Nakupujeme potraviny na sviatky

Andrej Jakubík 0

Práve obdobie Vianoc je bohaté na ponuku potravín, ktorých kvalita je viac ako pochybná. Obchodné reťazce sú zdatné v maskovaní nedostatkov a preto im často naletí aj skúsená gazdinka, prípadne gazda, ktorý so zoznamom v ruke a vystrašeným výrazom tváre blúdi po obchode s cieľom objaviť miesto, kde sa nachádza mlieko. 

Nakupujte iba to, čo potrebujete. 

Ako prvý krok je dobré vytvoriť si zoznam. Tento zoznam si spíšeme v pokoji domova, kde nie sme ovplyvnený obalom a reklamou. S týmto zoznamom zamierime do obchodu, kde všetky veci vložíme do vozíka.

Nemusím hovoriť, že chladené a mrazené veci by sme mali kupovať ako posledné. V obchode strávime vždy viac času ako plánujeme. Najviac času strávime práve hľadaním konkrétneho tovaru. Obchodníci to vedia a preto raz za čas premiestnia výrobky do inej časti obchodu, aby vám mierne sťažili proces hľadania. Nenechajte sa zmiasť a držte sa svojho zoznamu. Postupne si prejdeme všetky druhy potravín, kde je riziko nekvality najvyššie.  

A začíname voľným mäsom…

Voľné mäso je na skazu veľmi chúlostivé, pretože má záruku približne štyri dni. Jeden deň ale strávi na distribučnom sklade, takže na predajni je jeho doba spotreby ešte kratšia. Rýchlejšie sa kazí mäso s kosťou, pretože kosti obsahujú kostnú dreň a iné tkanivá, ktorým netrvá dlho a dokážu prevoňať celú miestnosť.

Navyše ak je kosť čierna (hlavne pri krkovičke a karé), tak to znamená, že je spálená od kotúčovej píli, ktorá ju mala prepoliť na dve časti. To preto, že výrobcovia mäsa šetria a nemenia kotúče na píle, tak často ako by bolo treba. Týmto sa skráti životnosť mäsa o 12 hodín. 

Pokračujeme balíčkovým mäsom…

Balíčkové mäso je vec, ktorá je pomerne bezpečná. Máme tu presný dátum a pokiaľ nie je mäso držané v teple, tak by nemal nastať vážnejší problém. Ten, ale nastať môže a povieme si kedy.

Je to napríklad vtedy, ak niekto nechá balíček mäsa pri pokladni, kde je na teple. Jednoducho si rozmyslí svoj nákup, ale je lenivý ho odniesť do regálu odkiaľ ho zobral. Toto mäso nájde zamestnanec a vráti ho späť do regálu. Nevedno ale koľko bolo mäso vystavené teplu a pokojne sa mohlo stať, že proces skazy už začal.

Nič netušiaci človek si tento balíček zakúpi a až doma príde na to, že mäso je pokazené. Preto nikdy nekupujte balíček mäsa, ktorý vyberieme z chladiacej skrine a nie je chladný. To znamená, že tento balíček bol dlhšiu dobu v teple.

Takéto mäso spoznáme, napríklad aj tak, že je balíček pokrytý vyzrážanou vodou, ktorá je normálna pri prudkej zmene teploty. Veľmi náchylné je hydinové mäso, ktoré má jednu z najkratších limitov spotreby spomedzi všetkých druhov mäsa. Aj tu sa vplyvom otlačenia dochádza k zmene farby, ale tiež je to normálna reakcia. Ale treba byť opatrný. Ak si chceme byť dostatočne istý, tak prineste balíček k pracovníkovi čerstvých potravín, ktorý by ho mal otvoriť a spolu s vami „očuchať“ a ohmatať či sa mäso nelepí. Ak je mäso dobré, tak ho kúpite a ak nie, tak aj tak skončí v odpisovom tovare. 

Nečuchať, ale pozerať a hmatať…

Mnoho ľudí k mäsu „čuchá“, aby zistili či je pokazené. To je ale nezmysel, pretože puch pokazeného mäsa sa dostaví ako posledný faktor.

Ako prvá je zmena farby. Určite si nekupujte mäso, ktoré má na povrchu inú farbu ako vnútri a to platí hlavne pri bravčovom karé a stehne, pretože to značí, že povrch bol vystavený nie  práve dobrým podmienkam. Tu ale pozor, pretože každé mäso sa pri dlhšom dotyku s iným mäsom, alebo podnosom farebne zmení na tmavú až zelenú farbu. Toto je normálna reakcia mäsa a ak necháme túto časť na vzduchu, tak po čase zmizne (zopár minút). Farba je veľmi efektívny indikátor kvality mäsa.

Vo všeobecnosti (bravčové a hovädzie) sa dá povedať, že čím je mäso svetlejšie, tým je z mladšieho kusa dobytka a tým je kvalitnejšie. Ak kúpite mäso a pri rozbalení zistíte, že sa vám lepí na prsty, tak ho určite nekonzumujte, ale odneste späť na predajňu. Dožadujte sa aj kompenzácie výdavkov na benzín. Obchodné reťazce majú pre tento prípad pripravené poukážky na nákup v ich obchode, aby bol zákazník spokojný.  

 

 

Ryba je základ štedrého dňa

Ryby a morské plody sú to najchúlostivejšie čo v obchode nájdete spomedzi všetkých druhov mäsa. Ryba sama o sebe zapácha svojím špecifickým pachom, ktorý mnoho ľudí považuje za závadu, ale nie je to tak.

Ako sa presvedčíme o čerstvosti ryby?

Ak je ryba v celku, tak jej  žiabre by mali byť červené až červeno hnedé. Ak sú sivé, tak rybka určite čerstvá nie je.  Rovnako je to aj o farbe. Čerstvá ryba má sýte sfarbenie, ktoré je stále, ale dlhšie odležaná je viac vyblednutá. Je to spôsobené pobytom na ľade, ktorý ju oberá o pigmenty v pokožke.

Telo ryby by malo byť vlhké a lesklé. Ak je suché, tak to znamená, že rybka niekde už leží poriadne dlho a možno aj viac ako by mala. Niektoré druhy ako napríklad sardinky majú rozpadnuté brušné časti, čo je znakom pokazenej ryby. Iné druhy ako napríklad kapor ak je pripravený na podkovy, alebo polený, tak je vyblednutý a doslova biely ako stena.

Čerstvé mäso kapra by malo byť rúžovkasté. Pri pitvanom pstruhovi sa napríklad často oddeľujú rebrové kosti od svaloviny, čo je rovnako znak pokazenej ryby. Chobotnice na dlhodobý pobyt v nevhodných podmienkach reagujú napríklad tým, že ich pokožka sa na niektorých miestach odlupuje a odpadáva.

Mušle sa zasa otvoria a ich čerstvosť sa určuje práve tým, že sú uzavreté.

Ak si nie ste istý čerstvosťou ryby, tak požiadajte obsluhu o nazretie do dodacieho listu od dodávateľa, ktorí im rybu dodal. Normálny obchod toto bez problémov vykoná, ale nájdu sa mnohí, ktorí s tým budú mať problém. A môžete tri krát hádať prečo.

 

Ovocie na kus, alebo na váhu? 

Zelenina a ovocie je rovnako veľmi chúlostivá. V tomto prípade si pri kúpe celého košíka ovocia a zeleniny skontrolujeme či sú všetky kusy v poriadku a na žiadnom sa nenachádza pleseň. Veľmi citlivá je paprika, ktorá napríklad pri dehydratácií na povrchu zrohovatie a vytvoria sa naj malé jamky. Aj toto je závada, ktorá sa ale dá prehliadnuť ak chceme papriku hneď spotrebovať. Ak máte zeleninu a ovocie na kus, tak si na kontrolnej váhe vyskúšajte, ktorý kus váži najviac. Za svoje peniaze chcete predsa maximum. 

 

 

Privátne značky nie sú 2 trieda

Mlieko a mliečne výrobky sú veľmi obľúbené a preto ich obchod zahrnul do privátnych značiek, ktoré ponúkajú prémiovú kvalitu za cenu akoby druhotriedneho tovaru. Ak sa pozriete na zadnú stranu, kde je uvedený výrobca, tak zistíte, že sa jedná o firmu, ktorej liter mlieka stojí 1 euro, ale ako privátna značka, ktorá je označená logom obchodného reťazca, stojí polovicu a teda iba 50 centov. Je to bežná vec, ktorá sa deje všade a pri každom type privátneho výrobku.

Nekupujte krabicové mlieko, ktoré je nafúknuté, alebo príliš spľasnuté, pretože to značí, že pri plnení došlo k chybe a zrejme chýba ochranná atmosféra, ktorá má mlieko konzervovať. Alebo bolo mlieko, prípadne iný mliečny výrobok vystavený vysokej teplote vonku na dvore hypermarketu, pretože v sklade už nebolo miesto. 

 

 

Bez šunky to nejde

Syry, šunky, párky sú potraviny, ktoré sa predávajú naozaj vo veľkom, pretože pri pulte s týmito výrobkami si vždy postojíme dlhšiu dobu.

Ak je šunka vyblednutá, tak to znamená, že je buď staršia, alebo je to šunka pre deti s minimom konzervačných látok, ktoré sa do nej pridávajú. Požiadajte obsluhu, aby vám dala šunku zo stredu kôpky a ak má táto časť krásnu rúžovú farbu, tak je jasné, že povrch je zošednutý vplyvom oxidácie.

Vy ako zákazník máte právo na to, aby ste dostali tovar na ktorý si ukážete prstom a ak je to stred stĺpca, tak nech. Je to lepšie ako by ste mali priniesť domov šunku, ktorej vrchný plátok musíte vyhodiť, pretože je pokazený, alebo natoľko zoschnutý, že sa hanbíte ho položiť na obložený chlebíček.

Častý problém je napríklad s párkami a klobásami. Trik predavačov je napríklad v tom, že ak je párok zoschnutý, tak ho na zopár hodín ponoria do teplej vody. Po vytiahnutí vyzerá párok tak čerstvo, že by ste povedali, že ho teraz vyrobili. Rovnaký trik použite aj vy doma a nikto nepozná rozdiel. Ak je však lepkavý, tak je ho treba vrátiť. Pri krájaných šunkách, syroch a salámach si pýtajte čo najtenšie plátky, pretože sa niekedy stane, že dostanete 20 deka a to sú štyri plátky. Zamestnanci si takto často uľahčujú svoju neľahkú úlohu. Ak sa vám zdajú plátky hrubé, tak si dajte nakrájať tovar priamo pred svojimi očami.

Ak sa vám stane, že potrebujete tovar napríklad na chlebíčky a doma rozbalíte balíček, kde nájdete rôzne odrezky a konce, tak neváhajte a prineste tento tovar späť do obchodu a žiadajte výmenu a samozrejme peniaze za cestovné a váš čas.

Na záver to najlepšie

Povedali sme si o základných typoch potravín, ktoré nakupujeme a na ktorých nákup by sme si mali dávať pozor. Ešte by som rád spomenul mleté mäso. Nechajte si mäso zomlieť priamo v predajni pred svojimi očami (iba v malých mäsiarstvach), kde naozaj vidíte, čo sa do mletého výrobku dáva. Prípadne investujte do vlastného mlynčeka a pomeľte si mäso doma. Uvidíte, že to bude úplne iná chuť v porovnaní s kupovaným mletým prípravkom.

Ak už ste prinútený si kúpiť mleté mäso v obchode, tak si vyberajte to, kde je jasne vidno štruktúru mäsa a v balíčku sa nenachádza iba akási kašovitá zmes. To preto, že toto mäso bolo už niekoľko krát premleté a zmiešané z čerstvým mäsom, aby vyzeralo lepšie. 

Podobne je to aj s  marinovaným mäsom, pretože ak je už tesne pre koncom záruky, tak ho predajcovia ponoria do ochutenej marinády a plátok mäsa zažije znovuzrodenie. V tomto smere sa to najčastejšie deje s použitím cesnakovej marinády, ktorá má tak intenzívnu chuť a vôňu, že zakryje všetko.

Ak teda zatúžite po marinovanom mäse, tak si určite vystačíte aj sami s použitím dobrých receptúr, ktoré nájdete na internete a v kuchárskych knihách, prípadne improvizujte, tak ako to robí drvivá väčšina. Rozdiel medzi tou najkvalitnejšou kupovanou marinádou a vašim domácim výtvorom aj tak nezbadá nikto okrem vás.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár