V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať, za akých podmienok môžu byť obidvaja rodičia doma, keď sa im narodí dieťa, prípadne majú viac detí. Kým v osobitnom článku riešime, či môže otec na materskej zároveň aj pracovať, v tomto článku sa sústredíme na mamu. Môže byť doma, keď je otec na materskej? Alebo musí sa vrátiť do práce? Aké dávky si môže čerpať, keď je otec na materskej?

Mama aj otec na materskej spolu
Sú životné situácie, ktoré umožňujú rodičom, aby boli doma na materskej, resp. rodičovskej dovolenke obidvaja zároveň. Napríklad vtedy, keď majú dve deti. Mama čerpá materské na novorodenca, otec na staršieho súrodenca.
Ďalej vtedy, ak majú novorodenca, mama poberá materské a otec si požiada o otcovské. V takom prípade sú na materskej obidvaja rodičia súčasne, ale iba 2 týždne v období 6 týždňov po jeho narodení.
Mama a otec na materskej sa vystriedajú
Bežný scenár je ten, že keď mama dočerpá svoje materské, zvykne si požiadať o rodičovský príspevok, ktorý spravidla čerpá až do tretích narodenín dieťaťa. No do úvahy pripadá aj možnosť, že sa rodičia môžu na materskej vystriedať.
V zásade je jedno, či mama dočerpá materské (približne v 6. mesiaci života dieťaťa) a následne deň na to si požiada o materské otec. Alebo či tak urobí neskôr, kedykoľvek do troch rokov života dieťaťa. Podmienkou vždy bude, že v čase, keď čerpá materské otec, matka nemôže poberať rodičovský príspevok.
Môže byť mama doma, keď je otec na materskej?
Ak si otec požiada o materské a mama by chcela zostať doma, rodičia zvyknú riešiť nasledovné otázky:
- Či sa musí matka vrátiť do práce – či nepríde o zamestnanie, ak zostane doma bez rodičovského príspevku a
- Či si musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne, resp. čo potom jej status na rodičovskej dovolenke bez rodičovského príspevku.
Musí sa mama vrátiť do práce, keď je otec na materskej?
Matka nemôže poberať rodičovský príspevok, keď si otec čerpá materské. Resp. ak ho poberá, musí požiadať príslušný ÚPSVaR o odobratie rodičovského príspevku z dôvodu, že si chce otec požiadať o materské.
To však neznamená, že ak prestane poberať rodičovský príspevok, zanikne jej aj rodičovská dovolenka. Matka sa nemusí vrátiť do práce, ak otec poberá materské. Rodičovská dovolenka jej aj ďalej trvá, a to až do troch rokov veku dieťaťa. Len bude „neplatená.“ Resp. bez ro
Treba odlišovať nárok na rodičovský príspevok (sociálna dávka) od rodičovskej dovolenky. Rodičovská dovolenka je voľno z práce, na ktoré má nárok každý rodič, ktorý oň požiadal zamestnávateľa. Je garantované Zákonníkom práce do 3 rokov veku dieťaťa.
Prečítajte si viac:
Musím si platiť odvody na neplatenej rodičovskej?
Kým matky poberajú materské alebo rodičovský príspevok, štát za nich platí zdravotné odvody automaticky. Považujú sa za poistencov štátu. Tento status však stratia, nakoľko za poistenca štátu sa bude považovať otec poberajúci materské. Ak sa nevrátia do práce, ale ostanú na neplatnej rodičovskej dovolenke, možnosti sú nasledovné:
- zaplatia si zdravotné odvody ako samoplatcovia.
Minimálny preddavok na poistné na zdravotné poistenie v roku 2025 pre samoplatiteľa predstavuje mesačne 107,25 eur. 53,62 eur platia osoby so zdravotným postihnutím.
- popri rodičovskej dovolenke sa zamestnajú na dohodu, v rámci ktorej budú zdravotne poistené
- mamy, ktoré nemajú zamestnávateľa, sa môžu zaevidovať ako uchádzačky o zamestnanie na ÚPSVaR. Tým sa znova dostanú do kategórie poistencov štátu, za ktorých štát platí poistné na zdravotné poistenie. Treba sa zároveň informovať, či majú nárok na dávku v nezamestnanosti.
- ak majú doma ešte ďalšie dieťa do 6 rokov veku, ostáva ešte možnosť prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne ako „osoby riadne sa starajúce o dieťa do šiesteho roku veku.“ Štát za ne môže takisto platiť poistné ako za otca na materskej.