Zabudli ste požiadať o tehotenské?

Kristína Kováčiková 1

Od apríla 2021 majú tehotné ženy možnosť požiadať si o novú dávku – tehotenské. Sociálna poisťovňa zistila, že mnohé ženy si tehotenské neuplatnili, hoci im vznikol nárok na dávku, a to tak, že porovnala údaje vo svojich systémoch.

Tisícky mamičiek, ktoré dnes poberajú materské, zrejme na tieto peniaze zabudlo alebo o dávke ešte stále nevedia. Sociálna poisťovňa ich chce listom na túto možnosť upozorniť.

Tehotenské
Pixabay

Čo je tehotenské

Tehotenské je nová dávka nemocenského poistenia, ktorú zaviedla novela zákona o sociálnom poistení účinná od apríla 2021.

Požiadať o tehotenskú dávku môžu ženy na začiatku 13. týždňa tehotenstva (27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu).

Kto má nárok na tehotenské

Tehotné ženy od 13. týždňa tehotenstva, ktoré sú nemocensky poistené alebo im k tomuto dňu plynie ochranná lehota.

K nim patria aj mamičky na rodičovskej dovolenke (tzv. reťazové pôrody, za predpokladu, že im trvá pracovný pomer). Obdobne to majú SZČO, ktoré majú prerušenú činnosť.

Tehotné študentky nemajú nárok na tehotenskú dávku, ale na tehotenské štipendium, o ktoré treba požiadať príslušnú školu.

Podmienky nároku na tehotenské

Aby vznikol nárok na tehotenské, je treba získať 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 13. týždňa tehotenstva.

V prípade SZČO a dobrovoľne nemocensky poistených osôb sa sleduje aj to, aby nemali nedoplatok na poistnom väčší ako 5 eur.

Dokedy je nárok na tehotenské

Tehotenské sa poskytuje až do skončenia tehotenstva (pôrodom, umelým prerušením tehotenstva alebo spontánnym potratom).

Na dávku nemá vplyv, či mamička pracuje alebo nie – popri poberaní tehotenskej dávky môže budúca mama  zároveň pracovať/podnikať, teda mať ďalší príjem alebo poberať iné dávky.

Napríklad od 32., resp. 34. týždňa tehotenstva môže tehotná žena poberať tehotenské a zároveň materské. Kým nárok na tehotenské zanikne skončením tehotenstva (pôrodom), nárok na materské bude trvať aj po pôrode.

Nevylučuje sa napríklad, ak tehotná žena, ktorá je na rizikovom tehotenstve, poberá nemocenské (PN-ku) a zároveň aj materské.

Mamičky, ktoré sú na rodičovskej dovolenke, majú nárok popri tehotenskej dávke aj na rodičovský príspevok.

Výška tehotenskej dávky

V tomto roku môže poistenka dostať tehotenské v rozpätí od 215,15 eura do 333,90 eura mesačne.

O tehotenské si môžete požiadať aj spätne

Mamičky, ktoré si zabudli požiadať o tehotenské a v súčasnosti poberajú materské, nemusia prísť o dávku.

O tehotenské si môžu požiadať aj dodatočne (týka sa mamičiek, ktorých pôrod nastal po 31. marci 2021) – nárok na dávku si môžu mamičky uplatniť až tri roky spätne.

Sociálna poisťovňa ich chce o tejto možnosti sama informovať.

Ako o tehotenské požiadať

Ak si chcete podať žiadosť o tehotenské, oslovte svojho gynekológa, aby vám potvrdil tlačivo Žiadosť o tehotenské, ktoré má od Sociálnej poisťovne k dispozícii – a to aj dodatočne.

Žiadosť môžete podať aj elektronicky cez elektronický formulár ŽIADOSŤ O TEHOTENSKÉ, ku ktorému priložíte kópiu/sken 1. strany žiadosti (strana potvrdená lekárom). Žiadosť môže žena poslať pobočke aj poštou či doručiť ju osobne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Ako ukončiť tehotenské

Po pôrode, resp. po ukončení tehotenstva je potrebné čo najskôr oznámiť ukončenie tehotenstva, a to prostredníctvom tlačiva „Potvrdenie o skončení tehotenstva.“

Toto tlačivo vystavuje lekár zdravotníckeho zariadenia, v ktorom bolo tehotenstvo ukončené alebo gynekológ, ktorý sa o ukončení tehotenstva dozvedel. Lekár na tlačive potvrdí dátum ukončenia tehotenstva.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobrý deň ,

  Som na materskej dovolenke a poberám materský príspevok vo výške 426,30e. Žiadala som aj o tehotenské, no to mi zamietli.

  Čítala som, že ak je narok na materské tak aj na tehotenské.

  Môžte mi to prosím potvrdiť, poprípade vyvrátiť?

  Rizikové tehotenstvo, bola som na PN. Zároveň som aj živnostník, ktorý neplatil odvody , nakoľko som začala podnikať počas prvej rodičovskej dovolenky a bola som od odvodov oslobodená.

  Za odpoveď vopred ďakujem.

Pridaj komentár