Voľby pred dverami III. -Paliho Kapurkova

Mária Kohutiarová 0

Voľby sú smrteľne vážna vec – aspoň pre tých, ktorým ešte veci verejné neprestali byť dôležité. Možno sú  až také dôležité a absurdné, že občas treba aj iný vietor a iný pohľad na vec. Do tohtoročných volieb tento iný vzduch prináša Paliho Kapurková – a takto poňala svoju šancu prezentovať sa na našom webe.

Takto nám predstavili svojho šéfa strany:

Pali Vass, predseda a jediný člen Paliho Kapurkovej je železničiar z Humenného. Dvadsať rokov nebol voliť, lebo nechcel voliť ani menšie zlo a preto mu traja kamaráti založili politickú stranu, ktorú by mohol s čistým svedomím voliť. Ako rušňovodič by odviezol každého klienta, ktorý si zaplatil lístok, lebo jeho povolanie je zamerané na službu všetkým ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Paliho Kapurková nie je reklama, nie je to ani recesistická strana, je to občianska aktivita vo forme politickej strany, ktorá poukazuje na veci iným spôsobom, ako ostatné strany. Teda nie je to ani štandardná politická strana. Je určená všetkým voličom, ktorí by chceli ísť voliť, ale nemajú koho.

Je určená aj voličom, ktorí už nechcú voliť menšie zlo. Keďže v našom volebnom systéme nie je dnes možné voliť nikoho, podľa slov Paliho Vassa: „Ja som ten nikto v týchto voľbách a preto som dal verejný prísľub, že do parlamentu nenastúpim, aj keby som získal viac ako 5%.“ Paliho Kapurková hovorí, aby nevoliči išli voliť a aby voľbou Paliho Kapurkovej ukázali politikom zdvihnutý prst.

A takto nám ponúkli odpovede na naše otázky – v jednom balíku.

Na Slovensku ide politickej reprezentácii o moc, nie o službu občanom. Podľa Paliho Kapurkovej každý občan, ktorý platí dane, či ich bude platiť v dospelosti alebo už je senior a platil ich celý život, by mal za svoje peniaze dostávať od štátu základné služby. Ale tak tomu nie je a ani nebude.

O tom sú stále dokola sa opakujúce predvolebné sľuby, na ktoré sa zabúda začiatkom moratória pred otvorením volebných miestností. Paliho Kapurková poukazuje na to, že systém zastupiteľskej demokracie je potrebné inovovať. Paliho Kapurková má len dva body programu, ktoré sú síce zamerané na dve malé zmeny, ale s ďalekosiahlymi dôsledkami:

  1. Nazývať veci pravými menami, chceme vládu premenovať na služobníctvo, ministrov na služobníkov a premiéra na predsedu služobníkov. Len takýmto spôsobom si totiž všetci – aj politici, aj občania – budeme plne a jednoznačne vždy a za každých okolností uvedomovať to podstatné, že sme slobodní občania, ktorým nik nevládne a že politická reprezentácia má nám občanom slúžiť.
  2. Chceme zaviesť voľbu nikoho platným hlasom. Je to dôležité, aby ľudia, ktorí sú sklamaní zo štýlu práce politikov a politických strán nezostávali doma, nevzdávali sa svojho volebného práva a mohli platným hlasom vyjadriť svoju nespokojnosť s nimi. Dlhodobo klesajúci trend volebnej účasti zvyšuje šance populistov a extrémistov na to, aby sa dostali do parlamentu alebo vlády.

Bez zmeny systému je zbytočné  hľadať a ponúkať riešenia čiastkových aj keď vážnych problémov, lebo politická reprezentácia bude riešiť svoje mocenské priority a nie službu občanom. Paliho Kapurková je v týchto voľbách protestnou voľbou proti všetkým stranám a preto nie je možné, aby sa stala súčasťou vládnej koalície.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár