Život po arabsky

Milan Buno, tip na knihu 2

Keď vyšla kniha Arabský svet – iná planéta?, vzbudila veľkú pozornosť a získala niekoľko cien. Teraz prichádza autorka Emíre Khidayer s novinkou Život po arabsky, v ktorom opisuje zákulisie arabskej rodiny, približuje spoločenské pravidlá, náboženské sviatky a rodinné rituály. Cenné na jej príbehoch sú jej vlastné zážitky a skúsenosti, takže pri jej rozprávaní pocítime dotyk exotickej arabskej reality.

V knihe Život po arabsky sa dozviete, ako zvládnuť šoférovanie v arabskom svete. Napríklad v Saudskej Arábii museli až pred dvomi rokmi povoliť ženám šoférovať autá…po silnejúcom tlaku hnutí bojujúcich za ženské práva. A kto bol v niektorej arabskej krajine, vie ako sa tam jazdí a že občas má Európan strach vôbec prejsť cez cestu. V knihe si tak prečítate aj to, s čím treba rátať na arabských cestách-necestách. 

Čo všetko sa oslavuje a ako? V arabskom svete platia isté pravidlá a mnohé sa veľmi prísne dodržiavajú. Chyby sú neodpustiteľné. Dozviete sa, či je tanec hriešny, ako Arabi bývajú, či chodia muži na rodičovské združenie a aká je arabská kuchyňa? Falafel, humus, kebab…to je len pár lahôdok, ktoré poznáme aj u nás. Arabi sú vo všeobecnosti veľmi pohostinní a pri jedle neriešia nejaké zásadné témy, ale vládne tam uvoľnená atmosféra.

Tradičné arabské jedlo je časovo náročný obrad, ktorý sa začína podávaním mezze, bohatých zeleninových a mäsových predkrmov. Niekedy nasleduje polievka a po nej hlavný chod. Jedlo zapíjajú Arabi kávou… oveľa viac si prečítate v novinke Život po arabsky, s ktorou nazriete aj do šatníka arabských mužov a žien, odhalíte hygienické návyky v arabských krajinách, a ako ľahko spravíte faux-pas.

Autorka knihy Život po arabsky Emíre Khidayer vyštudovala arabistiku a islamistiku, ako diplomatka pôsobila v Egypte, Kuvajte a Iraku. Neskôr pracovala ako konateľka firmy v oblasti IT v emirátskom Dubaji. Prekladala poviedky z arabčiny, napísala niekoľko odborných článkov týkajúcich sa arabských štúdií, je tiež autorkou zbierky orientálnych príbehov, ktoré vyšli pod názvom Príbehy zo Sumhuramu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár