Minister školstva: Budeme trestať žiakov za to, že dospelí, ktorí sa mohli zaočkovať, tak neurobili?

redakcia 2

Konzílium odborníkov navrhlo, aby sa pri súčasnej zhoršujúcej sa situácií na 1-2 týždne prerušila v bordových a čiernych okresoch prezenčná výučba a aby žiaci prešli do onlinu.

Nielen minister školstva zbystril pozornosť nad v úvodzovkách dočasným zatvorením škôl.

Zatvorene skoly
Pexels

„Bordové a čierne okresy tu budeme mať ešte mesiace, pravdepodobne až do jari. Ak v bordovom či čiernom okrese RÚVZ zatvorí školy na týždeň, zatvorí ich vlastne na polroka,“ vyjadril sa k návrhu odborníkov.

„Pretože situácia v okrese o týždeň lepšia nebude. Korona tu bude aj o 2 týždne, aj o mesiac aj o polroka. Kým sa nezaočkujú všetci dospelí, ktorí môžu a nemajú kontraindikácie,“ hovorí minister.

Podľa Branislava Gröhlinga „dočasné“ zatvorenie škôl situáciu nevyrieši.

Síce chápem, aká je motivácia, no zasahujeme tam, kde to netreba – riešime žiakov namiesto dospelých. Dospelí, seniori a rizikoví pacienti (z 80 % neočkovaní) končia v nemocniciach a na pľúcnych ventiláciách.

Budeme žiakov trestať za to, že dospelí, ktorí sa mohli očkovať, tak neurobili? WHO, Európska únia a medzinárodné inštitúcie nám stále opakujú, že zatváranie škôl nie je riešenie.“

Svetla Síthová z Ministerstva školstva tiež pripomína zásadný fakt:

Keď sa 12. októbra zatvorili stredné školy, počet nových prípadov bol 504. Po troch týždňoch, kedy by sa malo prejaviť zníženie mobility, nebol počet prípadov nižší. Naopak, počet nových prípadov bol viac ako šesťnásobný: 3 216.

Zatvorenie škôl teda neviedlo k nižšiemu počtu nových nakazených. Čísla začali klesať až na jar, kedy sa školy otvárali.

»»»»»» Prečítajte si aj: Pandemická OČR od septembra 2021.

Aká je situácia na Slovensku?

Podľa ministra školstva sa prezenčne učilo v prvom novembrovom týždni 92 % žiakov:

Covid-19 evidujeme u 0,9 %. K tým 92 %, ktoré niektorých prekvapujú: v praxi máme školy, kde je zatvorená jedna trieda. Ale máme aj školy, kde je zatvorených naozaj veľa tried. Tento trend ukážkovo kopíruje zaočkovanosť v okrese.

Preto sme presadili prednostné očkovanie zamestnancov škôl a obdobie pred letom aj počas neho sme trávili upozorňovaním na to, že očkovanie je potrebné a ovplyvní situáciu v regiónoch a aj chod škôl. Presne to sa teraz potvrdzuje.“

Prečo musia žiaci doplácať na nezaočkovaných dospelých

Podľa ministra žiaci doplácajú na dospelých, ktorí by sa mohli očkovať, ale neurobili tak a končia na pľúcnej ventilácii.

Takéto sú štatistiky Ministerstva zdravotníctva:

 • z takmer 2 000 hospitalizovaných až 80 % nie je plne očkovaných.
 • v októbri bolo na pľúcnu ventiláciu prijatých 478 pacientov, 87 % nebolo plne očkovaných.
 • v novembri zatiaľ 54, pričom 94 % nebolo plne zaočkovaných.
 • náklady na pacienta na pľúcnej ventilácii sú asi do 12 000 eur, hospitalizácia okolo 1 200 eur.

Jediný, kto môže pandemickú situáciu zlepšiť, sú dospelí. A to tak, že sa dajú zaočkovať a nebudú plniť lôžka v nemocniciach,“ odkázal minister školstva k návrhu zatvoriť školy.

»»»»»» Prečítajte si aj: Pozitívny spolužiak, celá trieda v karanténe.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Pan minister sa tiez echal pocut, ze ohniska nakazy nie su na skolach…

  Ale nasa dcera, napriklad, mala minuly tyzden zavretu triedu – mali 7 pozitivnych spoluziakov. Trochu dost, nie?

  Oficialne sme to vedeli len my, teda myslim rodicia tej zavretej triedy. Ziaden oficialny oznam na stranke skoly, ani nikde…rovnako ako my sa nedozvieme, ze su zavrete ine triedy (a teda od septembra ich uz zopar bolo zavretych).

  Takze sa hrame dalej, ze na skolach sa to nesiri…

 2. Prečo by školy nemohli fungovať v režime OTP. Vlani, ak chceli rodičia poslať dieťa do školy, muselo byť otestované dieťa a jeden rodič. Prečo by testovanie pre nezaočkovaných nemohlo fungovať aj teraz? Zaočkovaní a tí, čo prekonali, majú (konečne)výhodu… Naozaj by deti a zaočkovaní nemali trpieť kvôli hlúposti a zadubenosti niektorých skupín.

Pridaj komentár