Obzretie po 100 dňoch

Mária Kohutiarová 0

Odpovedal prvý, rovnako, ako pred voľbami. Presný, trefný, bez skrývania sa za slovíčka a frázy. Poslanec NR SR, Radoslav Procházka, KDH.

Vláda má za sebou „skúšobnú prevádzku“. Ako ju hodnotíte známkou s komentárom?

Pokiaľ ide o reálny výkon vlády a o jej postoj k tomu, na čo ju máme, hodnotím ju na jedna mínus. Čo sa týka komunikácie výsledkov tohto výkonu a tohto postoja smerom k verejnosti, hodnotím ju na tri mínus.

Ľudia sa veľmi kriticky dívajú práve na komunikáciu koalície. Čo sa s tým podľa vás dá urobiť?

Dve veci sa s tým dajú urobiť, ak sa urobia súčasne: na úrovni systémových faktorov by pomohla dohoda, že novinárom sa členovia vlády so svojimi regulačnými plánmi budú zverovať až po tom, ako sa na realizácii týchto plánov dohodnú s ostatnými koaličnými partnermi; na úrovni ľudského faktora postačí, ak členovia vlády budú takúto dohodu dôsledne dodržiavať.

Úplne najzásadnejším predpokladom zlepšenia komunikácie koalície navonok je rezignácia na predstavu, že môže a musí byť zadobre úplne s každým, že žiadnej sociálnej alebo záujmovej skupine nesmie nikdy stúpiť na otlak, a že každodennú politiku treba prispôsobovať tomu, čo si človek ráno prečíta v novinách. Čo sa týka vnútornej komunikácie v rámci koalície, myslím si, že jej pomôže čas.

Z hľadiska prorodinných ťahov bolo mierne komické sledovať príbeh rodičovského príspevku. Považujete konečný návrh za dobrý?

Považujem ho za prijateľný v perspektíve, ktorá okrem potrieb súčasných rodičov zohľadňuje aj strednodobé a dlhodobé záujmy ich detí. Inými slovami, na lepší príspevok by sme si ako štát museli požičať a vracať by to museli práve naše deti, ak by vôbec mali z čoho. Som rád, že KDH sa napriek výraznému odporu podarilo presadiť zvýšenie príspevku pre príjmovo slabšie skupiny a že tak potvrdilo svoju afinitu k tým slabším a núdznejším.

Čo osobne považujete za najlepší ťah vlády za tento čas?

Zverejnenie všetkých „štátnych“ zmlúv na internete a výrazný krok smerom k väčšej priehľadnosti a kontrolovateľnosti verejného obstarávania v podobe elektronických aukcií.   Vo všeobecnosti tiež to, že hoci sa medzi sebou vládne strany „doťahujú“ častejšie, ako by sa verejnosti asi páčilo, hádajú sa o programových, vecných otázkach a riešeniach, nie o tom, kto bude môcť koľko ukradnúť a ako sa to potom bude kamuflovať. V porovnaní s minulosťou je to fakt pokrok.

Ste mladí, máte rodiny. Čo je vašou poslaneckou prioritou v prospech rodín?

Ochrana rodiny ako nasledovaniahodného a podporyhodného spôsobu života v morálne a ekonomicky zdravom štáte. Rozmenené na drobnejšie, aj keď nie na úplne drobné, mojou prioritou vo vzťahu k rodinám je chrániť výnimočnosť postavenia rodiny v spoločenskej hierarchii podporou takých opatrení, ktoré, napríklad, ekonomicky netrestajú rodiča ani pri nástupe na rodičovskú dovolenku, ani pri návrate z nej do práce; chránia celistvosť rodiny odmietaním neodôvodnenej podpory hazardných hier a iných rizikových aktivít; umožňujú deťom získať kvalitné vzdelanie.

V úplnej skratke, chcem presadzovať také riešenia, ktoré dajú mladým rodinám reálny pocit, že v tomto štáte nie sú trpenými, ale preferovanými skupinami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár