Na Slovensku vypustili čarovného džina…

tip na knihu, Ikar 0

Slovensko je iba šiestou krajinou na svete, kde vychádza kompletné dielo Tisíc a jedna noc s poznámkovým aparátom.

Na knižný trh sa dostal prvý a štvrtý diel z jedinečnej zbierky orientálnych príbehov, ktoré si mnohí pamätáme ešte z detstva. Ali Baba a štyridsať lúpežníkov, Aladin a jeho čarovná lampa, Dobrodružstvá námorníka Sindibáda… Príbehmi Tisíc a jednej noci sa inšpirovali spisovatelia na celom svete, filmári, scenáristi, maliari.

Prvé dva diely 7-zväzkovej zbierky vyšli viazané v hodvábe s orientálnymi vzormi, so zlatou oriezkou a vyše 600 ilustráciami špičkových slovenských výtvarníkov. Čo meno, to pojem – Dušan Kállay, Peter Uchnár, Karol Ondreička či Róbert Brun. V takejto podobe u nás Tisíc a jedna noc ešte nikdy nevyšla, hoci prvé tri diely vychádzali v 80-rokoch. Absolútne nový je však štrvrtý zväzok a začína sa Rozprávaním o ’Alím Šárovi a otrokyni Zumurrude. Je to príbeh mladého schudobneného kupca s krásnou otrokyňou.

Skvost svetovej literatúry ponúka množstvo príbehov o zlodejoch, zločincoch, pekných otrokyniach, básnikoch, zvedavých vládcoch, falošných manželkách, príbehy o anjelovi smrti či nábožných otrokoch.

Krásna Šahrazád (v minulosti u nás zažité meno Šeherezáda je europeizované, správne a bližšie k arabčine je Šahrazád) rozpráva príbehy kráľovi-manželovi Šahrijárovi a použila na to malú fintu. Vždy nejaký príbeh dokončila, ale ďalší hneď začala a keď potom svitlo ráno, Šahrazád zmĺkla. Zvedavý kráľ netrpezlivo čakal na ďalšie pokračovanie fascinujúcich príbehov – vtipných i smutných, poučných aj erotických. A šikovná a múdra Šahrazád pokračovala v rozprávaní pomaly ďalej…

Na preklade unikátnej 7-zväzkovej zbierky Tisíc a jedna noc pracoval arabista Ján Pauliny dlhých 25 rokov. Niekedy aj šesť až sedem hodín denne. A niektoré rozprávky prerábal zo päťkrát. „Občas som si pri preklade pripadal ako detektív, ktorý pátra po tých správnych významoch. Inokedy zasa ako horolezec, ktorý chce zdolať obrovskú horu,“ hovorí náš najlepší arabista.

Po terajších dvoch zväzkoch vyjdú 1. apríla ďalšie dva zväzky a potom do novembra postupne zvyšné tri. Všetky informácie o unikátnom diele nájdete na www.tisicajednanoc.sk.

Prečítajte si ukážky z 1.zväzku a z úplne nového 4.zväzku.

Rozprávkové knihy Tisíc a jednej noci sú vhodným darčekom pre každého: pre deti a rodičov, pre maturantov či pre dospelých. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár