Pozitívny spolužiak: domáci samotest už pošle triedu okamžite do karantény

Kristína Kováčiková 0

Aktualizovaný Školský semafor už reflektuje na situáciu, keď sa v škole medzi žiakmi objaví pozitívny výsledok domáceho antigénového testu a posiela triedu do karantény skôr.

Pozitívny antigénový test
Unsplash

Pozitívny samotest – trieda v karanténe

Žiaci z triedy, ktorí boli v úzkom kontakte so žiakom, ktorý mal pozitívny výsledok Ag samotestu počas obdobia 2 dní pred jeho testovaním alebo objavením sa prvých klinických príznakov, idú do karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku karantény, pokiaľ neprejavujú príznaky ochorenia),“ píše sa v novom, aktualizovanom Školskom semafore, ktorý platí od 26. novembra.

Doteraz platilo, že žiaci z triedy, v ktorej žiak mal pozitívny výsledok Ag samotestu, naďalej chodili do školy, pokým pozitívny výsledok žiaka nebol potvrdený PCR testom alebo Ag testom z mobilného odberového miesta.

Až po tom, čo mal žiak potvrdený pozitívny výsledok PCR testom alebo Ag testom z MOM-ky, išli žiaci triedy a zamestnanci, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym žiakom počas obdobia 2 dní pred jeho testovaním Ag samotestom do karantény.

Unsplash

Núdzový stav a otvorené školy

Školy ostávajú otvorené vo všetkých farbách okresov, nezmenilo na tom nič ani opätovné vyhlásenie núdzového stavu vládou. Platí, že vyučovanie sa prerušuje len v jednotlivých triedach, nie v celej škole.

Ak sa v triede vyskytne žiak alebo zamestnanec pozitívny na ochorenie COVID-19, idú žiaci z triedy do 10-dňovej karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény).

Karanténu je možné ukončiť

  • po 7 dňoch od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19,
  • treba však podstúpiť najskôr na 5. deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou PCR test (výsledok musí byť negatívny),
  • zároveň sa u osoby v karanténe nesmie vyskytnúť ani jeden z klinických príznakov ochorenia.

Príznaky COVID-19

Za klinické príznaky ochorenia sa považujú:

  • akútne: zadýchavanie, tlak a bolesť na hrudi, pocit nedostatku vzduchu, modré pery a bledá tvár, vykašliavanie krvi, porucha alebo strata vedomia,
  • najčastejšie: horúčka, bolesť hlavy, bolesť hrdla, kašeľ, nádcha alebo upchatý nos,
  • bežné: únava, bolesť svalov, dýchavičnosť, hnačka,
  • zriedkavé: vyrážka na pokožke, zápal spojiviek, strata čuchu alebo chuti, zimnica, vracanie, farebné zmeny končekov prstov.

Žiak a pozitívny rodič

Zopakujme, že ak sa osoba pozitívna na ochorenie COVID-19 vyskytne v domácnosti žiaka, zostáva v karanténe len tento žiak. Jeho trieda pokračuje v prezenčnom vyučovaní. Rodič má povinnosť nahlásiť karanténu žiaka detskému lekárovi, ktorý na jeho karanténu dohliada.

Ak je osoba v domácnosti žiaka v karanténe, napríklad rodič mal v práci pozitívneho kolegu (je úzky kontakt pozitívneho), žiak môže chodiť do školy do momentu, pokiaľ sa u rodiča nepotvrdí ochorenie COVID-19.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár