Politické strany a ich názor na domáce pôrody

redakcia 1

Voľby klopú na dvere. Mnohí z nás sú už rozhodnutí, komu dajú svoj hlas. Iní ešte zbierajú pomyselné bodíky a čakajú, na ktorú stranu sa preváži miska na ich osobných váhach.

Oslovili sme politické strany s niekoľkými otázkami, ktoré naši čitatelia riešia vo svojich diskusiách pomerne často. V tomto článku vám ponúkame ich odpovede k téme zdravotníctvo, konkrétne k téme domácich pôrodov.

iStock

Plánujete legislatívne upraviť možnosti domáceho pôrodu?

SNS – odpovedá podpredseda SNS Štefan Zelník

Aj bezproblémové tehotenstvo môže  skončiť  komplikovaným pôrodom. V prípade komplikácie pri pôrode v domácom prostredí ohrozujme matku aj dieťa. 

Sme toho názoru, že treba vybaviť zdravotnícke zariadenia – pôrodnice  väčším komfortom pre rodičku tak aby samotný pôrod a následná starostlivosť o matku a dieťa prebehli  v simulovanom  domácom prostredí a zároveň pod dohľadom odborníkov.

KDH – odpovedá hovorkyňa Nataša Žembová

Domáci pôrod je síce sprevádzaný pozitívnymi skúsenosťami zo zahraničia, ale stále tvorí len zlomok z celkového počtu. Zároveň platí, že na Slovensku nemáme zatiaľ vytvorené podmienky pre odbornú starostlivosť počas pôrodu, ani bezprostrednú popôrodnú starostlivosť o matku a dieťa.

Primárne by sme mali zvýšiť úroveň a kvalitu pôrodnej starostlivosti v nemocniciach, hlavne čo sa týka prístupu, služieb, informovanosti, komfortu pre mamičku s dieťaťom. Pretože aj podľa zahraničných skúseností práve tam prebieha väčšina pôrodov. A máme, čo doháňať. Už dnes veľa rodičiek odchádza do zahraničia.

SMK – odpovedá Gabriella Németh

Nie, je to slobodná voľba matky, či privedie na svet svoje dieťa doma, alebo v pôrodnici.

Riziko prípadných komplikácií preto musí znášať žena.

 

 

SMER – odpovedá minister zdravotníctva MUDr. Viliam Čislák

MZ SR zastáva názor, že momentálne nie je aktuálne v právnom režime upravovať možnosť vedenia pôrodov v domácom prostredí, avšak treba viesť vecnú a odbornú diskusiu a smerovať ju k vytvoreniu podmienok optimálneho prostredia v zdravotníckych zariadeniach a humanizácii starostlivosti pri pôrode. Len uvedeným spôsobom bude zaistená bezpečnosť každej žene a dieťaťu v prípade potreby poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Pri tejto problematike je dôležité riešiť predovšetkým prevzatie zodpovednosti, pričom ministerstvo zdravotníctva k tejto téme disponuje vyhlásením od Slovenskej lekárskej komory, že lekári odmietajú prevziať zodpovednosť za život ženy a dieťaťa v domácom prostredí práve pre vysoké riziko vzniku náhlych komplikácií, ktoré môžu ohroziť zdravie, život ženy a dieťaťa. Pôrodné asistentky v súčasnosti môžu odvádzať fyziologické pôrody len v zdravotníckom zariadení, zdravotníci pracovníci poskytujú zdravotnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení, výnimkou je iba náhly pôrod. Ak sa žena rozhodne pre plánovaný pôrod v jej prirodzenom sociálnom prostredí a odrodí sama alebo v prítomnosti inej osoby, je to jej slobodné rozhodnutie a zároveň si musí byť vedomá, že takéto rozhodnutie znamená aj zodpovednosť za prípadné následky.

Treba si uvedomiť, že každý pôrod je určitý dynamický proces, ktorý sa môže skomplikovať v ktorejkoľvek fáze, pričom  môže bezprostredne ohroziť život plodu, ako aj  rodičky. Takéto  komplikácie nie je však možné riešiť v domácnosti, čo potvrdzujú pôrody s trvalými následkami – či už na strane dieťaťa alebo matky. Dôležitým faktom možného vzniku komplikácií je napr. aj skutočnosť, že sa neustále zvyšuje veková hranica žien – rodičiek.

V neposlednom rade je nevyhnutné zdôrazniť potrebu ochrany práv detí, ich šance na život a právo na zdravie, ktoré sú pri pôrode mimo zdravotníckeho zariadenia znížené. V súlade s Chartou práv dieťaťa je štát povinný garantovať deťom najvyššiu dosiahnuteľnú úroveň zdravotnej starostlivosti, čo nie je možné zaistiť v prípade pôrodu doma.  Treba však konštatovať, že pôrodníctvo a starostlivosť o ženu a dieťa na Slovensku sa v súčasnosti svojimi výsledkami radí k vyspelým štátom. 

SIEŤ – odpovedá Simona Petrik

Zatiaľ nie. Avšak téme skvalitňovania pôrodnej starostlivosti na Slovensku venujem celú jednu kapitolu vo volebnom programe #Siete v oblasti podpory žien a považujem ju za jednu z mojich osobných povolebných priorít. Porodiť doma je na Slovensku ešte stále vysoko rizikové ako pre matku, tak aj pre dieťa. Bolo by skvelé, keby mamičky mohli rodiť aj v domácom prostredí – v Holandsku sa pre pôrod doma rozhoduje cca 70% žien, pretože sú na to poskytnuté vhodné podmienky zo strany pôrodníc.

Ak by sme také niečo chceli mať aj u nás, znamenalo by to v prvom rade zvýšiť počet a kompetencie pôrodných asistentiek, čo súvisí aj so zmenou financovania týchto pozícií a celkovo financovania pôrodov poisťovňami. Práve zmenu vo financovaní a striktné dodržiavanie medzinárodných pôrodných štandardov FIGO v slovenských pôrodniciach #Sieť presadí ako jednu z priorít v oblasti podpory rodín a žien.

Viac info o tom, ako politici chcú pomôcť učiteľom? >> >>

Viac info o tom, ako politici chcú pomôcť učiteľom? >> >>

OĽANO – odpovedá

V zdravotníctve sa chceme najskôr sústrediť na akútne problémy, takže túto konkrétnu úpravu legislatívy v našom programe neriešime. Ale sme otvorení diskusii o legislatívnych opatreniach v tejto oblasti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja si neviem predstavit porod doma rodila som uz 4 krat a modlila sa aby som stihla prist vcas do nemocnice ked si predstavim cely priebeh , to velke mnostvo krvi…. atd dakujem ze su nemocnice ak si niekto mysli ze doma je doma a je to pokojnenie atd verte mi ze v tej chvili vam to bude jedno jedine co vam bude vyrit v hlave bude nech to uz mam zasebou ……….. Big Grins Big Grins Big Grins

Pridaj komentár