkového večera. Vracia sa domov podgurážený a urazený, v stave priam predurčenom na energické rozhodnutia. Odomkne byt, vyzuje sa, zhodí zo seba kabát a ľahne si v šatách do postele.

Znova a znova si pripomína, ako ho dnes ponížil riaditeľ školy Jozef Pozdech, päťdesiatšesťročný neúspešný básnik. Zasiahnutý abstinenčným syndrómom alebo náhlym spoznaním vlastnej prehry tvrdo naňho zaútočil. Z ničoho nič mu začal vyčítať nízku úroveň profesionality, ba aj duchovnú prázdnotu, vyvolanú vraj ľahostajnosťou a katastrofálnym nezáujmom o vyššie veci…

Pokračovanie ukážky si prečítajte: https://www.anasoftlitera.sk/sk/o-nas/cena/finalisti/telegram

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár