Náhradná škôlka a nárok na OČR

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Vaša škôlka je v júli alebo auguste zatvorená, ale ponúkajú vám náhradnú. Môžete poberať ošetrovné, ak dieťa nedáte do alternatívneho školského zariadenia, do tzv. zbernej škôlky? Alebo máte nárok na OČR len vtedy, ak náhradná škôlka nie je? Čo ak vám škôlka nechce potvrdiť žiadosť o ošetrovné za dni, keď je zavretá? Na najčastejšie otázky reagovala aj Sociálna poisťovňa.

OČR a zavretá škôlka

Počas letných prázdnin môže rodič škôlkara čerpať dávku ošetrovné, ak je materská škola, ktorú dieťa navštevuje, zatvorená na základe rozhodnutia (zriaďovateľa alebo riaditeľa). Najčastejšie sú dôvody pre zatvorenie škôlky prevádzkové, hygienické, a pod.

Viac v článku: OČR a škôlka v lete

Škôlka mi nechce potvrdiť žiadosť o OČR

V situáciách, keď materská škola a jej zriaďovateľ odmietajú potvrdiť žiadosť o OČR, Sociálna poisťovňa radí rodičom trvať na potvrdení tlačiva.

“Ak zákonný zástupca dieťaťa požiada materskú školu, ktorá má v konkrétnom rozsahu prerušenú prevádzku v mesiacoch júl a august, o potvrdenie tlačív:

  • Žiadosť o ošetrovné z dôvodu uzavretia školy, predškolského zariadenia alebo zariadenia sociálnych služieb,
  • Oznámenie o zmene skutočností ovplyvňujúcich nárok na ošetrovné z dôvodu uzavretia školy/predškolského zariadenia/zariadenia sociálnych služieb,

riaditeľ materskej školy, bez ohľadu na to, či materská škola má alebo nemá právnu subjektivitu, je povinný tieto tlačivá na príslušných miestach potvrdiť,“ píše na svojej webstránke Sociálna poisťovňa.

Náhradná škôlka

Sociálna poisťovňa pri uplatnení nároku na dávku OČR neskúma, či rodičia mali alebo nemali možnosť umiestniť dieťa do náhradnej škôlky alebo do tzv. zbernej škôlky.

Pokiaľ funguje náhradná škôlka, ale dieťa ju nenavštevuje, nárok na ošetrovné trvá aj v takomto prípade.

Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti oslovila aj ministerstvo školstva. Vo svojom stanovisku uvádza, že ani školský zákon ani vyhláška o materskej škole:

  • neustanovujú spôsob ani konkrétnu formu rozhodnutia o prerušení prevádzky príslušnej materskej školy počas mesiacov júl a august,
  • neustanovujú povinnosť zriaďovateľa určiť tzv. zbernú materskú školu
  • a neustanovuje zákonným zástupcom detí povinnosť využiť prevádzku tzv. zbernej materskej školy; je to len možnosť, ktorú zákonní zástupcovia môžu, ale nemusia využiť najmä vzhľadom na to, ako poznajú svoje dieťa (či by bezproblémovo zvládlo zmenu materskej školy, zmenu osadenstva detí atď.).

Zdroj: Sociálna poisťovňa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár