Na Slovensku odoberie štát ročne približne tisíc detí

OZ Návrat 0

Na Slovensku odoberie štát ročne približne tisíc detí – tým rodinám, ktoré sa o ne nedokážu postarať. Na jednej strane deti chráni pred nevhodnými životnými podmienkami, na strane druhej hrozí, že sa unáhli a deti skončia v ústavnej starostlivosti predčasne.

„Netrúfam si povedať, že kritéria odoberania detí sú dobre nastavené. Skôr si myslím, že nie sú až také prísne, respektíve nie sú explicitne stanovené. Často je to na posúdení nejakým jedným konkrétnym človekom, ktorý možno danú situáciu vyhodnotí inak, ako by ju vyhodnotil niekto iný.“ Milada Bohovicová, odborná garantka služieb a metodička Centra Návrat v Žiline

V priemere 3 deti denne odoberie štát rodinám

V priemere 3 deti denne odoberie štát tým rodinám, ktoré sa o ne nedokážu postarať.

Prečo ide tento proces výrazne rýchlejšie ako v minulosti? Vedia sa rodičia polepšiť, keď im na dvere zaklope sociálka? Sú sudcovia a sudkyne dostatočne citliví, keď rozhodujú o odobratí dieťaťa z rodiny? 

Vypočujte si ďalší diel publicistickej relácie RTVS Kontakty na tému odoberania detí z biologických rodín, ktorý bol odvysielaný 9. apríla 2024. Hostkou bola aj Miladka Bohovicová, odborníčka na oblasť sociálno-právnej ochrany detí a mladistvých v OZ Návrat.

Na Slovensku odoberanie štát ročne 1000 detí z biologických rodín

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár