Obrazovky kradnú deťom spánok. 4 fakty, ktoré musíte vedieť

redakcia 0

Kvalitný spánok dodáva deťom ochranné látky, ktoré potrebujú k odvráteniu negatívnych účinkov technológií. Lekárky Heather Turgeon a Julie Wright, autorky knihy Nevyspalá generace, si myslia, že je treba pochopiť, ako technológie kradnú spánok:

1. Narušená spánková chémia

Umelé osvetlenie, ale aj svetlo z obrazoviek, potláča uvoľňovanie “spánkového” hormónu melatonínu. Namiesto toho, aby sme západ slnka zobrali ako signál, že je čas upokojiť sa a zakryť perinou, nechávame sa týmto svetlom oklamať. Obrazovky nás udržujú v bdelom stave.

Zvlášť toto potláčanie pôsobí na dospievajúci organizmus. Cirkadiánny rytmus sa dospievajúcim posúva na neskoršiu dennú dobu, nutkanie spať vzniká pomalšie, takže majú vyšší sklon k tomu, aby zostali hore a navyše sú zvlášť citliví na budivé účinky svetla. Tínedžerovi, ktorý by prirodzene išiel spať okolo 10 večer, môže svetlo z obrazovky posunúť dobu zaspávania až na jednu hodinu ráno. Neskoršie zaspávanie, kratší spánok, horšia kvalita spánku.

2. Rozbúrené emócie a myšlienky

Nielen svetlo udržuje náš mozog v bdelom stave dlho do noci. Rovnako tak pôsobí mentálna stimulácia, ktorú technológie ponúkajú: nekonečné možnosti, uspokojenia, frustrácie, zvedavosť, inšpirácie, smútok, vzrušenie a všetky ďalšie vzruchy, ktorými nás média, hry a internet nepretržite zásobujú. Náš mozog však evolučne na neustále vzrušenie nemá výbavu. Nedokáže rozlíšiť, že tieto drámy sa odohrávajú len vo virtuálnom svete, všetky tieto signály si prekladá ako “bojuj alebo uteč,” a preto nám mozog hovorí, aby sme nespali a pokračovali.

Nepríjemným zlodejom spánku môže byť úzkosť. Tou trpia aj dospievajúci, či už ide o problémy s priateľmi, vysoké študijné nároky, finančnú záťaž, bezpečie a podobne. Kľúčom, pokiaľ chceme myseľ pred spánkom upokojiť, je uvoľniť, rozptýliť, “unudiť” náš zaneprázdnený mozog do tej miery, aby sa cítil bezpečne a pokojne a dovolil si zaspať. Pocit bezpečia a relatívnej nudy je podľa odborníčok na spánok skutočne veľmi dôležitý.

3. Ešte chvíľku… a spánok nikde

Podľa vedcov dokážeme spánok “vytesňovať.” A to tým, že trávime čas, ktorý by sme inak prespali, pred obrazovkami. Pustíme si ďalšiu časť seriálu, v rozohratej hre sa pokúsime prekonať ďalší level alebo sa naučíme na ďalšiu otázku z testu. Necháme sa strhnúť aktivitami a čas plynie. Stratíme okamih, kedy by sme mali ísť do postele. Vo chvíli, keď konečne vypneme, sme ďaleko za ideálnym časom na zaspávanie. Ako noc postupovala, naša schopnosť racionálneho rozhodovania klesala, zdravý úsudok nás opúšťal. A o to dlhšie sme odkladali rozhodnutie ísť spať.

4. Technológie vytvárajú “flow”

Technológie pomáhajú ľuďom “vytesniť” negatívne emócie. Herný dizajn a algoritmy sa neustále zlepšujú v tom, ako nás udržať v stave flow. Flow je zážitok úplného ponorenia do činnosti, pri ktorom je čas skreslený a plynie bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Už sa váš tínedžer po 2 hodinách hrania videohier sťažoval, že ešte len začal? Presne toto je flow, vysvetľujú odborníčky na spánok. Niektorí dospievajúci, najmä tí zraniteľní, sú zvlášť náchylní nechať sa pohltiť a prežívať flow, čo ovplyvňuje to, že pokračujú a nevypínajú hru a odkladajú spánok.

Zdroj: Heather Turgeon a Julie Wright: Nevyspalá generace.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár