Konzílium žiada od zajtra zatvoriť školy

Kika Kováčiková 1

Konzílium odborníkov navrhuje, aby sa od 25.11. do 3.12. prerušila prezenčná výučba na školách.

Unsplash

Najprv suché návrhy v rovine faktov:

Na dištančné štúdium by mal podľa odborníkov prejsť druhý stupeň základných škôl, tiež stredných a vysokých. Deti na prvom stupni a škôlkari by mohli ostať na školách.

Odborníci ďalej žiadajú vládu, aby boli zakázané aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Okrem toho žiadajú trojtýždňový lockdown pre všetkých, aj očkovaných. Slovensko sa podľa konzília nachádza na úrovni humanitárnej krízy, nemocnice nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť.

Lockdown by znamenal obmedzenie pohybu iba na cestu do práce alebo na nákup potravín, či liekov. Pokiaľ zamestnanec nie je očkovaný, ani neprekonal ochorenie, mal by byť dvakrát do týždňa testovaný, aby sa v režime „OTP“ mohol dostať do práce.

Pomohli by zavreté školy?

Teraz úvaha (pozor, toto nie sú fakty):

Nakoľko boli školy na Slovensku minulý rok zavreté viac, ako bolo únosné, na začiatku školského roka minister školstva utvrdzoval rodičov v tom, že školy sa plošne zatvárať nebudú.

Koronavírus tak mohol obmedziť vyučovanie len v jednotlivých triedach, keď poslal deti do karantény.

Medzitým sa však zatvára jedna trieda za druhou a viacdetné rodiny zažívajú veľmi nestálu situáciu, keď zo dňa na deň môže zostať v karanténe hociktoré z detí: deti totiž chodia do školy aj naďalej, pokiaľ sa medzi nimi vyskytol pozitívny spolužiak, ale škola nemá potvrdené ochorenie covid-19 PCR testom alebo antigénovým testom z MOM-ky.

Antigénové testy, ktorými rodičia môžu deti otestovať v prípade príznakov a podozrenia na covid-19, totiž nestačia na to, aby s okamžitou platnosťou odišla do karantény celá trieda. Toto spôsobuje nemálo napätia na strane rodín, ale aj vyučujúcich.

»»»»»»» Prečítajte si viac: Boli sme v kontakte s pozitívnym, ale nie sme v karanténe.

Nikto nechce, aby sa opakovala situácia spred roka, keď z jedného dňa na druhý ostali deti doma. Nie na desať dní, ale na pol roka.

Aj pri súčasnej takmer humanitárnej katastrofe platí, že by sa školy mali zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé. Voči deťom, ktoré si to odniesli minulý rok, však nie je fér, že majú zostať doma hoci len jeden deň.

Nie je to fér, pretože tento rok máme vakcínu. Ak sa niekto rozhodol nevyužiť výdobytky 21. storočia a nedal sa očkovať, hoci na to nemal regulérny zdravotný dôvod, zároveň sa rozhodol nechať deti doma. Aj tie moje.

 

Pomohli by zavreté školy

Ako by povedal klasik: pomohlo by, keby zavreli školy len pre deti očkovaných – pretože tam je takmer isté, že sa budú správať zodpovedne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár